Zeman se omluvil Herzogovi za postoj ministra Lipavského ke zprávě komise rady OSN

3 minuty
Miloš Zeman jednal s prezidentem Izraele Herzogem
Zdroj: ČT24

Na Pražský hrad v pondělí dorazil izraelský prezident Jicchak Herzog, setkáním s hlavou státu Milošem Zemanem zahájil oficiální část návštěvy Česka. Zeman se na tiskové konferenci Herzogovi omluvil za postoj ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) ke zprávě komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli. Oba prezidenti se také shodli, že by se mělo uskutečnit společné zasedání vlád Česka a Izraele. Herzog jednal rovněž s premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

České ministerstvo zahraničí už dříve sdělilo, že postoj ke komisi Rady OSN pro lidská práva Česko projevilo jednoznačně loni v květnu, kdy hlasovalo proti jejímu zřízení. Tato pozice podle resortu platí i nadále. Stejná slova Lipavský pronesl i v pondělí v reakci na Zemanovu omluvu Herzogovi. 

Komise uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.

Rezoluci podle Zemana oba prezidenti při pondělním jednání odsoudili. Zeman zmínil, že obdržel protestní dopisy několika organizací. 

Resort nedávno uvedl, že Česko je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost. Lipavský byl kritizován za to, že se Česko nepřipojilo k zemím odsuzujícím zprávu komise. Podle úřadu se ale ani dané země v čele s USA nezabývaly přímo zprávou komise, nýbrž jejím mandátem.

Lipavský v pondělí zopakoval, že Česká republika je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN dlouhodobě konzistentně a důrazně prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost.

Laciné gesto, reagovala Pekarová Adamová

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová v reakci na Zemanovu omluvu řekla, že „laciná gesta prezidenta Miloše Zemana jsou zcela zbytečná a určená především domácímu publiku“. Pekarová Adamová považuje zprávu komise za předpojatou. „Tento postoj už koneckonců Česko vyjádřilo a nic se na tom nemění,“ uvedla.

K Zemanovi dále předsedkyně sněmovny řekla, že když měl svůj vztah k Izraeli vyjádřit činy, „tak radši zůstal na Rhodosu s ruským agentem KGB Jakuninem, než aby přiletěl na pohřeb bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese“.

8 minut
Setkání českého a izraelského prezidenta
Zdroj: ČT24

Zeman se v roce 2016 zúčastnil konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, kterou uspořádal ruský podnikatel a spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Vladimir Jakunin. Na Peresově pohřbu jej zastoupili tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

Premiér Fiala uvedl, že s Lipavským o celé situaci hovořil. Dříve v ČT poznamenal, že případnou Zemanovu omluvu nepovažuje za adekvátní. „Česká republika byla vždy jedním z největších spojenců Izraele a v tom budeme v plném rozsahu pokračovat,“ uvedl. 

Vyznamenání pro Zemana

„Jste důležitým partnerem, spojencem a vaše láska k Izraeli je všem známá,“ řekl Zemanovi Herzog. Poděkoval mu za podporu Izraele na mezinárodních fórech i za odhodlanou podporu myšlenky přemístění českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Při slavnostním obědě Herzog Zemanovi předal nejvyšší izraelské státní vyznamenání.

„Dali jsme si některé společné domácí úkoly, mezi něž patří například uskutečnění dlouho odkládaného setkání vlád obou zemí,“ oznámil český prezident. Země podobný mezivládní dialog organizují od roku 2011, v hostitelské roli se země střídají.

Zatím naposledy spolu vlády zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě, uspořádání dalšího jednání zkomplikovala vnitropolitická situace v Izraeli, kde se opakovaně konaly předčasné volby, a následně šíření koronaviru. Zeman s Herzogem hovořili také o možnostech dalšího rozvoje obranné a technologické spolupráce.

Fiala s Herzogem řešil rozvoj vztahů

Herzog s chotí přijeli na první hradní nádvoří krátce před 10:30. Přivítal je Zeman s manželkou Ivanou, následovala vojenská přehlídka jednotky Hradní stráže a hymny obou zemí. Pražský hrad je kvůli návštěvě izraelského prezidenta z bezpečnostních důvodů uzavřen.  

Prezidenti se v pondělí setkali také s lidmi, kteří přežili nacistické koncentrační tábory nebo které nacisti pronásledovali. Na Hradě ve Vladislavském sále byl také pro Herzoga připraven oběd, na který bylo pozváno asi 140 lidí z řad zástupců židovských obcí, vysokých státních úředníků nebo lidí z byznysu napojených na Izrael.

S Herzogem se sešel také Fiala. „Vzájemné vztahy Česka a Izraele jsou dlouhodobě vynikající a my jsme mluvili o tom, jak je můžeme ještě dále rozvíjet. Velké téma je spolupráce v oblasti obrany, vysokých škol a vzájemného obchodu. Dohodli jsme se také na tom, že v nejbližší době proběhne mezivládní jednání obou zemí,“ uvedl Fiala.

Země podobný mezivládní dialog organizují od roku 2011, v hostitelské roli se země střídají. Zatím naposledy spolu vlády zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě, uspořádání dalšího jednání zkomplikovala vnitropolitická situace v Izraeli, kde se opakovaně konaly předčasné volby, a následně šíření koronaviru.

Tématem jednání byla také obchodně-průmyslová spolupráce v dopravě. Jeruzalém rozvíjí tramvajovou síť a české firmy mohou podle vlády nabídnout společně s izraelskými partnery svou zkušenost s výrobou tramvajových souprav.

Fiala se s Herzogem shodl i na posilování vztahu mezi Evropskou unií a Izraelem. „Český premiér ubezpečil izraelského prezidenta o tom, že během předsednictví Česka v Radě EU se česká vláda plánuje věnovat i boji proti antisemitismu a vzdělávání o holocaustu,“ informoval kabinet v tiskové zprávě.

S izraelským prezidentem jednal také Vystrčil a Pekarová Adamová. Program Herzoga v Česku zakončí večeře, kterou na Hradě spolupořádá Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Zúčastní se jí i Zeman. Izraelský prezident přijel do Česka po sedmi letech, naposledy v Praze byl v říjnu 2015 jeho předchůdce Reuven Rivlin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 3 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...