Zájem o sběr papíru roste, e-shopy potřebují tašky a krabice

Před rokem nebyl pro starý papír odbyt, výkupny platily málo nebo ho odmítaly. Teď je situace jiná. E-shopy potřebují tašky a krabice a zájem o sběr roste.

Video Události
video

Zájem o sběr papíru roste, e-shopy potřebují tašky a krabice

Loni touto dobou bylo všude plno papíru a jen minimální zájem o něj, Čína jej přestala odebírat a odpad se hromadil v Evropě. Rok nato je poptávka obrovská. Situaci na trhu obrátila naruby pandemie a chování zákazníků v ní.

„Nejen zboží, které si nemůžou koupit běžně v obchodech, ale i potraviny se nakupují v e-shopech a to výrazně zvýšilo poptávku po papírových obalech,“ vysvětluje prezident Asociace českého papírenského průmyslu Jaroslav Tymich. Dodává, že obalové papíry se vyrábějí z větší části právě z toho sběrového.

Na minimum klesly ceny za starý papír loni v březnu. Letos v lednu za něj ale papírny platily skoro 110 eur za tunu, tedy čtyřikrát víc. 

V některých větších městech můžou zákazníci obal ušetřit. Zásilky tam rozvážejí taxikáři a kurýři v jedné osobě. „Podařilo se nám vymyslet způsob, jak obejít tradiční ucpaný svět dep a skladů tím, že posíláme zboží zákazníkům přímo rovnou z obchodu, a tím pádem není potřeba ho nákladně balit,“ popisuje spoluzakladatel jedné z taxislužeb Ondřej Krátký. Úspora může podle něho dosáhnout i desítky korun na jednu velkou zásilku. „Je to samozřejmě úspora i ekologická,“ dodal.

Vzhledem k poptávce po krabicích a dalších obalech podle papíren platí, že třídit má smysl. Rostou i výkupní ceny papíru. „Ty se aktuálně pohybují mezi jednou a dvěma korunami za kilo a předpokládá se, že ještě porostou,“ říká Tymich.

Obalových odpadů – nejenom papírových – přibývá dlouhodobě a nic na tom nemění ani pandemie.