Stát odškodní závažné následky očkování, schválili poslanci

Rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné zdravotní potíže, zřejmě bude odškodňovat stát. Ve čtvrtek vládní návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna. Nyní jej posoudí Senát. Poslanci návrh upravili tak, že stát bude místo majetkové a nemajetkové újmy nahrazovat ztížení společenského uplatnění očkovaného a náklady na péči o něj, jeho zdraví nebo domácnost. Náhrada za duševní útrapy rodičů v předloze zůstala beze změn.

Ilustrační foto
Zdroj: JOINT BASE SAN ANTONIO

Ministerstvo zdravotnictví by odškodnění vyplácelo podle předlohy do půl roku od doručení žádosti, pokud chybu neudělal očkující lékař nebo výrobce vakcíny. Maximální výši náhrady předloha nestanoví, ministerstvo chce postupovat podle občanského zákoníku a podrobnosti stanovit vyhláškou.

Resort předpokládá, že celková výše náhrad nepřesáhne 100 milionů korun ročně. Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů za rok. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že náhrady by také mohly „otupit hrany odpůrců očkování“.

Podmínkou odškodnění bude žádost podaná ministerstvu do tří let od doby, kdy újma vznikla. Kvůli obtížnému prokazování předloha nevyžaduje důkaz příčinné souvislosti. Neúspěšní žadatelé by se mohli obrátit do čtyř let na soudy.

Složité případy posoudí komise

Úprava odškodnění z pera skupiny poslanců v čele s předsedkyní zdravotnického výboru Věrou Adámkovou (ANO) má podle odůvodnění zařídit, aby se nahrazovaly jen trvalé následky povinného očkování. Adámková se ohradila vůči výtkám opozičních poslanců z řad Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, podle kterých jde o značné zúžení odškodnění.

Ve složitých případech by ministerstvu zdravotnictví podle poslanecké úpravy mohla při posuzování žádostí pomoci odborná komise. Komise by se vyjadřovala k tomu, zda za újmou na zdraví skutečně stojí povinné očkování, nebo ne.

Lidovecký poslanec Vít Kaňkovský neprosadil změnu v dodávání pokladů k posuzování případů. Chtěl, aby zdravotnickou dokumentaci k žádosti o odškodnění nemuseli zajišťovat rodiče, ale aby tato zodpovědnost ležela na ministerstvu.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Včetně nepovinných vakcín se v tuzemsku ročně naočkuje milion dávek. Povinnost vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo očkování odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale podle odborníků nejsou prokázány.