Podle Filipa byla Vystrčilova cesta avanturismus. Podle Rakušana skvělá reklama

15 minut
Události, komentáře: Vojtěch Filip a Vít Rakušan
Zdroj: ČT24

Předsedové KSČM Vojtěch Filip a STAN Vít Rakušan debatovali v Událostech, komentářích o cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Podle Filipa byla popřením dlouhodobé české politiky a ohrozila naše ekonomické zájmy. Rakušan ji naopak považuje za skvělou reklamu a je přesvědčen, že z rámce české diplomacie nevystoupila.

Komunisté cestu označili za svévolnou, rituální a zbytečnou a vyzvali vládu, aby se od ní distancovala. Filip připomněl, že Česko respektuje princip jedné Číny, což potvrdili všichni vysocí činitelé. Vystrčil to podle něj porušil. „Udělal si z nejvyšších ústavních činitelů blázny,“ prohlásil. Jednostranný krok nepovažuje za výraz suverenity, ale „avanturismus“. Komunisté by cestu chtěli „znulitnit“. Podle Filipa je to z právního hlediska možné.

Rakušan očekával, že komunisté „vyskočí jako čertík z krabičky“. Zdůraznil, že ústavní činitelé mají právo vykonávat mandát tak, jak jim voliči uložili. Cesta podle něj mezinárodní právo neporušila a Vystrčil ani jednou nepronesl výrok v rozporu s českou oficiální zahraniční politikou.

Na Vystrčila i jeho delegaci je šéf STAN pyšný: „Tu reklamu, kterou teď udělali České republice. To, že ukázali, že Česká republika je hodnotově pevně zakotveným demokratickým státem. To, že byl obnoven ten trochu ztracený étos Václava Havla v naší zahraniční politice. Na to musí být mnoho českých občanů pyšných.“ Připomněl i veskrze pozitivní reakce ze „západního, civilizovaného světa“.

Výhrůžky

Rakušan připustil, že mezi českými politiky je možná debata o zahraniční politice. Za jinou situaci však považuje výhrůžku čínského ministra zahraničí, který řekl, že Vystrčil bude nucen zaplatit vysokou cenu za cestu. Očekával by, že Filip alespoň formálně odmítne „jednoznačný útok na svého kolegu“.

Filip výrok šéfa čínské diplomacie považuje za projev suverenity jeho země. „Ve své suverenitě za svoji zemi řekl, že Česká republika za to zaplatí vysokou ekonomickou cenu,“ sdělil. Na opravu moderátora, že ministr hovořil osobně o Vystrčilovi, reagoval domněnkou, že Čína mu možná nevydá vízum, kdyby o něj měl zájem.

Předseda komunistů dále zdůraznil, že Vystrčil byl zvolen 8144 hlasy, zatímco prezidenta volilo dva a půl milionu hlasů a více lidí hlasovalo i pro předsedu vlády nebo sněmovny, kteří všichni cestu kritizovali. „Musím se ptát, jaká je legitimita toho rozhodnutí,“ prohlásil.

Ohrožený obchod

V pátek se také objevila zpráva, že výrobce pian Petrof přišel o dohodnutou zakázku v Číně s odkazem na Vystrčilovu cestu. Rakušan se domnívá, že to ještě není definitivní a dlouhodobě to zájmy českých vývozců nepoškodí, protože Čína je na české výrobce v některých segmentech „docela odkázána“. Připustil, že krátkodobě to může některé kontrakty zkomplikovat, ale je přesvědčen, že to bude vyváženo přínosy zlepšených vztahů s Tchaj-wanem.

Filip zdůraznil, že Čína je daleko větší než Tchaj-wan. „Nám jde mnohem více o vývoz našeho zboží. Tady jsme ztratili jednu zakázku a můžeme jich ztratit mnohem více,“ sdělil. Riziko vidí například v případě automobilky Škoda. „Jsem zvědavý, co bude pan Rakušan říkat těm nezaměstnaným, kteří nebudou mít práci, protože pochybuji, že ty zakázky můžeme někde nahradit. Desetimilionový stát si takové avantury dovolit nemůže,“ řekl. 

Horká půda

Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli. Postupně se setkal s hlavními politickými představiteli země, byl oceněn medailí za parlamentní diplomacii. Jednal také s tamními firmami. Návštěva vzbudila v tchajwanské společnosti značnou pozornost. Na delegaci neustále čekaly desítky novinářů, kameramanů či fotografů.

