Sabina si v Česku vyžádala jednu oběť, kalamita trvá v deseti krajích

Česko zasáhla bouře Sabina čili Ciara doprovázená nebezpečně prudkým větrem. I když v pondělí odpoledne přestala platit výstraha na silný vítr s extrémním stupněm nebezpečí, stále silně fouká a například na jižní Moravě výpadků elektřiny v podvečer přibylo. Energetici vyhlásili kalamitní situaci v deseti krajích, počet domácností bez elektřiny ale začal klesat – z více než čtvrt milionu v pondělí odpoledne jich večer zůstávalo bez proudu 127 tisíc. Sabina zkomplikovala silniční a železniční dopravu a podle policistů silný vítr zavinil smrtelnou nehodu na Sokolovsku.

V Česku silně fouká od západu na východ. V pondělí dopoledne vítr způsobil škody hlavně na západě, jihu a ve středu Čech, později se zhoršila situace také na severovýchodě Čech, mnoho práce měli hasiči i na severu Moravy a ve Slezsku.

Kvůli následkům silného větru zemřel řidič osobního auta u Nové Vsi na Sokolovsku. Snímky policie ukazují, že k havárii došlo v místě, kam spadl strom, řidič potom prorazil svodidla a sjel ze srázu. „Zatím není jasné, zda strom spadl přímo na vozidlo, nebo zda došlo k nehodě vlivem nárazu do stromu,“ doplnila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Bouře přispěla také k několika zraněním. Při střetech aut s padlými stromy utrpělo lehká zranění několik řidičů. Na ženu v rekreační oblasti u Doks spadl strom a zlomil jí nohu. Záchranáři ji převezli do českolipské nemocnice.

V pražských Klánovicích spadl strom na dvě děti – patnáctiletého chlapce a čtrnáctiletou dívku. Záchranáři je odvezli na chirurgii, ujistili, že jsou oba mimo ohrožení života.

S následky extrémně silného větru se potýkají od noci energetici. Po průletu druhé vlny velmi silného větru po pondělním poledni prudce přibylo poruch a domácností bez proudu. Odpoledne nešlo rozsvítit ve více než 300 tisících domácnostech. „Bohužel druhá vlna vichřice pak způsobila další desítky poruch, a to i na stejných místech, kde jsme již celé dopoledne pracovali,“ řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Počet odběratelů bez proudu postupně začal klesat, večer bez elektřiny zůstávalo zhruba 127 tisíc domácností.

Video Události
video

Události: Českem se prohnala Sabina

ČEZ, který se stará o distribuční soustavu v severní části republiky, vyhlásil kalamitu pro Plzeňský, Karlovarský, Středočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj.

E.ON, který má na starost jih republiky, vyhlásil kalamitní stav v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Znamená to, že energetici nestíhají opravit a obnovit dodávky v zákonné lhůtě. V některých případech se k poškozeným místům nemohou dostat. Na jižní Moravě budou energetici odstraňovat havárie až v úterý ráno.

Složitá situace panuje také na jihu Čech. „V podhůří Šumavy provádíme jen dálkové manipulace, tedy jen přes dispečink, protože v této lokalitě hrozí vysoké riziko pádu stromů a situace je pro práce v terénu velmi nebezpečná,“ vysvětlila mluvčí firmy Martina Slavíková.

Poškozená střecha restaurace v Kladně

Zdroj: ČTK
Autor: Ondřej Deml

Výpadek proudu kvůli větru postihl i nemocnici v Domažlicích, využila záložní generátor. Pacienti nebyli ohroženi. „Omezen byl pouze provoz servisních a technických pracovišť nemocnice, jako je administrativa, kuchyně, vytápění – a ze zdravotnických pracovišť pouze CT,“ řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Několik tisíc odběratelů bez elektřiny zaznamenala také společnost PRE, která má na starost distribuci energie v Praze. Výpadky byly v okrajových částech města, nejhorší situaci hlásily Koloděje. Po deváté dopoledne se již podařilo dodávky obnovit.

