Kdybychom nedělali nic, řekli bychom, že je vše dovoleno, prohlásil Blažek o vyšetřování válečných zločinů

28 minut
Interview ČT24 – Pavel Blažek (30. 5. 2022)
Zdroj: ČT24

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) si myslí, že státy Evropské unie by nyní měly shromažďovat důkazy o válečných zločinech na Ukrajině jednotlivě, aby se vyhnuly obviněním z předpojatosti. „Vyšetřovat válečné zločiny spáchané na Ukrajině v tomto nečekaném konfliktu by mělo být v zájmu úplně všech,“ uvedl v pořadu Interview ČT24. Zmínil, že jeho cílem během předsednictví České republiky v Radě Evropské unie je přiblížit vážnost válečného konfliktu i členským zemím, které se dosud k vyšetřování staví rezervovaně.

„V lidských dějinách je absolutně unikátní, že se vyšetřuje válka, která ještě běží. Zatím to bylo vždycky tak, že mezinárodní soudy dostaly jurisdikci, neboli možnost o tom rozhodovat, až tehdy, když se na tom shodly velmoci a mocnosti,“ přibližuje proces shromažďování důkazů o válečných zločinech během ukrajinské války ministr Blažek.

Česko zatím sbírá hlavně výpovědi uprchlíků. Podobně se k tomu staví i některé další země, jiné si ovšem nejsou jisty, zda zločiny spojené s ruskou agresí vyšetřovat. „Nesmí nás to odradit od toho, abychom důkazy shromažďovali, a buďto je využili pro naše vnitřní trestní stíhání, nebo je poté předali k mezinárodním soudům, až budou zřízeny,“ dodává. 

Připomněl takzvanou zásadu univerzality platnou v českém právním systému, která umožňuje vyšetřovat zločiny, které se nestaly na českém území. „Kdybychom nedělali nic, říkali bychom, že vše je dovoleno, proto to dělat musíme a máme,“ dodal. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Na definování pojmu genocida ve vztahu k válečným zločinům na Ukrajině je podle Blažka brzy a osobně se mu zatím snaží vyhnout, kvůli obtížnému vymezení termínu. „V tuto chvíli si nemyslím, že jde o zločin genocidy, kvůli tomu, že je klíčové, jak to definují různé státy. Musíme se nyní proto zaměřit na drobnou práci a sbírat důkazy o zločinech,“ míní. 

„Je zásadní dostat se k rozkazům, o tom, jak rozhodoval Vladimir Putin a například důstojníci. Až na základě těchto činů, kdy se dokáže, že to spáchal stát, se definuje zločin genocidy. Vražda a genocida jsou dvě odlišné věci,“ doplnil. 

Ministr apeluje na to, aby státy sbíraly důkazy jednotlivě. „Do budoucna nevím, který vyšetřovatel nebo stát může být podjatý. Typicky i Ukrajina. Je velký předpoklad, že v případě dalšího soudního řízení Rusko uvede, že ukrajinské orgány byly podjaté a z právního pohledu to klidně může být pravda. My podjatí nejsme, budeme zaznamenávat i trestné činy případně spáchané ukrajinskými státními občany,“ sdělil Blažek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 9 mminutami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 12 mminutami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 1 hhodinou

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 1 hhodinou

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 4 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 6 hhodinami
Načítání...