Ústavní soud rozhodl o systému voleb do sněmovny, výsledek oznámí ve středu

9 minut
UDÁLOSTI: Ústavní soud rozhodl o stížnosti na systém voleb do Poslanecké sněmovny
Zdroj: ČT24

Ústavní soud ve středu oznámí, jak rozhodl o systému voleb do sněmovny a rozdělování mandátů. Zabýval se návrhem skupiny senátorů, kteří v roce 2017 požádali o zrušení stávajícího systému přepočtu hlasů při volbách do Poslanecké sněmovny. Vadí jim, že zvýhodňuje úspěšnější strany. Ústavní soud zároveň odmítl návrh skupiny senátorů na zrušení prezidentova rozhodnutí o termínu voleb do Poslanecké sněmovny. Volby budou  8. a 9. října, termín tak nadále platí.

Soudci na neveřejné poradě dospěli k rozhodnutí o systému voleb do sněmovny a rozdělování mandátů, potvrdil soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. Dodal, že rozhodnutí Ústavní soud oznámí ve středu. Nález připravovaný soudcem zpravodajem Janem Filipem by měl být dostupný na webu soudu od 9 hodin.

S návrhem směřujícím proti volebnímu zákonu se na Ústavní soud obrátila skupina 21 senátorů, složená ze zástupců STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a nezávislých, už v roce 2017. Stěžovali si, že zákon podle nich zvýhodňuje velké strany na úkor malých, že jsou různě veliké jednotlivé kraje a zapochybovali o ústavnosti d'Hondtovy metody, která se používá pro přepočet hlasů na mandáty. Návrh poukazuje i na znevýhodnění volebních koalic násobně vyšší uzavírací klauzulí, než jakou mají strany kandidující jednotlivě.

Podle prezidenta Miloše Zemana by ale případný zásah do zákona vedl k destabilizaci politického systému. Na ústavní soudce se obrátil s výhradou, že soud má pomáhat stabilitě politického systému, nikoli ho bourat.  

„Tato žádost skupiny senátorů je tři roky stará a je bizarní, jestliže to má Ústavní soud probírat krátce před parlamentními volbami. Ve skutečnosti by to vedlo k naprosté destabilizaci našeho politického systému,“ prohlásil Zeman.

Ústavní soud uvedl, že dopis nemůže považovat za relevantní procesní návrh, protože prezident není účastníkem řízení. Soudce Vojtěch Šimíček řekl, že on sám při rozhodování nepřikládal dopisu žádnou váhu.

S výroky prezidenta nesouhlasí advokát skupiny senátorů a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Jde podle něj o bezprecedentní snahu ovlivnit nezávislé rozhodování.

Skupina senátorů upozorňuje na to, že malé strany potřebují pro zisk poslaneckého mandátu dostat více hlasů než velké. Senátoři také u Ústavního soudu napadli ustanovení volebního zákona, podle kterého koalice dvou stran musí získat pro vstup do sněmovny nejméně deset procent hlasů a koalice tří stran 15 procent.

Ústavní soud má pravomoc napadená ustanovení zákona zrušit, pokud by je alespoň devět z 15 soudců pokládalo za protiústavní. Nález ale nemusí vstoupit v platnost okamžikem vyhlášení. Soud někdy platnost odkládá o měsíce i roky, aby dal zákonodárcům prostor pro přijetí nové právní úpravy.

Strany se připravují, že by mohlo být potřeba změnit zákon

Ústavní soud v minulosti již o volebním systému rozhodoval a zachoval jej v podobě, v níž nyní funguje. Bývalý ústavní soudce Stanislav Balík si však nemyslí, že je tím vyloučeno, že by nové rozhodnutí mohlo být jiné. Jednak ani první rozhodnutí nebylo jednomyslné, jednak vývoj od té doby ukázal na různé, dříve netušené součásti volebního systému.

„V prvotním rozhodování nebyla taková zkušenost ohledně quora pro koalice,“ poukázal Stanislav Balík v 90' ČT24. Uzavření sněmovny koalicím, které nezískají podle počtu členů 10 (dvoučlenné), 15 (tříčlenné) nebo 20 (čtyřčlenné a vícečlenné) procent hlasů, považuje za „výrazně diskriminační pro malé strany“. Dodal, že je „od samého počátku“ zpochybňován i d'Hondtův systém přepočtu hlasů na mandáty.

