Univerzity kvůli pandemii ruší promoce. Absolventi by o ně ale přijít neměli

Promocí se absolventi univerzit letos už nedočkají. Vysoké školy definitivně zrušily i zbytek plánovaných termínů do konce roku. Mezi nimi třeba i Univerzita Karlova v Praze, která jen na prosinec plánovala asi šest desítek promocí. Podle univerzit, které ČT oslovila, by se mohly náhradní akce konat v příštím roce. Záležet bude na epidemické situaci a zájmu samotných studentů. Některé fakulty totiž již zvládly diplomy rozdat – studenti si je buď sami vyzvedli, nebo jim je školy rozeslaly poštou.

Poslední plánované promoce do konce roku 2020 zruší i Univerzita Karlova v Praze. Vedení se tak rozhodlo s ohledem na aktuální situaci a vládní opatření související s bojem proti epidemii nemoci covid-19, uvedl Petr Podzimek z odboru vnějších vztahů UK. Prosincových termínů promocí mělo být 61.

Celkem Univerzita Karlova, která má 17 fakult, musela zrušit od března do června 49 termínů, v říjnu a listopadu 89. „V současné době se připravují termíny pro náhradní promoce za období říjen až prosinec 2020, a to v období od ledna do března 2021,“ řekl Podzimek a dodal, že se slavnostní akty uskuteční za předpokladu, že to umožní opatření platná v dané době.

Většinu promocí jak na jaře, tak na podzim zrušilo i České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). O slavnostní předání diplomu tak podle vedoucí odboru PR a marketingu ČVUT Andrey Vondrákové přišly tři tisíce studentů. Diplomy už si ale absolventi mohli vyzvednout, aby měli potvrzení o ukončení studia. Ať už pro nástup do zaměstnání, nebo pokračování ve studiu. Škola je přesto o možnost slavnostně odpromovat připravit nechce.

„Tito absolventi se budou moci zúčastnit náhradní promoce, i když si diplom vyzvedli, pokud budou mít zájem. Pravděpodobně si jej přinesou v den promoce s sebou, ale ještě to fakulty takto konkrétně neřešily, jelikož se zatím neví, kdy to bude možné,“ řekla Vondráková.

Promoce zlínské univerzity kvůli šíření nákazy proběhly na nádvoří
Zdroj: Dalibor Glück/ČTK

Možná až s promocemi budoucích absolventů?

Se stejným scénářem, kdy si studenti diplomy na odložené promoce sami přinesou, počítají například i na Západočeské univerzitě v Plzni nebo na České zemědělské univerzitě v Praze. Termíny slavnostních aktů nejsou ještě jasné. Jedná se buď o jaru, nebo budou součástí promocí budoucích absolventů nynějšího akademického roku. Záležet bude na aktuálním stavu epidemie, vládních opatřeních a zájmu absolventů.

Některé fakulty nebo školy slavnostní ceremoniál letos uskutečnit stihly, mezi nimi třeba Fakulta stavební ČVUT, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně nebo Technická univerzita v Liberci. Předávání diplomů se ale často odehrávalo v omezeném režimu, například v rouškách a bez podávání rukou. Velká část škol ale musela promoce zrušit úplně.

Palackého univerzita v Olomouci musela již odložené promoce opět přesouvat na neurčito, jak řekla její mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková: „Slavnostní promoce, které byly na všech fakultách původně plánovány v letním semestru, byly přesunuty na září či říjen, kdy se také nemohly konat skrz vyhlášená opatření vlády v souvislosti s covid-19.“

Stejný případ přeložených a následně zrušených promocí řešila i Česká zemědělská univerzita v Praze nebo Západočeská univerzita v Plzni. „Promoce se nekonaly ani v tradičních červnových či červencových termínech, ani v termínech říjnových, které měly mnohdy zároveň nahradit odložené letní termíny,“ popsala totožnou situaci mluvčí plzeňské univerzity Šárka Stará.

Na Masarykově univerzitě v Brně se diplomy předaly sedmi tisícovkám studentů na fakultách v rámci předem objednaných časů. Podle vyjádření mluvčí univerzity Terezy Fojtové se podařilo diplomy rozdat na podzim ještě před prvními vládními omezeními. „Osobám, které se do Brna nemohly dostavit, jsme diplomy zasílali i poštou,“ dodala Fojtová. Stejnou možnost, tedy zaslání diplomů poštou do vlastních rukou, nabídly svým absolventům i třeba  Západočeská univerzita v Plzni, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích nebo Vysoké učení technické v Brně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 5 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 6 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 8 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 12 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 13 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 15 hhodinami

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 17 hhodinami
Načítání...