Policie obvinila dva lidi kvůli IT zakázkám na ministerstvu práce

Policie obvinila dva lidi v souvislosti se zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí. Oznámil to žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění souvisí se zásahem na ministerstvu, o kterém informoval server Lidovky.cz.

Video Události
video

Události: Policie zasahovala na ministerstvu práce a sociálních věcí

Policie obvinila dva manažery. Podle serveru Lidovky.cz je jedním z nich je náměstek pro ekonomiku a informační technologie Jan Baláč (ČSSD) a druhým šéf oddělení bezpečnosti informací. Kyberbezpečnost resortu má na starosti Karel Macek. Podle serveru iRozhlas zasahuje policie také v sídle společnosti OKSystem.

„Dnešního dne zahájil policejní orgán trestní stíhání dvou fyzických osob pro zločin pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přípravu zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti s probíhajícím a plánovaným zadávacím řízení na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedl žalobce Matula.

Podle serveru Lidovky.cz se případ týká zakázky na informační systémy ministerstva za čtvrt miliardy korun. Dvojici hrozí až dvanáctileté vězení.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej potvrdil, že útvar v pondělí provádí úkony trestního řízení, případ ale odmítl komentovat s tím, že podávání informací si vyhradilo vrchní státní zastupitelství.

Ministerstvo s policií spolupracuje, uvedla Maláčová

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že ministerstvo s policií spolupracuje. „Ráno jsem obdržela informaci, že na ministerstvu práce a sociálních věcí zasahuje policie, a byla jsem požádána, abych se na ministerstvo dostavila, což jsem udělala. V tuto chvíli nemohu nic konkrétního komentovat. Byla jsem poučena, že má být zachována mlčenlivost,“ uvedla ministryně. Podle ní nemá resort co skrývat. 

Na dotaz, zda by vyšetřování mohlo ovlivnit dodržení termínu pro spuštění systému, ministryně neodpověděla. „V tuto chvíli to nemohu komentovat. Je důležité, aby v této věci byla zachována mlčenlivost,“ zopakovala Maláčová. Stejná odpověď zazněla i u otázek, zda je obviněným její náměstek či v jaké fázi je zakázka na systém dávek.

Video Studio ČT24
video

Vyjádření Jany Maláčové k zásahu na ministerstvu práce

„Mám informace pouze z médií. Pokud vím, tak paní ministryně je na ministerstvu a poskytuje policii součinnost. Jedinou informaci mám z ohlášení tiskového mluvčího vrchního státního zastupitelství, takže asi je třeba počkat na to, až bude jasnější, co se vlastně stalo,“ uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Baláče považuje za člověka, který se v oblasti informačních systémů orientuje. „Samozřejmě problematika informačních systémů na ministerstvu práce je složitá. V lednu jsem požádal vládního zmocněnce (pro IT a digitalizaci Vladimíra) Dzurillu a hlavního architekta ministerstva vnitra pro e-government, aby spolupracovali s ministerstvem práce, aby se situace vyřešila, protože je dlouhodobě problematická,“ dodal.

Babiš: Vláda bude chtít zásah policie vysvětlit

Vláda bude chtít po Maláčové policejní zásah na ministerstvu práce a sociálních věcí vysvětlit. Po pracovním obědě vlády s prezidentem Milošem Zemanem to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Situaci označil za velice nepříjemnou.

Poznamenal, že IT systém na resortu práce a sociálních věcí a tamní soutěže na zakázky dlouhodobě kritizuje. Řekl také, že kritizoval přímo náměstka Baláče, kterého podle médií policie obvinila. „Máme názor, že není kompetentní, že se nám nelíbilo, jak tam působí, že s ním nemáme dobré zkušenosti. Samozřejmě teď poté, co se stalo, budeme chtít po paní ministryni, aby nám to vysvětlila, co se tam stalo,“ uvedl premiér. 

IT zakázky Babiš považuje za klíčový úkol ministryně Maláčové, který prý očividně nezvládla. Od října 2018 šéfce resortu práce a sociálních věcí napsal podle svých slov deset dopisů, naposledy v polovině února.

„Upozorňoval jsem v nich na problémy IT zakázek a v dopise loni v červnu dokonce i na to, ze výběr Jana Baláče na post náměstka pro řízení ekonomické sekce neodpovídá zásadě vysoké odbornosti,“ poznamenává premiér. Baláč podle něj nemá žádné zkušenosti z oblasti ICT, obor nestudoval a chybí mu také praktické zkušenosti.

Za jedinou kvalifikaci ministerský předseda označil jeho místopředsednictví v pražské organizaci sociálních demokratů. „Bohužel je evidentní, ze paní ministryně mé obavy a věcné připomínky nebrala vážně. Očekávám proto, ze při nejbližší příležitosti nám i veřejnosti vše detailně vysvětlí,“ doplňuje Babiš.

Odpovědní jsou Maláčová i Babiš, zní z opozice. SPD chce demisi ministryně

Vedení ministerstva za postup při zajištění nových informačních systémů kritizují také opoziční strany. „Současná situace je pouze eskalací ignorovaných či špatně řešených problémů,“ míní například předseda sněmovního podvýboru pro informační systémy Lukáš Kolářík (Piráti). Resort podle něj zvolil špatný postup, když nepostupoval transparentně a vydával informační embarga.

Kritickou infrastrukturou státu, kdy jsou na systémech resortu k agendě dávek či zaměstnanosti závislé statisíce lidí, měla řešit vláda, věří Kolářík. „O problému se vědělo dlouhou dobu a řešil se i na Bezpečnostní radě státu, takže si musím pokládat otázku, co vůbec Andrej Babiš v této věci udělal. Je to jeho vláda, jeho zodpovědnost,“ doplňuje pirátský poslanec.

„Odpovědnost za dění na ministerstvu práce nesou společně ministryně Maláčová, která si náměstka na úřad přivedla, i premiér Andrej Babiš, jehož údajně protikorupční vláda je prorostlá korupčními skandály,“ zdůrazňuje místopředseda poslaneckého sociálního výboru Jan Bauer z ODS. Dle jeho vyjádření je otázka, proč policisté kvůli zakázkám nezasahovali současně i na resortech dopravy či obrany pod vedením ministrů ANO.

SPD požaduje podle své mluvčí Barbory Zeťové demisi ministryně Maláčové. Podle hnutí jsou zakázky předražené a odpovědnost za to nese ČSSD, jež resort spravuje od roku 2014, vyjma půlroční přestávky, kdy ministerstvo řídilo hnutí ANO.

Ministerstvo zatím nemá dodavatele systému pro vyplácení dávek

Ministerstvo práce chystá nový resortní informační systém, který se skládá z několika větších systémů. Původně měl fungovat od roku 2017 a stát 1,5 miliardy korun. Nyní se počítá s provozem většiny částí od příštího roku a s cenou až o miliardu vyšší.

Resort ani po dvou tendrech zatím nemá dodavatele systému pro vyplácení dávek a začátkem příštího roku mu vyprší smlouva s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKSystem.

Firma se s ministerstvem soudí. Uspěla v první soutěži na dávkový systém, resort od kontraktu ale pak odstoupil. Druhá soutěž skončila několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva od loňského léta nechtělo uvést, jak přesně bude postupovat. Mluvilo o několika scénářích. Zmiňovalo například vyhlášení soutěže na provozovatele nynějšího dávkového systému od OKSystemu, a to zřejmě v březnu.

Další variantou byl smír s OKSystemem a návrat k prvnímu tendru. Jako poslední z možností padlo na jednání sněmovního sociálního výboru i další prodloužení dosavadních smluv s OKSystemem.