O komunistech věděl málo, vysvětlil Stříž nástup k prokuratuře před Listopadem. Odpovědnost však přijímá

29 minut
Interview ČT24: Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž
Zdroj: ČT24

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se hodlá zajímat o časový průběh rozhodování státního zástupce o kauze Čapí hnízdo, v níž policie stíhá premiéra Andreje Babiše (ANO). Od pražského městského státního zastupitelství, které se věcí zabývá, by se chtěl dozvědět přibližný termín, do kdy o kauze rozhodne. V Interview ČT24 také řekl, že z hlediska právního posouzení si stojí za tím, že jako vojenský prokurátor v době komunistického režimu posílal k soudu lidi, kteří kvůli náboženskému přesvědčení odmítali nastoupit povinnou vojenskou službu.

„O tu funkci jsem nijak neusiloval, nestál jsem o ni, pana premiéra jsem navštívil na jeho vlastní žádost, abych se mu představil. Bavili jsme se v obecné rovině, o přesvědčování nebyla řeč,“ popisuje setkání s Babišem nový nejvyšší státní zástupce Stříž. Premiér přitom ještě na konci června připouštěl, že by ho vybírala až další vláda.

Kauza Čapího hnízda nechává Stříže jinak chladným, i když čistě teoreticky by v ní mohl rozhodovat. Nyní ji posuzuje Městské státní zastupitelství v Praze. „Pochopitelně o tom vím a vůbec si to nepřipouštím, mám k tomu profesionální přístup a je mi jedno, jestli člověk, se kterým hovořím, je shodou okolností premiérem a stíhanou osobou,“ hodnotí Stříž.

V kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu Čapího hnízda policie na konci května navrhla obžalovat Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch se teď zabývá tím, zda podá obžalobu, zastaví trestní stíhání nebo věc vyřídí jinak. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem projektu dělo cokoli nezákonného.

„Já se hodlám zajímat o časový průběh té věci,“ řekl Stříž. Nebude se dotazovat Šarocha, jak rozhodne, zdůraznil. „Ale prostřednictvím vedení Městského státního zastupitelství v Praze bych chtěl znát alespoň přibližný termín nebo harmonogram, kdy bude přípravné řízení skončeno,“ uvedl. Dotaz vznese v horizontu dnů, doplnil.

Na otázku, zda je ve veřejném zájmu, aby státní zastupitelství o kauze rozhodlo před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny, Stříž nechtěl odpovědět. „Touto odpovědí už bych napovídal dozorovému státnímu zástupci, jak a kdy má rozhodnout,“ myslí si. Čapí hnízdo je podle Stříže nepochybně složitá kauza. „V té věci byla vyžadována celá řada právních pomocí z ciziny, a to je prvek, který výrazně zpomaluje trestní řízení,“ dodal.

Policie navrhla Babiše a další aktéry kauzy Čapí hnízdo obžalovat už v dubnu 2019, pražské městské státní zastupitelství však stíhání v polovině září pravomocně zastavilo. Jeho šéf Martin Erazím tehdy sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky k tomu, aby dotaci dostala. Střížův předchůdce ve funkci Pavel Zeman pak v prosinci 2019 zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání u Babiše a Mayerové s odůvodněním, že bylo nezákonné a předčasné.

Rezignace Pavla Zemana

Odchod svého předchůdce Pavla Zemana nechce Stříž příliš rozebírat, stál za ním podle něj osobní spor s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Zeman zůstal na Nejvyšším státním zastupitelství a Stříž je tedy v podstatě jeho nadřízeným. „Předali jsme si funkci, spoléhám na to, že mi i teď s lecčím poradí, třeba organizačního charakteru. On mi do toho ale mluvit nebude, známe se víc než deset let,“ popisuje Stříž.

„Pokoušel jsem se mu rezignaci rozmluvit, ale viděl jsem, že jeho rozhodnutí je hluboce vnitřní, definitivní a do jisté míry mu rozumím,“ komentuje rezignaci svého kolegy. Svoje působení ve funkci Stříž spojuje s existencí a působností nového zákona o státním zastupitelství. Chtěl by, aby byly zavedeny mandáty státních zástupců stejně jako u soudců a výběrová řízení.

Jedním z jeho cílů je také zvýšit odpovědnost státních zástupců za jejich postupy. Měli by podle něj být schopni svoje činy a rozhodnutí veřejně vysvětlit. Chtěl by, aby státní zástupci méně směřovali případy k soudu a více hledali alternativní řešení. „Už je vidět posun, už Pavel Zeman se snažil, aby státní zástupci navrhovali méně trestů odnětí svobody,“ reaguje.

Předlistopadová minulost

Ve veřejné žalobě Stříž působí od roku 1986, nejprve jako právní čekatel, později vyšetřovatel a prokurátor u vojenské prokuratury. Před rokem 1989 byl několik let členem KSČ. „Nemám nějaké hluboké přesvědčení, že odmalička jsem chtěl být vojákem nebo vojenským prokurátorem. V rámci vojenské služby jsem požádal o přeložení na prokuraturu, kde jsem už působil v odborné roli,“ popisuje své začátky.

Po skončení vojny na vojenské prokuratuře zůstal, protože mu přišla práce atraktivní a akční. „Neměl jsem myšlenky spojené s ideologií nebo službou nějaké straně, sloužil jsem státu, ale to sloužím i posledních třicet let,“ hodnotí Stříž.

„Byl jsem po fakultě, bylo mi 23 let, nepocházel jsem z disidentské rodiny, neměl jsem žádnou zkušenost s historií komunistické strany kromě toho, co jsem se naučil ve škole. Co má komunistický režim za sebou jsem znal maximálně z vyprávění svých chytřejších spolužáků. Hlas Ameriky jsem poslouchal zcela výjimečně, pokud se mi ho povedlo naladit,“ vzpomíná nový nejvyšší státní zástupce, který byl za svoji komunistickou minulost kritizován například některými opozičními stranami.

„K odpovědnosti se hlásím, byl jsem zletilý, svéprávný, pochopitelně za to jsem zodpovědný. Politování nad členstvím v KSČ už jsem vyjádřil,“ uvádí Stříž. Reaguje třeba na případ, kdy žádal trest pro odpírání vojenské služby, což byl ale podle něj trestný čin dávno před komunistickou vládou v Československu.

„Bylo mi to líto a dodnes mě mrzí, že ti lidé neměli volbu, ty okolnosti byly nepřiměřené, ale já jsem neměl jinou možnost, než přestat tuto práci dělat,“ hodnotí Stříž. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 59 mminutami

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 10 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 10 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 16 hhodinami
Načítání...