Podle Správy železnic (SŽDC) byl v pondělí přerušen provoz na 132 železničních tratích či úsecích. Situace se dramaticky zhoršila po poledni – přibylo množství tratí v severních Čechách, které dopoledne bouře příliš neovlivnila. Před 21. hodinou SŽDC evidovalo posledních osmnáct úseků se zastaveným provozem.

Podle informací na webu Správy železnic bylo vpodvečer přerušeno několik tratí na jihu a západě Čech, v Královéhradeckém a Libereckém kraji či na Vysočině. Na Moravě bylo výluk kvůli nepříznivému počasí minimum.

V pondělí večer vlaky stále nejezdily na pošumavských tratích na Klatovsku a Českokrumlovsku a také na několika úsecích na Vysočině. Většinou jde o jednokolejné tratě, na kterých nechala Správa železnic přerušit provoz preventivně.

Kvůli větvím, které skončily v trolejích, nejezdily vlaky ani na několika hlavních dvoukolejných tratích včetně těch, které spojují Prahu s Plzní a s Táborem nebo mezi Kolínem a Havlíčkovým Brodem.

Video Události
video

Události: Sabina zkomplikovala dopravu i ničila střechy

Zcela odříznuté bylo po většinu dne českobudějovické nádraží, provoz byl od rána přerušen na tratích ve všech směrech – do Prahy, Plzně, Lince, Českých Velenic i Českého Krumlova. Podle krajského ředitele Českých drah Jiřího Kafky je to preventivní opatření Správy železnic, které považuje za správné.

„Na některých tratích došlo k pádům stromů na trať, došlo k poškození trakčního vedení, ale bez jakéhokoli následku,“ podotkl. Dodal, že se dopravce o cestující, kteří zůstali v nádražní hale, stará – má připravené nápoje a sušenky. 

Obnoven již je provoz mezistátních dálkových vlaků do severního Německa. Německá dráha (DB) v neděli večer zastavila veškerou dálkovou dopravu včetně linky Praha–Berlín a ještě ranní vlaky končily v Drážďanech nebo před hranicemi v Děčíně. Podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové ale již mezistátní vlaky opět jezdí a kolem jedenácté začaly jezdit i mezistátní regionální vlaky na Chebsku.

Video 90’ ČT24 - Následky orkánu Sabine
video

Devadesátka ČT24: Následky orkánu Sabina

Horší je situace na trase Praha–Mnichov, kde provoz v německém úseku zajišťuje společnost Länderbahn. Ta odřekla ranní expresy, další sice jely, ale dopravce opět zrušil dva odpolední spoje, které tak skončily v západních Čechách.

Počasí komplikuje i silniční dopravu. Na dálnici D48 u Třanovic na Frýdecko-Místecku spadl strom na projíždějící nákladní auto. Nehoda se obešla bez zranění, byl poté ale uzavřen jeden jízdní pruh. Není zřejmé, zda s větrem souvisela i havárie kamionu na dálnici D10, který se převrátil. Dálnice byla kvůli nehodě krátce uzavřena.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla by měli být řidiči obzvláště obezřetní na otevřených úsecích a také při předjíždění kamionů.

Vážnější byla situace na regionálních silnicích.  V Libínském Sedle na Prachaticku spadl strom na automobil, jeden člověk byl lehce zraněn. Zraněním skončila i podobná nehoda, která se stala u Deštné na Jindřichohradecku. Další řidiči utrpěli zranění po střetech s padlými stromy v Moravskoslezském kraji – ve Studénce na Novojičínsku, Dolních Tošanovicích a Hukvaldech na Frýdecko-Místecku.

