Aktivisté obsadili rypadla na Teplicku a Chomutovsku, zastavili těžbu v dolech

Aktivisté brzy ráno obsadili dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup Tušimice na Chomutovsku. Po několika hodinách čtyři protestující opustili stroj v Bílině s ohledem na počasí, na druhém stanovišti dalších šest demonstrantů zůstává. Podle jejich vyjádření uniká každým dnem těžby příležitost zajistit lidem v uhelných regionech důstojnou budoucnost. Severočeské doly, jimž velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce.

Aktivistky obsadily rypadla
Zdroj: Autonomní skupina Kolektiv Pod zem!

„Vláda problematiku uhlí v podstatě neřeší,“ zdůraznil aktivista ze skupiny Kolektiv Pod zem!, která za protestem stojí. Velkostroje obsadili, jak řekl, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí. Žádají rychlý konec těžby.

Odpoledne se však skupina protestujících v Bílině rozhodla rypadlo opustit kvůli počasí. „Přestože nesouhlasíme s těžbou a spalováním uhlí, které vnímáme jako všeobecné ohrožení naší společné budoucnosti, momentální bouřková situace je potenciálně život ohrožující. Protože bezpečnost všech protestujících je naprosto klíčová, opustila skupina rypadlo,“ uvedli aktivisté ve vyjádření.

Policie všechny čtyři osoby zadržela. Mluvčí policie Šárka Poláčková řekla, že budou převezeny na služebnu k provedení dalších úkonů.

Severočeské doly, jimž velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce. Obvodní báňský úřad poté, co dostal oznámení o vniknutí aktivistů do dolů, vyslal na místo inspektory, kteří zjišťovali, jaké je zajištění prostoru proti neoprávněnému vniknutí.

„Jakmile získáme podnět od policie, budou splněny podmínky identifikace osob, zahájíme přestupkové řízení,“ řekl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Za neoprávněné vniknutí do dobývacího prostoru hrozí pokuta až 15 tisíc korun.

Obsazení rypadel aktivisty zastavilo těžbu
Zdroj: ČTK/PR/Kolektiv Pod zem!
Autor: Kolektiv Pod zem!

Není jiná možnost

Aktivisté zdůrazňují, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkových plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování. Prý jim nezbývá než obsadit rypadla, vyzvat k občanské neposlušnosti a dalším druhům boje za klimatickou spravedlnost. Razantně odmítají plány vlády. Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí do roku 2038, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale už dříve řekl, že zásadní odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny a tepla očekává už do roku 2030.

Ekologičtí aktivisté protestovali proti těžbě uhlí naposledy loni v září na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Demonstraci svolalo třináct ekologických organizací, které měly na vládu čtyři požadavky. Kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady to byla spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v Evropské unii do roku 2030. Policie aktivisty, kteří vnikli do lomu Vršany, zadrželi, aby ověřili jejich totožnost.