Ústavní soud odmítl stížnost bývalých klientů H-Systemu. Budou se muset vystěhovat

Ústavní soud odmítl stížnost družstva Svatopluk, které sdružuje část klientů zkrachovalého H-Systemu. Ti chtěli zvrátit rozhodnutí o vyklizení domů v Horoměřicích u Prahy, které jim pravomocně nařídil Nejvyšší soud již loni v létě. Rozhodnutí Ústavního soudu by mělo být tuzemskou tečkou za sporem obyvatel domů s insolvenčním správcem Josefem Monsportem. Družstvo však avizovalo, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

Ústavní soud rozhodoval o stížnosti družstva neveřejně. Výsledkem je, že platí verdikt, podle kterého má konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport právo zpeněžit nemovitosti spadající do konkurzní podstaty ve prospěch všech věřitelů. Správce přitom chce, aby se obyvatelé z domů vystěhovali a nemovitosti se prodávaly prázdné. Ústavní soud nyní rozesílá usnesení účastníkům řízení, uvedla jeho mluvčí Miroslava Sedláčková.

Podle soudu je stížnost částečně nepřípustná, protože ji kromě družstva Svatopluk podali i řadoví klienti, což není možné. Stížnost samotného družstva potom považuje Ústavní soud za neopodstatněnou.

Předseda družstva Svatopluk Martin Junek řekl, že je rozhodnutím šokován, další se cítí soudem i podvedeni. „Nedovedu si představit, jak budou reagovat hlavně starší lidé, kteří tam bydlí, protože je tahle informace může zabít,“ řekl Junek. Družstvo se podle něj obrátí na Evropský soud pro lidská práva. „To ale neodvrátí katastrofu, která teď nastala. Absolutně jsme si nedokázali představit, že by se Ústavní soud nezasadil o naše lidská práva, je to skandální. V tuto chvíli mám pocit, že nežiju v právním státě,“ dodal Junek.

Podobnými pocity se netají ani další obyvatelé horoměřických domů po H-Systemu. „Věřím, že je tady soudcovská mafie, jak to řekla paní doktorka Benešová. Nemám čemu věřit. Věřil jsem Ústavnímu soudu, ale bohužel, zklamal mě,“ řekl jeden z obyvatel dotčených domů Richard Stadler.

Josef Monsport ujistil, že nebude požadovat okamžité vystěhování obyvatel domů, které v Horoměřicích po H-Systemu zbyly. „Nejsem typem, abych vyhazoval lidi na ulici. Rozhodně nemám v úmyslu připravit Horoměřickým Vánoce na sněhu. Věci půjdou postupně,“ uvedl.

Politici jsou k soudu kritičtí, podle Čunka zvítězila mafie

K rozhodnutí Ústavního soudu se vyjádřili někteří politici, kteří kauzu již dříve komentovali. Premiér Andrej Babiš (ANO), který se v minulosti se členy družstva setkal, uvedl, že je pro něj rozhodnutí „lidsky těžko pochopitelné a přijatelné“. Zdůraznil však zároveň, že by mělo být respektováno.

Věcí se podle něho zabývá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), nález analyzuje. „Co nejdříve se poradíme, zda stát může v dané věci učinit nějaké kroky,“ dodal premiér.

V Událostech, komentářích Andrej Babiš připustil, že jde o největší selhání tuzemské justice od vzniku samostatného státu. Připustil také, že by stát mohl lidem z Horoměřic nabídnout půjčku. „Musím to probrat s paní ministryní Schillerovou,“ poznamenal. „Je fakt, že to ti lidé postavili za své peníze. Že to postavili bez souhlasu konkurzního správce? Ano, je to chyba, ale je potřeba vnímat lidský rozměr,“ uvedl.

34 minut
Události, komentáře: S Andrejem Babišem o energetice, H-Systemu, sporech o daně i nezávislost justice
Zdroj: ČT24

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) potom hovoří o tragédii pro obyvatele horoměřických domů po H-Systemu a o údajném vítězství mafie. „Jak se ukázalo, v konkurzu peníze byly. Kdyby se prodával majetek z konkurzu tak, jak měl, tak by byli klienti odškodnění a tato záležitost se dala vyřešit. Klienti byli okradeni, ale de facto špatně zpeněženým majetkem, který v H-Systemu zůstal,“ míní senátor.

Pražská městská radní a zároveň advokátka jiné skupiny klientů H-Systemu Hana Kordová Marvanová uvedla, že od Ústavního soudu očekávala jiné rozhodnutí. „Řešení, tedy spravedlnost pro všechny, je třeba hledat v rámci konkurzního řízení,“ míní Marvanová, která se případem zabývá 21 let.

Kauza podle ní ukazuje nefunkčnost justičního systému, navíc ji provázela řada pochybení odpovědných orgánů. „Těžko se dá napravovat jedna křivda jinou křivdou,“ soudí. Shodně s premiérem Babišem očekává, jak k situaci přistoupí ministerstvo spravedlnosti.

Marvanovou považují někteří z obyvatel horoměřických domů za spoluvinici jejich situace. To však pražská radní pro legislativu, veřejnou správu a bydlení odmítla. „Rozumím rozhořčení těch lidí, také já to vnímám jako selhání právního státu. Ale já nezavinila konkurz, neprodávala jsem majetek, neudělala jsem žádný krok, který by ty lidi poškodil,“ řekla.

Firma zkrachovala v roce 1997

Se stovkami zájemců uzavřela společnost H-System v roce 1993 smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domů v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala. Stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Někteří klienti zkrachovalé společnosti se poté spojili v družstvu Svatopluk a svépomocí si domy dostavěli. Podle výpovědi bývalého konkurzního správce H-Systemu Karla Kudláčka by jinak hrozilo zřícení domků, nemovitosti byly ve špatném stavu.

Soudy ale rozhodly, že jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Problém byl především v tom, že dostavbu neschválil konkurzní soud.

Správce Monsport již po loňském verdiktu Nejvyššího soudu dal najevo, že chce horoměřické domy prodat, a žádá vystěhování nájemníků, protože očekává, že za prázdný dům dostane mnohem více peněz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Pozor na to, co sdílíte. Fotografie z internetu nezmizí

Velkou digitální stopu na sociálních sítích tvoří často dětem sami rodiče. Například fotografie nahých dětí na internet nepatří, protože z virtuálního prostoru nikdy nezmizí, upozorňuje koordinátor projektu Safer Internet Centrum a expert na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Lidé by si podle něj také měli rozmyslet, co a kde o sobě sdílejí a jakým aplikacím povolí přístup k citlivým údajům. Přinášíme pár tipů, jak se bezpečně chovat na internetu.
před 2 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 3 hhodinami

Děti na táboře zažívají výcvik jako v armádě

V Žítkové v Bílých Karpatech podstupuje třicet dětí ve věku od devíti do třinácti let výcvik jako v armádě. Děti si tábor, který má zázemí na někdejší armádní základně, pochvalují. Běžný den táborníků začíná hlasitým budíčkem a nástupem na rozcvičku. Přes den děti například cvičí na opičí dráze či v zákopech, učí se také základy první pomoci či topografie.
před 3 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 11 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...