V průběhu pondělního dopoledne byla krátce uzavřena řada silnic nižších tříd v Jihočeském kraji či na Vysočině, na které popadaly stromy. Řidiči museli uzavřené úseky objíždět, zatímco padlé stromy odstraňovali hasiči. 

Na Uherskohradišťsku se na hlavní silnici I/50, která vede na Slovensko, převrátil kamion. Podle mluvčí krajských hasičů pravděpodobně neodolal poryvu větru.

Silný vítr pravděpodobně způsobil převrácení vleku u nákladního vozidla na silnici u Uherského Brodu
Zdroj: ČTK
Autor: Dalibor Glück

Podle mluvčího ŘSD jsou v pohotovosti všechna střediska údržby dálnic. „Posíleny jsou i směny na národním informačním centru a na call centru 800 280 281,“ zdůraznil.

Orkán Ciara alias Sabina, který dorazil do Evropy, ovlivnil i leteckou dopravu do Prahy. Letiště Václava Havla však zůstává navzdory prudkému větru v provozu. „Personál letiště se na jeho příchod připravil tak, že zajistil všechny stavby a také manipulační techniku a volně položené předměty tak, aby je vítr nemohl převrátit,“ uvedla z pražského letiště v pondělí po páté hodině ráno reportérka České televize Kateřina Trnková.

Letiště však odřeklo některé spoje, protože nepřiletěla letadla ze západní Evropy. Odpadly tedy například dopolední lety KLM do Amsterdamu, Lufthansy do Mnichova, Eurowings do Düsseldorfu nebo Swiss do Curychu. Během dne se storno dotklo deseti letů.

Na úterý má pražské letiště potvrzené zrušení jednoho letu – jde o ranní linku z Amsterdamu.

Většinou byl problém na opačné straně, pouze ranní let z katarského Dauhá do Prahy byl na základě rozhodnutí posádky přesměrován do Vídně. Naopak v Praze skončil let Moskva–Mnichov, uvedla Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

Již v neděli nepřistálo v Praze deset plánovaných letů, kromě uvedených měst byly problémy také na letech z Londýna, Frankfurtu či Milána. „Pouze v jednom případě máme od letecké společnosti potvrzené zrušení přímo kvůli počasí, jinak důvody uvádět nemusejí,“ upozornila mluvčí Letiště Praha.

Hasiči v Česku zaznamenali kvůli počasí jedenatřicetkrát více zásahů než normálně za celý den. Běžně absolvují 162 technických zásahů denně v celé republice, do pondělního večera jich absolvovali 4969.

Podstatná část zásahů proběhla na západě a jihu Čech a ve středních Čechách, kde k 17. hodině hasiči vyjeli k 1100 událostem. V Jihočeském kraji zaznamenal krajský hasičský sbor 600 výjezdů, v Plzeňském kraji přes 700. Královéhradečtí krajští hasiči měli dopoledne klidnější, ale poté jim práce výrazně přibylo. Mezi polednem a jednou hodinou odpoledne zasahovali u 200 událostí. K více než 300 událostí potom vyjížděli až odpoledne středočeští hasiči, kteří však zaznamenali stovky výjezdů i dopoledne.

Na Vysočině bylo nejhůře v obci Rohozná, kde hasiči pomáhali obyvatelům 46 domů – všechny mají poškozené střechy. Ve dvou z nich ani nemohli zůstat obyvatelé. Množství výjezdů měli i hasiči v Moravskoslezském kraji, i když v jejich regionu neplatila výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí.

Situace se v pondělí večer podle hasičů nelepšila na Olomoucku, po 18. hodině evidovali více než 160 událostí. „Přibylo více situací s nutností zajištění uvolněných plechů či střech hrozících zřícením. Nárůst výjezdů je nyní nejvíce na Prostějovsku a Přerovsku,“ upřesňují hasiči.

Práce měli hasiči tolik, že tísňová volání občas vyřizovali dispečeři z jiných krajů, kde právě bylo méně práce. Například středočeští hasiči nad ránem, kdy bylo v kraji nejhůře, přepojovali na operační středisko v Jihomoravském kraji.

„Funguje to tak standardně, když je linka zahlcená, telefonáty takzvaně přepadávají do jiných krajů. Linka v Jihomoravském kraji tak přijímala některé události ze Středočeského kraje,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. To ale neznamená, že hasiči z jihu Moravy vyjížděli do Středočeského kraje, události operační středisko vyřizovalo a postupovalo zpět.

Kromě popadaných stromů vyjížděli hasiči také k poškozeným střechám. Například v České Třebové strhl vítr plechy ze střechy pivovaru. V Kladně zase neodolala větru střecha restaurace v Rozdělově na západě města. V Dobřanech vítr poškodil věžičku na kostele svatého Mikuláše. V Havířově potom hasiči odstraňovali střechu, která spadla na osm automobilů. V obci Morávka na Frýdecko-Místecku zase kvůli silnému větru mohutná lípa spadla na rodinný dům a poničila ho.

Plechy spadlé ze střechy třebovského pivovaru
Zdroj: HZS Pardubického kraje

Zůstaňte doma, vyzval liberecký hejtman. Zavřené jsou některé školy i zoologické zahrady

Liberecký kraj doporučil v neděli večer rodičům, aby v pondělí nechali raději děti doma. Provoz škol bude v omezeném režimu zajištěn, absence bude omluvena, řekl hejtman Martin Půta.

Některé školy nebyly vůbec otevřené, a to nejenom na severu Čech. Zavřené zůstalo v pondělí například kutnohorské gymnázium nebo Střední odborná škola v Čelákovicích. Během dne přerušila výuku Integrovaná střední škola Na Karmeli v Mladé Boleslavi, které poškodil vítr střechu a padající tašky rozbily i několik oken.

Podle vyjádření odborů i Úřadu práce mají nárok na volno i zaměstnanci, kteří se kvůli silnému větru a přerušení dopravy nedostali do práce. Je to ale volno neplacené, nedostanou tedy mzdu či plat za zmeškanou dobu.

Zavřené zůstaly také některé městské parky i hřbitovy. V Praze i Zlíně jsou uzavřeny všechny hřbitovy, v Třebíči nelze vstoupit na starý hřbitov. V Brně nebylo během dne možné navštívit Wilsonův les, park Špilberk, Denisovy sady, Koliště, Lužánky ani Tyršův sad. „Parky uzavíráme z důvodu výstrahy hydrometeorologického ústavu, v parcích může hrozit pád větví ze stromů,“ uvedl ředitel příspěvkové organizace Veřejná zeleň města Brna Jozef Kasala. Zavřené jsou také parky v Prostějově nebo v Chrudimi.

Mimo provoz jsou též zoologické zahrady v Liberci, Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Dvoře Králové i Praze.

Vítr, jehož rychlost se pohybovala kolem sta kilometrů za hodinu, začal na českém území vát v průběhu noci na pondělí. Na příhraničním Božím Daru, v nejvýše položeném městě v Česku, foukalo nejsilněji kolem třetí hodiny v noci. „Noc proběhla naprosto bez problémů, nebyly nahlášeny žádné škody,“ uvedl v pondělí před půl šestou ráno místostarosta Božího Daru Martin Šlechta.

Sabina v tuzemsku nedosáhla síly orkánu. „V Česku vál silný vítr až vichřice na horách, ale orkán to nebyl. Orkán musí mít rychlost větru nad třicet metrů za sekundu, a to nedosáhl. Průměrná rychlost znamená minimálně deset minut foukat 30 metrů za sekundu, to jsme na žádné stanici nezaznamenali. Nárazy jsou jiná věc, to je pouze krátkodobé zesílení,“ vysvětluje meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Pavel Šimandl.

