Hamáček kvůli krizovému štábu zvažoval rezignaci. Opatření podle něj fungují a je třeba je dodržovat

28 minut
Interview ČT24: Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
Zdroj: ČT24

„Teď mě to baví,“ komentuje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) současnou krizi kvůli koronaviru. Připouští, že Česku stále chybí ochranné prostředky, dodávky plánované na tento týden by ale měly nedostatek pokrýt. Vicepremiér oceňuje, že se podařilo zploštit křivku nakažených, do budoucna je ale opatrný. Vládní nařízení podle Hamáčka fungují a lidé by je měli dodržovat. Kvůli okolnostem vzniku Ústředního krizového štábu zvažoval rezignaci, nechtěl ale dopustit pád vlády v krizovém období. Česko kvůli dodávkám ochranných pomůcek Číně nepodlézá, dodává ministr vnitra v Interview ČT24.

Že půjde v souvislosti s koronavirem o vážnou situaci, Hamáček usoudil zkraje března, když Česko mělo tři nakažené a viděl modely a grafy, jak se bude nákaza vyvíjet. „Chtěl jsem republiku připravit, aby v rámci nouzového stavu bylo možné nakoupit ochranné prostředky, aby už tehdy bylo možné omezovat veřejné akce,“ popisuje předseda ČSSD.

Hamáček věří, že díky vládním opatřením Česko uniklo nejhoršímu scénáři. Za dobu krize se mu prý ulevilo dvakrát – když přistálo letadlo s milionem respirátorů z Číny a když přistál letoun Ruslan s dalším zdravotnickým vybavením. „Stále ještě chybí ochranné prostředky, ale kdyby nepřistála letadla, v celé řadě zařízení by touto dobou materiál docházel,“ zdůvodňuje a dodává, že Česko stále musí shánět další roušky a respirátory.

Směrem do budoucna je ministr vnitra dle svých slov opatrný. „Křivku nárůstu případů se nám podařilo zploštit, to je dobrá zpráva. Rozhodně bych nebyl takový optimista, že bych sliboval, že za 14 dní se opatření uvolní,“ konstatuje Hamáček. Velmi pozitivně je překvapen reakcí občanů na nařízení, obecně se podle něj dodržují.

Prahu neobklíčíme, nejsme totalita, říká Hamáček a vyzývá lidi, aby zůstali doma

Nová opatření ministerstva zdravotnictví prý vicepremiér chápe, hrozba podle něj nepolevuje. „Ministerstvo zdravotnictví asi vyhodnotilo, že je potřeba více upozornit,“ míní. Vláda od nařízení, které platí už od úterý, ale resort o něm informoval až ve středu, ruce pryč nedává, tvrdí Hamáček.

„Lidé mohou být beztrestně venku, když budou dodržovat vládní nařízení. Budou chodit do práce, budou chodit nakupovat v případě potřeby, pokud jdou na procházku, tak se mají řídit nařízeními a omezeními. To je vše,“ objasňuje Hamáček. Celý smysl opatření podle něj je co nejvíce omezit mezilidský kontakt, aby nedocházelo k šíření viru.

Vicepremiér vzkazuje lidem, aby o víkendu na chaty a chalupy nejezdili. „Nejsme schopni obklíčit Prahu a držet je v Praze násilím. Takže říkáme, že jezdit na chalupu není dobrý nápad, protože riskujete, že to chytíte nebo někoho nakazíte. Takže zůstaňte doma, maximálně běžte na procházku a dodržujte předpisy, které vláda dala. Když už na tu chalupu musíte, tak zůstaňte zavření v chalupě a nikam nechoďte,“ apeluje Hamáček. Česko podle něj není totalita a věří, že lidé současná opatření pochopí.

Ve čtvrtek vicepremiér neplánuje navrhovat na vládě nová opatření. Vysvětlil, že v případě pendlerů dala vláda výjimku pro zaměstnance ve zdravotnictví, sociálních nebo záchranných službách, kteří budou moci překračovat hranice každý den. „Omlouvám se za to, že to stále měníme, ale je to citlivá věc i z hlediska mezinárodní politiky,“ vysvětluje.

Ministr zvažoval rezignaci

Hamáček se v současnosti nechce zabývat tím, že vláda nevyhlásila nouzový stav už na jeho návrh, ale až o deset dní později. Prostor pro vyšetřování podle něj bude po překonání krize kolem koronaviru.

Předseda ČSSD dle svých slov uvažoval o odstoupení z funkce ministra vnitra, když se premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodl jmenovat do čela Ústředního krizového štábu Romana Prymulu. „V situaci, kdy bych odstoupil já jako předseda sociální demokracie, by pravděpodobně padla vláda. A to není nejlepší způsob, jak řešit krizi,“ vysvětluje Hamáček své rozhodnutí a dodává, že nyní krizový štáb v čele s Prymulou podporuje.

Pekingu nepodlézáme, říká Hamáček

Česku se daří obstarávat respirátory a roušky. „Pokud zvládneme tento týden a budou nám pravidelně dorážet dodávky, tak budeme v situaci, kdy zásadní deficit bude vyřešen,“ popisuje. Poté podle něj už bude ministerstvo vnitra jen plánovat standardní dodávky na další týdny. Způsoby distribuce materiálu prý s hejtmany upravuje průběžně.

Dodávky by podle Hamáčka měly směřovat do zdravotnictví, sociálních služeb a dalším exponovaným příjemcům, kteří potřebují vyšší třídu ochranných prostředků.

„Žádné ústupky Číně jsem nečinil, ani se k tomu nechystám,“ uvádí předseda koaliční ČSSD. Na Jaroslava Tvrdíka se obrátil, protože věděl, že má v Číně kontakty. „Časem se ukáže, že ministerstvo vnitra nakupovalo za velmi solidní ceny,“ věří ministr. Česko podle něj nepodlézá Pekingu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 13 mminutami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 9 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 9 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 10 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 17 hhodinami

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 21 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 22 hhodinami
Načítání...