Aby byly základní potraviny. Kvůli pandemii navrhují vědci ze zemědělské univerzity navýšit hmotné rezervy

Podle vědců z České zemědělské univerzity by v budoucnu mohla pandemie způsobit potravinovou krizi. Tým profesora Michala Hejcmana varuje, že při případné další vlně nákazy by mohly chybět základní potraviny jako mouka, máslo nebo maso. Apelují proto na zvýšení hmotných rezerv státu, tak aby mohlo být Česko potravinově soběstačné.

Nejen zdravotnická či ekonomická dilemata – ale i potravinová. Podle vědců z České zemědělské univerzity (ČZU) by se stát měl věnovat také otázce zásobení základními potravinami.

Odvolávají se na případy z minulosti, třeba před sto lety v období španělské chřipky, která ukazuje, že podobné pandemie mohou výrazně ovlivnit tuzemské zemědělství.

„Zastavily se pekárny, vázlo zásobování potravin,“ objasňuje profesor Michal Hejcman z ČZU. Zároveň dodává, že „jakákoli takováto velká krize je spojená s nějakou potravinovou nedostatečností“.

Při analýze ještě starších dějin se dostává například k roku 1816, ve kterém nebylo žádné léto. „Nastal takový hladomor, že lidé jedli třeba seno.“ 

V zemědělství chybí sezonní pracovníci

Přesto, že se díky technologickému pokroku, tržní ekonomice a globalizaci situace změnila, může pandemie ochromit zemědělství a potravinovou soběstačnost  i v současnosti. 

Lidé podle Hejcmana nemají zájem o práci v zemědělství, případně na to nejsou fyzicky uzpůsobeni. Nedostatek lidí by pak mohl vést také k nutnému zmenšení chovů a k úbytku potravin.

O dobytek se zatím má kdo starat, v případě dalšího šíření nákazy ale českým zemědělcům budou výrazně chybět sezonní pracovníci, kterých je už teď nedostatek. „Tenhle problém se netýká pouze Česka, ale třeba i Itálie, kde chybí zhruba 300 tisíc sezonních pracovníků,“ podotýká Hejcman. 

Navýšení hmotných zásob

Podle vědců z ČZU je potřeba revidovat politiku hmotných zásob, co se týká potravin. Přesné složení zásob je státním tajemstvím, jejich množství by se ale mělo zvyšovat, asi o 10 milionů denních dávek za rok.

Stav potravin částečně objasnil pro ČT Pavel Švagr ze Správy státních hmotných rezerv.„Ministerstvo zemědělství v současnosti uplatňuje požadavek, abychom v dohledné době měli zásoby až na 15 dnů. V tuhle chvíli máme zásobu asi na 1,3 dne, což v podstatě znamená 13 milionů denních dávek.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 2 mminutami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 27 mminutami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 1 hhodinou

S letními dovolenými přicházejí i internetové podvody. Na co si dát pozor?

Sezonu letních dovolených stále častěji využívají internetoví podvodníci i hackeři, kteří sázejí na nepozornost cestovatelů. Zakládají falešné stránky hotelů, zneužívají ubytovací platformy nebo zasílají falešné emaily o platbě nedoplatků. Každoročně se za hranice vydá přes pět a půl milionu Čechů, přičemž řada z nich nevyužívá služeb cestovních kanceláří. A právě na tyto cestovatele podvodníci cílí.
před 2 hhodinami

Bouřky na Moravě lámaly stromy a ničily střechy, hasiči měli desítky výjezdů

Silné bouřky, které od nedělních 19:30 přecházely od jihozápadu na severovýchod jižní Moravou, lámaly a vyvracely stromy, na některých místech silný vítr odnesl i plechy ze střech. Před 22. hodinou v regionu lidé nahlásili osmdesát případů, kde byla zapotřebí pomoc hasičů, informoval jejich mluvčí Štěpán Komosný. K desítkám událostí vyjížděli i hasiči ve Zlínském a Olomouckém kraji, kteří rovněž převážně zajišťovali větrem poškozené střechy a odstraňovali spadlé stromy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Společnost ČEPS odmítá, že by už ve středu byla varována před možným přetížením sítě

Pokračuje pátrání po příčinách rozsáhlého výpadku elektřiny, který v pátek ochromil část Česka. Společnost ČEPS odmítá, že by dostala varování před možným přetížením sítě. Podle zástupců hnutí ANO ale přišlo ve středu upozornění na přetoky kvůli změně počasí.
před 11 hhodinami

Důchod v lednu vzroste dle odhadu o 650 korun měsíčně

Průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Vyplývá to z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun. Podobným odhadem disponuje i ministerstvo práce, přesný návrh lednového zvyšování důchodů bude mít šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) hotový v září. Zohlední inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem.
před 12 hhodinami

Výročí Jana Husa si připomněli v Betlémské kapli i Husinci

V Česku se v neděli připomíná výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, který byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici upálen. V den státního svátku se konala například slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli, kde Hus kázal.
před 14 hhodinami
Načítání...