Nárazy větru při bouři Sabina
Zdroj: ČT24

Nejvyšší rychlost větru zaznamenali meteorologové na Sněžce, kterou postihl i náraz o síle 180 kilometrů. Na dalších místech na horách se rychlost větru podle Českého hydrometeorologického ústavu přiblížila 130 kilometrům za hodinu, ale také v nížinách foukalo i stokilometrovou rychlostí. Podle meteorologů je tedy bouře Sabina podobně silná jako Emma v roce 2008 nebo Herwart z podzimu 2017. Nedosáhla síly orkánu Kyrill, který se Českem prohnal před třinácti lety. Tehdy naměřili na Sněžce rychlost větru 216 km/h a bouře po sobě v zemi zanechala kromě velkých hmotných škod i čtyři mrtvé.

Pojišťovny prozatím odhadují škody po Sabině na desítky milionů korun, rovněž půjde o nižší částku než po Kyrillu nebo Herwartu. Lesy ČR potom hovoří o poškození milionu kubíků dřeva. Nejvíce poškozené jsou porosty po kůrovcové těžbě.

ČHMÚ vydal pro pondělí výstrahu na vítr nejvyššího stupně, která značí extrémní riziko. Platila od 6 do 13 hodin pro Čechy a celý Kraj Vysočina, ve zbytku Moravy a ve Slezsku v té době platila výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Od 17 hodin platí na celém území Česka výstraha pro nízký stupeň nebezpečí, která by měla vydržet až do úterního večera. Meteorologové očekávají nárazy o rychlosti nad 65 kilometrů za hodinu.

„To nejhorší by mělo začít zvolna končit kolem pondělního oběda. Nejhorší projevy by měly začít kolem šesté hodiny ranní, kdy se očekává vstup studené fronty od západu do Česka. Třináctá hodina odpolední je naopak čas, kdy studená fronta bude pravděpodobně zvolna opouštět území České republiky a dostane se nad Slovensko a Polsko.“

Barbora Tobolová

meteoroložka ČT

Bouře Sabina s sebou přinesla i vlnu tepla. Velmi vysoké teploty vzhledem k roční době byly v pondělí ráno. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích: 15,8 stupně nad nulou. V Praze bylo sice chladněji, ale přesto v Klementinu zřejmě padl denní rekord pro 10. únor, který platil od roku 1775. Zda byl skutečně stanoven nový klementinský rekord s hodnotou 14,6 stupně Celsia, ale budou meteorologové ještě ověřovat.

Rekordy ale rozhodně padly na některých dalších stanicích s více než stoletou historií měření. V Táboře-Měšicích je nová nejvyšší hodnota pro 10. únor 14,1 stupně, v Semčicích u Prahy 13,8 stupně. Na obou stanicích bylo dosud nejtepleji v roce 1958. Teploty ale během dne postupně klesaly. V noci klesnou až k nule, v úterý bude přes den maximálně 3 až 7 stupňů Celsia.

Výstraha na nízký stupeň nebezpečí
Zdroj: ČT24

Na tísňové linky volejte v případě ohrožení, ne kvůli větvím na zahradě

ČHMÚ v souvislosti s výstrahou upozornil, že vítr může lámat stromy a způsobovat problémy v dopravě a dodávkách elektřiny. Podle informací ministerstva průmyslu a obchodu jsou vzhledem k očekávané situaci v pohotovosti hasiči, silničáři i energetici.

Lidé by ale měli pečlivě zvažovat, kdy se na záchranné složky obrátit. „Vzhledem ke zkušenostem s likvidací následků podobných meteorologických jevů na území Česka se na vás obracíme s prosbou o pečlivé zvážení všech okolností, dříve než se rozhodnete zavolat na některou z tísňových linek. Ohlášení událostí jako například popadané větve na zahradách a podobně, pokud není bezprostředně ohrožen život, jistě snese odkladu,“ žádá v tiskovém vyjádření Hasičský záchranný sbor ČR.