Zatímco obchodní vztahy ostrova se zahraničím jsou poměrně čilé, cizí delegace na vysoké politické úrovni se zřetelem na odpor pevninské Číny na Tchaj-wan jezdí vzácně.

Proti Vystrčilově návštěvě se komunistická vláda v Pekingu ostře ohradila. Ministr zahraničí Wang I druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli Česka vzkázal, že ho donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Překročil prý „červenou čáru“. Vystrčil to odmítl, postavily se za něj i česká diplomacie, Německo, Francie, či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko se blíží vrcholu chřipkové epidemie

Česko se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nachází poblíž vrcholu chřipkové epidemie. Nemocných bylo minulý týden více než 2200 na sto tisíc obyvatel, za týden jejich počet vzrostl o šestnáct procent. Zatímco v předcházejících týdnech přibývalo hlavně nemocných dětí, minulý týden se nemocnost zvyšovala ve všech věkových skupinách, informoval SZÚ.
13:29Aktualizovánopřed 2 mminutami

Univerzita Karlova bude koordinovat velký evropský AI projekt

Univerzita Karlova se stala hlavním koordinátorem mezinárodního projektu Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě. Budou v něm spolupracovat evropské firmy, výzkumné instituce a výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí. V projektu OpenEuroLLM za asi 34 milionů eur (854,7 milionu korun), financovaném s podporou Evropské komise, vybuduje tým evropských výzkumných institucí rodinu výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů. Využití najdou v komerčním, průmyslovém i veřejném sektoru.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
před 6 hhodinami

EU chce zaručit právo na opravu, v tuzemsku ale schází řemeslníci

V Česku by nejpozději od srpna příštího roku mělo začít platit takzvané právo na opravu. Zahrnuje lepší přístup k náhradním dílům a taky k informacím o opravě. Počítá s ním evropská směrnice, která tak posílí práva spotřebitelů, snížit má také množství odpadu. Zatím by se nová pravidla vztahovala jen na vybrané velké spotřebiče. Jenže třeba v tuzemsku je opravářů i dalších řemeslníků málo, a ne všechno se navíc vyplatí do servisu dát.
před 8 hhodinami

Špatně slyší, mluví i dýchá. Dívce má pomoci operace, která se v Česku neprovádí

Po dvou letech se bude uzavírat desetimilionová sbírka na operaci dítěte se vzácným genetickým onemocněním. Osmiletá Lilli Soukupová za několik dní díky darům odletí na první zákrok do Londýna. Do sbírky se zapojili i pražští policisté, čímž podpořili i svou kolegyni – matku Lilli.
před 8 hhodinami

Daň z lihu vzrostla, stát ale víc nevybral. Opozice volá po analýze

Stát loni nevybral na spotřební dani z lihu očekávanou částku, přestože sazba daně od začátku roku vzrostla o deset procent. Výběr daně nakonec zůstal na úrovni předcházejícího roku, kdy ještě platil nižší odvod. Vláda přitom v konsolidačním balíčku počítala s nárůstem výnosů o půl miliardy korun. Opozice požaduje analýzu, růst sazby spotřební daně, který dál pokračuje, podle ní nepřináší kýžený efekt. Vláda změny neplánuje.
před 9 hhodinami

Část věznic trápí kritický nedostatek dozorců, chybí jich stovky

V deseti českých věznicích je kritický nedostatek dozorců, chybí jich až sedm set. Problém vedení Vězeňské služby řeší přesuny strážných mezi pracovišti i výcvikem nových rekrutů. V loňském roce ze služby odešlo více lidí, než přišlo, a to i přesto, že dozorcům vzrostly platy.
před 9 hhodinami

Plošná cla na produkty EU by mohla poslat celou Unii do recese, odhaduje Kalousek

Odhad dopadu případného zavedení amerických cel na evropské zboží, který představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly a exministra financí Miroslava Kalouska příliš optimistický. Shodli se na tom v Otázkách Václava Moravce. Stanjura ve čtvrtek odhadl, že kvůli clům by růst české ekonomiky mohl zpomalit zhruba o 0,5 procentního bodu. Premiér Petr Fiala (ODS) nechce zatím předjímat možné dopady a sdělil, že EU má nástroje k vyjednávání.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...