První návrh rozpočtu na příští rok kalkuluje se schodkem 116 miliard. Schillerová připouští, že se ještě výrazně zvýší

7 minut
Události: První návrh státního rozpočtu na rok 2021
Zdroj: ČT24

První návrh státního rozpočtu na příští rok získává konkrétnější obrysy. Průměrný důchod má vzrůst o 839 korun měsíčně, platy učitelů o devět procent, stát má dávat víc do zdravotnictví. Investice by na druhou stranu oproti letošku měly klesnout o 32 miliard. Vyplývá to z dokumentu, který ČT získala. Návrh v neděli premiér s ministryní financí představí prezidentovi.

Do návrhu rozpočtu se zatím nepromítá plánované zrušení superhrubé mzdy, i proto kalkuluje se schodkem 116 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ovšem připouští, že konečný deficit bude výrazně vyšší.

„Příjmová strana je zatížená značnými nejistotami, protože nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu, tyto věci nejde oddělit, je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku na rok 2021,“ uvedla Schillerová.

Právě vládní návrh na zrušení superhrubé mzdy a snížení zaměstnaneckých odvodů prezident kritizuje. Ministryně financí ho v neděli bude přesvědčovat o výhodách. Přiznává, že zatím nemá plán, jak rozpočtový výpadek v řádu desítek miliard korun nahradí.

Investice jako priorita

Jednou z vládních priorit, která měla pomoci zastavit propad české ekonomiky, byly investice do staveb a dálnic. Jenže po letošním plánovaném rychlém růstu celkových investic až na téměř 175 miliard korun zatím počítá resort financí pro příští rok s jejich poklesem.

Ten by měl být víc než 32 miliard. Podle prvního návrhu rozpočtu, který před nedělním jednáním poslala ministryně financí prezidentovi, plánuje její úřad seškrtat hlavně investice z národních peněz. „Je to otázka toho, co mi přinesou resortní ministři, já potřebuju vidět, jaké mají připravené projekty, jaké objemy,“ komentovala Schillerová.

Ministryně připouští, že plánované výdaje na investice pro příští rok můžou ještě vzrůst. Právě o vyšších výdajích na investice přitom často mluví Miloš Zeman. Seškrtat naopak navrhuje daňové úlevy, aby na investice zbylo více prostředků.

„Investice jsou motorem ekonomiky v každé zemi a já bych apeloval na vládu, aby tuto kategorii ještě přehodnotila,“ hodnotí návrh předseda hospodářského výboru sněmovny Radim Fiala (SPD).

„Je rozumné tu míru veřejných investic mít co nejvýše, dobudovat infrastrukturu a využít nižší poptávky ze soukromého sektoru, aby ten stát stavěl za nižší ceny,“ myslí si místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Naopak výdaje na důchody, na zdravotní pojištění pro děti či penzisty nebo na podpory v nezaměstnanosti mají v roce 2021 citelně vzrůst.

  • důchody +32,5 miliardy korun
  • platby za státní pojištěnce +30 miliard korun
  • podpory v nezaměstnanosti +6 miliard korun

Výpadek kvůli zrušení superhrubé mzdy

Největší rozpočtový výpadek okolo 74 miliard by znamenalo zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně ze mzdy hrubé. Tento koaliční návrh ale v neděli prezident nejspíš zkritizuje. „Já mu s velkým respektem naslouchám a vždycky s ním budu hledat nějaký konsensus, přednášet mu argumenty,“ reaguje Schillerová.

Vládní koalice zatím trvá na tom, že plošné snížení daní z příjmu pro čtyři a půl milionu zaměstnanců pomůže vyvést ekonomiku z krize. Záměr chce podpořit i ODS. „Uvidíme, jestli si vláda stojí za svým, anebo v rámci nějakých dobrých vztahů vyhoví panu prezidentovi,“ komentuje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Zároveň ale zrušení superhrubé mzdy spolu s dalšími úlevami může posunout plánovaný schodek nad čtvrt bilionu. Poslanci začnou projednávat státní rozpočet na rok 2021 v říjnu. Definitivně ho budou schvalovat v prosinci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 20 mminutami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 23 mminutami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 1 hhodinou

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 2 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 3 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 4 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 6 hhodinami
Načítání...