Zákonodárci se již začali připravovat na to, že by Ústavní soud mohl do volebního zákona zasáhnout. „Ústavní soud může několik měsíců před volbami dát nám jako zákonodárcům – poslancům a senátorům – za úkol stanovit volební pravidla znovu,“ připustila předsedkyně sněmovní Stálé komise pro Ústavu ČR Kateřina Valachová (ČSSD).

Vyjednávání o změnách ve volebním zákonu je však komplikované. Shodnout se na nich musí obě parlamentní komory, jejich představy se ale výrazně liší. Je to tím, že v Senátu jsou výrazně zastoupené strany, které patří v Poslanecké sněmovně k menším, zejména STAN a KDU-ČSL. Jejich senátoři se netají tím, že by chtěli, aby byl systém voleb do sněmovny co nejpoměrnější. „Je v rozporu s ústavou, že znevýhodňuje malé strany,“ je přesvědčena předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková.

Premiér Andrej Babiš, jehož ANO má v současnosti v Poslanecké sněmovně nejsilnější klub, se k jednání Ústavního soudu zatím nevyjádřil, v minulosti se ale opakovaně vyjádřil zcela opačně než senátoři – rád by měl ve volbách do Poslanecké sněmovny většinový systém. Podle předsedy SPD Tomia Okamury senátoři „neuvažují věcným způsobem“.

Současný volební systém je poměrný, ale rozděluje mandáty tak, že menší strany nemají v menších krajích žádné zastoupení. Například při posledních volbách v roce 2017 nestačilo občanským demokratům na mandát v Karlovarském kraji, kde se rozdělovalo pět křesel, ani devět procent hlasů. Naopak v Praze byli mezi 24 zvolenými poslanci i kandidáti KDU-ČSL a KSČM, i když obě strany získaly ve městě méně než pět procent hlasů.

Termín voleb platí

Ústavní soud se také zabýval návrhem skupiny senátorů na zrušení prezidentova rozhodnutí o termínu voleb do sněmovny, který odmítl. Volby se mají konat 8. a 9. října, termín tak nadále platí. Podle skupiny senátorů, převážně za STAN, prezident Miloš Zeman vyhlásil volby s neobvyklým předstihem, už v prosinci loňského roku, avšak soud se věcí samotnou nezabýval.

„Návrh byl podán zjevně neoprávněným navrhovatelem,“ konstatoval soud v usnesení, které v úterý zpřístupnil na svém webu. Soud se tak návrhem věcně nezabýval, neboť ho místo politických stran jako účastníků voleb podali senátoři. „Skupina senátorů není nositelem práva, které mohlo být dotčeno,“ upřesnil soudce Šimíček.

Senátoři vyzvali strany, aby nyní brzký termín vyhlášení napadly ony. „Vyzývám politické strany, aby se na Ústavní soud skutečně obrátily. Pokud se s rozhodnutím prezidenta smíříme, může se v budoucnu klidně stát, že se termín voleb bude vyhlašovat i několik let dopředu ve snaze napomoci vládním stranám,“ uvedl místopředseda Senátu Jan Horník (STAN).

Advokát skupiny senátorů a europoslanec Stanislav Polčák (STAN) na Twitteru ocenil postoj členů horní komory, kteří brzké vyhlášení voleb napadli. Soud díky nim rozhodl, že postup prezidenta lze přezkoumat na základě stížnosti politické strany. „Tu už ostatně projednává,“ uvedl Polčák.

Podobný návrh podala totiž k soudu strana Spojení demokraté - Sdružení nezávislých, za něž je v Senátu Alena Dernerová. Předjímat rozhodnutí o jejich stížnosti by podle Šimíčka byla spekulace, návrh má na starost soudce zpravodaj Jiří Zemánek. Strana je však podle úterního usnesení oprávněným navrhovatelem, a doloží-li porušení základních práv, měl by se soud jejím návrhem věcně zabývat.

Ústavní právník Jan Kudrna však upozornil v 90' ČT24, že i kdyby se Ústavní soud námitkami zabýval, neznamená to, že by volby jistě zrušil. Sám to neočekává, rozhodnutí prezidenta republiky nepovažuje na závadné. „To, že je něco neobvyklé, ještě neznamená, že je to protiústavní,“ podotkl.

Pod původním návrhem bylo podepsáno 18 senátorů. Zeman podle nich zneužil svou prezidentskou pravomoc. Poukazovali na údajný zásah do férovosti volební soutěže a zvýhodnění vládních stran vůči vznikajícím opozičním koalicím. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 7 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 8 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 8 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 8 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 14 hhodinami
Načítání...