V úterý přibylo 107 případů covidu, reprodukční číslo je nejnižší za týden

V úterý testy potvrdily 107 případů covidu. Je to zhruba o 50 méně než minulý týden. Byl ale státní svátek a ve volných dnech se méně testuje. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo na hodnotu 1,08. Je nejnižší za osm dní, uvedl resort zdravotnictví.

  • 21:53

    Vietnam o další dva týdny prodlouží opatření, která byla přijata s cílem zastavit šíření koronaviru v hospodářské metropoli Ho Či Minově Městě a v dalších 18 městech a provinciích na jihu země. Přísná omezení pohybu měla původně skončit v neděli 1. srpna.

  • 18:44
    Česko

    Lékař Vlastimil Voráček, který měl jako první z členů české výpravy po příletu na OH pozitivní test na covid, po opuštění izolace už z Tokia odletěl.

  • 18:36
    Česko

    Vyšetřování průběhu charterového letu na OH, po němž byli někteří členové výpravy pozitivní na covid, neodhalilo podle ČOV žádné systémové pochybení.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, k úterý mírně kleslo na hodnotu 8,7 z pondělních 9,1.

Nejhorší situace zůstává v Praze, kde je téměř 30 nakažených na 100 tisíc obyvatel v uplynulém týdnu. Rovněž v hlavním městě ale incidence mírně klesla. Vyšší než deset je incidenční číslo ještě v Plzeňském kraji a středních Čechách. Naopak ve Zlínském kraji činí 2,2, což je nejméně v Česku.

Od začátku epidemie se v České republice koronavirus prokázal u 1 668 277 lidí. Dosud se vyléčilo 1 636 543 z nich. S covidem-19 naopak v zemi zemřelo přes 30 tisíc lidí. Počet obětí se ale v poslední době výrazně snížil. Za uplynulých sedm dní zemřeli s nákazou tři lidé, dosud poslední oběť připadá na pátek.

Počty úmrtí se vrátily na úroveň let před pandemií

Koncem letošního května se počty úmrtí v Česku vrátily podle statistiků na úroveň let před pandemií nemoci covid-19. V květnu zemřelo 9349 obyvatel České republiky. Množství zemřelých nicméně bylo stále mírně vyšší, než činí průměr za roky 2015 až 2019. 

„Zatímco v dubnu byla úmrtnost ještě o 28 procent vyšší (proti průměru let 2015 až 2019), květnový úhrn 9300 zemřelých odpovídal již jen pětiprocentní nadúmrtnosti,“ sdělila vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

„Měsícem s historicky nejvyšším počtem zemřelých v historii samostatného Česka tak zůstává březen 2021, kdy podle předběžných výsledků zemřelo 16 700 osob, tedy o 62 procent nad průměrem,“ doplnila.

V současnosti zůstává nízký počet hospitalizovaných. V českých nemocnicích bylo v úterý s covidem 27 lidí, v těžkém stavu byli tři z nich. 

Laboratoře v úterý provedly zhruba 36 tisíc testů. Je to o téměř 100 tisíc testů méně než před týdnem. Údaje ale nelze srovnávat právě z toho důvodu, že tento týden byl státní svátek. Pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, klesla z pondělních 2,4 na 1,9 procenta. Podíl pozitivních výsledků u preventivních testů byl 0,13 procenta.

Zdravotníci v úterý podali přibližně 32 tisíc dávek vakcíny, stejně jako v pondělí. Od začátku očkování v prosinci bylo v Česku dosud aplikováno téměř 8,6 milionu dávek. Dvě dávky dostalo téměř 3,5 milionu lidí.

Ve středu se konal mimořádný termín maturit, který ministerstvo vyhlásilo kvůli pandemii a dlouhé distanční výuce. Přihlásilo se k němu bezmála 11 tisíc středoškoláků. Ve středu měli didaktický test z matematiky a angličtiny, další předměty je čekají ve čtvrtek a pátek.

3 minuty
Události: Část středoškoláků se zúčastnila mimořádného termínu maturit
Zdroj: ČT24

Lidé demonstrovali ve středu na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením. Protestovali například proti takzvaným covidovým certifikátům. Protest pořádal mimo jiné Volný blok, podle facebookové události ale také iniciativa Vraťme děti do školy.

Protestující měli zejména české vlajky, někteří i transparenty například s nápisem „Pro svobodu volného pohybu“ nebo „Stop očkování dětí“. Demonstraci přihlížely desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. 

Lidé odpoledne zablokovali výjezd z náměstí do Letenské ulice, tudíž ani tramvaje nemohly místem projíždět. Na místě byli těžkooděnci. Policie opakovaně vyzývala občany k opuštění vozovky, upozorňovala je, že v opačném případě se dopouštějí protiprávního jednání. „V průběhu shromáždění byla jedna osoba omezena na osobní svobodě pro podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ uvedl mluvčí policie.

Policie následně na Twitteru uvedla, že při řešení situace dav zaútočil na policisty, a proto na místo dorazila speciální pořádková jednotka. „Nikdo další nebyl omezen na osobní svobodě a situace se uklidnila,“ konstatovala policie.

Protestující se dopoledne zároveň seskupili před zábranami u Sněmovní ulice. Demonstranti spustili ohlušující pískot a troubení. Kolem třinácté hodiny už prostor opustili, později však znovu několik desítek lidí u zátarasů protestovalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 41 mminutami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 1 hhodinou

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 2 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 2 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 2 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 5 hhodinami
Načítání...