Zeman udělil milost šéfovi lánských lesů. Za ovlivňování tendru měl jít na tři roky do vězení

3 minuty
Události: Zeman dal milost odsouzenému šéfovi lánských lesů
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Soud ho kvůli ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře minulý týden pravomocně odsoudil na tři roky vězení, podle Hradu ale údajně justice přihlížela i k tomu, „kde odsouzený pracuje“. Balák uvedl, že Zemana o milost požádal osobně, a vyjádřil mu svůj vděk.

Podle vyjádření prezidentova mluvčího „pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná“, hlava státu ovšem Baláka dle svých slov vnímá jako pracovitého a kvalifikovaného vedoucího zaměstnance.

Podle verdiktu odvolacího Krajského soudu v Praze měl Balák strávit tři roky ve vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Muž dostal i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Zemanova amnestie se vztahuje na všechny tyto tresty.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, Balák je podřízeným prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten dosud odmítal Baláka zbavit funkce, svůj postup zdůvodňoval presumpcí neviny. Balák také u kladenského soudu čelí obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře.

Deníku N napsal, že o milost Zemana sám požádal. Je vděčný, že ho prezident v rozhodujícím okamžiku jeho života podržel. „Pro pana prezidenta snad bylo jeho rozhodování o to snazší, že mou práci v Lesní správě Lány devět let sleduje, a ví, co jsem v oboře se svými spolupracovníky v posledních letech vykonal,“ sdělil. Kritizoval média a soudy. „Již v okamžiku, kdy jsem žádost o milost podával, jsem věděl, že v případě úspěchu na mne ta samá média uspořádají hon a budou mě lynčovat.“

Pobouřená justice

Proti udělení milosti se ohradila odborná veřejnost. Podle vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského pro Deník N je prezidentovo odůvodnění absurdní a podrývá důvěru v justici. Příkrý odsudek zaznívá také od prezidenta Unie státních zástupců Jana Laty.

Zdůraznil, že hlava státu zejména nemůže zpochybňovat soudní moc tím, že jí bez jakékoliv podrobnější argumentace podsouvá postranní motivy z hlediska úvah o trestu. „Udělená milost se dá interpretovat i tak, že lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana jsou jednoduše beztrestní,“ podotkl Lata.

Lakonická byla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová: „Státní zastupitelství a soudy učinily vše pro nalezení spravedlnosti. K rozhodnutí prezidenta republiky sděluji pouze: Beru je na vědomí.“

Feudální rozhodnutí, zní z ANO

S rozpaky, či rovnou popuzeně reaguje i politická reprezentace. „Jsem překvapen rozhodnutím pana prezidenta udělit milost panu Balákovi. Obávám se, vzhledem ke všem okolnostem tohoto případu, že tento krok nepřispívá k důvěře občanů v právní systém naší země,“ prohlásil předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Kritika zní i z opozice. „Je to feudální rozhodnutí. Jediný důvod pro udělení milosti je místo, kde dotyčný pracuje. To je znehodnocení práce soudu a nešťastný signál vůči veřejnosti. Není to milosrdenství, které milost být má,“ komentoval hradní akt předseda ústavněprávního výboru Radek Vondráček (ANO).

Upozornil, že milost neodpovídá ani zásadám, které si vytkl sám Miloš Zeman – původně si chtěl od ministerstva spravedlnosti nechat předkládat jen ty žádosti o milost, které přicházejí od lidí s nevyléčitelnou nemocí.

„Považuji to za zneuctění prezidentského úřadu, za velké selhání Miloše Zemana a šmejdství v politice,“ dodal šéf pirátských poslanců a místopředseda ústavně-právního výboru Jakub Michálek.

„Omilostnit blízkého spolupracovníka odsouzeného za ekonomický delikt je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena,“ poznamenal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Pozoruhodná změna názorů“

Nejedná se nicméně o jedinou kontroverzi spojenou s prezidentskou milostí. Zeman jich (včetně té aktuální) rozdal celkem jednadvacet, rozruch vzbudilo zejména udělení milosti pro pravomocně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, ke kterému Zeman přistoupil několik měsíců před obhajobou svého prezidentského mandátu. Později uvedl, že další takovou milost by neopakoval.

Bezprostředně po první inauguraci v březnu 2013 dokonce označil milost za monarchistický prvek a vyslovil přání upravit ústavu, aby milost či amnestie nemohly být zneužity. „A to je jeden z mých závazků mé prezidentské funkce,“ pronesl tehdy.

„Jedná se o další pozoruhodnou změnu názorů,“ komentoval v tomto kontextu hradní milost předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Nemohu říct, že mě to překvapilo – což mě samotnou děsí. Snad se dočkáme toho, že se příští hlava státu vrátí ke standardům, které bychom čekali. Miloše Zemana bude soudit historie,“ dodala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová-Adamová (TOP 09).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 21 mminutami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 26 mminutami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 1 hhodinou

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 5 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 6 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 7 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 14 hhodinami
Načítání...