Lidé si ve Staré Boleslavi připomněli českého národního patrona svatého Václava

Tisíce lidí v sobotu dorazily na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi, kde byl před 1084 lety zavražděn kníže Václav. Odkaz světce a patrona země si připomněly davy poutníků na Mariánském náměstí při tradiční poutní mši. Bohoslužbu poznamenalo deštivé počasí, lidé na náměstí stáli v pláštěnkách a schovávali se pod deštníky.

Video Události
video

Události: Lidé si ve Staré Boleslavi připomněli českého národního patrona svatého Václava

„Ten déšť asi měl připomenout, že je málo vody ve Vltavě a v Labi ke křtu našich mladých generací,“ glosoval nepřízeň počasí kardinál Dominik Duka. Zvlášť když se vodou plýtvá při křtech žiraf, lvíčat a dalších stvoření, která nejsou lidmi, dodal.

Hlavním celebrantem a kazatelem byl apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo, který zavítal do Staré Boleslavi poprvé. Při kázání označil svatého Václava za vzor statečnosti, zbožnosti a živé víry. Vyzdvihl jeho osobní kvality a morální sílu, což jsou podle něj dva důležité aspekty dobré vlády.

Balvo i Duka také připomněli deset let od návštěvy tehdejšího papeže Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi. Na událost nově upozorňuje Benediktova busta na náměstí svatého Václava. Duka také poukázal na 90 let od milenijních oslav knížete Václava a stejné výročí ukončení dostavby katedrály svatého Víta v Praze.

Duka popřál k svátku všem Václavům, přání zaslal „k nebesům“ bývalému prezidentovi Václavu Havlovi a disidentu a polistopadovému politikovi Václavu Bendovi. Jmenoval také exprezidenta Václava Klause nebo biskupa Václava Malého a popřál i k narozeninám nynější hlavě státu Miloši Zemanovi a biskupu Františku Radkovskému.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV.

Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.