Od pondělí budou na některých místech povinné respirátory, ve hře je proměna tělocvičen na lazarety

37 minut
Brífink ministra zdravotnictví Blatného po jednání vlády 19. února
Zdroj: ČT24

V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou ústenek v obchodech, veřejné dopravě a na dalších veřejných místech, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Stejnou ochranu podle vyjádření hlavní hygieničky Jarmily Rážové nyní resort zvažuje i pro pracoviště. Blatný dále avizoval, že od 1. března budou do vakcinace zapojeni praktičtí lékaři, od stejného data bude umožněno očkování pracovníků ve školách. Blatný připustil možnost vzniku provizorních „nemocnic“, a to například v tělocvičnách. Kvůli aktuální epidemické situaci také vláda rozhodla, že v pondělí neotevře další obchody.

V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických ústenek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) půjde o obchody, veřejnou dopravu a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. Uvedl to na páteční tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

„Za dostatečnou ochranu nebude možné považovat různé svépomocně vyrobené tkaniny a další provizorní ochrany úst,“ řekl ministr. Lidem doporučil, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2, protože lépe lne ke tváři a do jisté míry těsní. „Rouška chrání spíš okolí, respirátor i vás, protože daleko lépe brání vdechování vzduchu,“ připomněl ministr. Dvě chirurgické ústenky místo jedné jsou podle něj řešení pro lidi, kteří třeba respirátor neseženou. „Použití dvou stejně účinných prostředků je lepší, byť neříkám, že dvakrát,“ dodal.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová už dříve upřesnila metodické pokyny pro udělování karantén, které také nošení šátku, šály nebo podomácky vyrobené roušky za dostatečnou ochranu nepovažují.

Důvodem opatření je podle něj horší epidemická situace se šířením britské varianty viru. V pátek a o víkendu budou podle Blatného další jednání s epidemiology a klinickou skupinou o dalších opatření do budoucích dnů. 

Podle Rážové povinnost nošení větší ochrany dýchacích cest ministerstvo zdravotnictví  zvažuje i pro pracoviště. „Určitě to bude doporučení. Myslím ale, že spíše povinnost,“ uvedla. Odmítla, že by se mohlo toto opatření lišit v západní polovině Česka, kde je nových případů více, od Moravy, kde je situace příznivější. Podle ní je to pro východní část země prevence a pro západ brzda.

S požadavkem na více opatření i ve firmách přišla například Pirátská strana. Její mluvčí Karolína Sadílková sdělila, že strana s vládou povinné nošení respirátorů a testování ve firmách řeší.

Podle Blatného jsou respirátory na trhu dostupné a zatím se nebude uvažovat o regulaci jejich ceny. „Kdyby docházelo ke snížení dostupnosti, tak to budeme dál řešit s příslušnými resorty, které to mají na starosti,“ dodal ministr.

Opozice navrhuje, aby stát dával respirátory zdarma

Podle některých opozičních politiků by měl stát dávat lidem respirátory zdarma, pokud bude vyžadovat jejich nošení. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek řekl, že jako lékař nošení respirátorů či dvou roušek považuje za správné. „Jako politik říkám: Jak to chce vláda kontrolovat? Pokud vydám nějaké opatření, musím říct, jak ho budu dodržovat.“ Také by podle něj měly být kvalitní roušky či respirátory k dispozici zdarma při vstupu do obchodů, škol či nemocnic. „Toto má zaplatit vláda. Toto pomůže občanům, aby se chránili,“ vysvětlil.

Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková napsala, že strana s vládou řeší povinné testování a nošení respirátorů ve firmách. „Fakt, že je ale podobné opatření vyhlášeno opět zmatečně a takto narychlo, bohužel však opět jen podporuje už tak nízkou důvěru lidí v kroky vlády. Druhou věcí je, že pokud vláda nařídí respirátory, měla by je i lidem kompenzovat,“ uvedla.

„Pakliže vláda uloží povinnost nosit respirátory, tak by měla zajistit, aby je občané dostávali zdarma. Peníze na to ve státním rozpočtu jsou,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura. Podle něj by se měly přesměrovat peníze z nákupů techniky pro armádu. Respirátory by se mohly vydávat v lékárnách či před supermarkety.

Provizorní nemocnice

Blatný v pátek také připustil možnost vzniku provizorních nemocnic. „Je to jedna z věcí, kterou řeší klinická skupina a Národní dispečink lůžkové péče. Ve chvíli, kdy by opravdu došlo k hraničnímu vyčerpání systému v České republice, tak je možnost zejména ty pacienty, kteří jsou lehčího charakteru, umisťovat do zařízení, která primárně nejsou určena k poskytování zdravotní péče. A dá se to parafrázovat i tím, že by to mohly být i ty tělocvičny,“ uvedl.

Na návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) vláda také rozhodla, že Správa státních hmotných rezerv nakoupí 1400 ventilů na kyslíkové lahve, které slouží v nemocnicích pro léčbu některých pacientů s covidem-19.

Od března se budou moci očkovat pracovníci ve školách

Ministr Blatný na tiskové konferenci po jednání vlády informoval také o tom, že od 1. března budou do vakcinaci zapojeni i praktičtí lékaři. Očkovat se od stejného data budou nově moci pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci ve školství. „Důvodem je, abychom udělali všechno pro to, abychom i přes tu neutěšenou epidemickou situaci mohli od 1. března začít vracet děti a studenty do škol,“ zdůvodnil.

V to, že vláda bude připravená, aby mohla 1. března kontaktní výuka začít, doufá jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).  Otevření škol ale podle něj závisí na epidemické situaci, kterou komplikuje šíření britské varianty. „Nikdo nemůže vědět, jak bude situace vypadat za deset dnů. Ale pevně věřím, že vše bude připraveno k tomu, aby výuka na školách mohla začít. A pak je třeba reagovat podle aktuálního vývoje,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 5 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 6 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 6 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 9 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 10 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...