Aktivisté z Extinction Rebellion blokovali pražskou magistrálu. Varují před klimatickou krizí

Klimatičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali v sobotu odpoledne téměř na 40 minut magistrálu v centru Prahy. Přes čtyřicet lidí si lehlo na přechod pro chodce u Národního muzea. Všechny protestující z místa odnesla policie, jsou podezřelí z přestupku. Akce byla součástí protestu Velká rebelie za život, který aktivisté přes den pořádali na Václavském náměstí. Organizátoři připravili přednášky či koncerty. 

Protest aktivistů z hnutí Extinction Rebellion na pražské magistrále
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Protestu se podle policie zúčastnilo čtyřicet až padesát aktivistů. Policisté je nejprve vyzvali, aby přestali blokovat dopravu. Když výzvy neuposlechli, účastníky blokády z přechodu odnesli. „Některé, kteří se k zemi připevnili lepidlem, jsme museli odlepit,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Všichni jsou podezřelí z přestupku. Po dobu blokády policisté odkláněli dopravu přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulici, dodal policejní mluvčí.

Mluvčí hnutí Martin Vrba uvedl, že na akci očekává účast asi pětistovky lidí, blokády se podle něj mělo původně zúčastnit asi sto lidí. Jde o další ze série akcí, kterými chce hnutí Extincion Rebellion prosadit, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Větší blokádu v Praze hnutí chystá na jaře.

„Pasivitu si nemůžeme dovolit“

„Jsme nenásilní, ale rozhodně nechceme vyvolávat pasivismus, ten už si nemůžeme dovolit. Požadujeme konec doby uhelné do roku 2025, protože Pařížská dohoda není dostačující,“ vysvětluje cíle hnutí Vrba. Pařížská dohoda v rámci Rámcové úmluvy OSN počítá s globálním omezením skleníkových plynů do roku 2020. Americký prezident Donald Trump ale například v červnu 2017 oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují.

Program sobotního happeningu měl několik zón, konkrétně Říkejte pravdu, Jednejte okamžitě, Přednášky a tréninky, Rodinná zóna a Otevřená pléna. Promluvili v nich odborníci na ekologii, vědci nebo zástupci Amnesty International či aktivisté z řad občanů. Umělecká část festivalu nabídla divadelní představení, workshopy a umělecké performance.

Akce ekologických aktivistů připadla na den, kdy se v katedrále svatého Víta konala zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta a byl vyhlášen státní smutek. „Respektujeme význam Karla Gotta pro tuto zemi. Chápeme, že naše akce v den jeho pohřbu může působit nevhodně. Naše aktivity ale nemůžeme přerušit. Karel Gott prožil dlouhý a bohatý život a zemřel pokojně ve spánku. To je něco, čeho se nám a našim dětem možná nedostane,“ uvedli pořadatelé v prohlášení.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestovali v metropoli už v minulých dnech. V pátek krátce blokovali pražské silnice a demonstrovali například na Staroměstském náměstí.

Hnutí Extinction Rebellion protestuje od začátku týdne ve světových velkoměstech, například v Berlíně, Londýně, Paříži či několika australských městech. Česká odnož hnutí už dříve poukázala na klimatickou a ekologickou krizi happeningy na desítkách míst v Praze, protestovali mimo jiné při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády.