Prezident nejmenuje Šmardu ministrem kultury. Chce po Hamáčkovi nového kandidáta

11 minut
Události: Prezident nejmenuje Šmardu ministrem kultury
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle prezidenta není Šmarda odborně kompetentní. Po šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi chce nového kandidáta. Premiér Andrej Babiš (ANO) vzkázal, že se po návratu z dovolené s Hamáčkem setká. Spor o nového ministra trvá čtvrt roku.

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky,“ napsal v prohlášení mluvčí Ovčáček.

„Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady,“ dodal.

Ovčáček neupřesnil, jaké kompetence by nový kandidát na ministra kultury měl mít. „Hamáček má možnost o nových jménech mluvit s prezidentem. Důležité je, aby spolu klíčoví činitelé hovořili, je to o jednání mezi čtyřma očima,“ řekl. Doplnil, že se nedomnívá, že vláda kvůli stanovisku prezidenta padne.

45 minut
První reakce na oznámení prezidenta, že nejmenuje Michala Šmardu ministrem
Zdroj: ČT24

Prezident by měl jednat podle ústavy, reagoval Hamáček

Předseda sociální demokracie Hamáček v reakci uvedl, že Zeman by měl jednat podle ústavy. Ústava nezná možnost, že by prezident měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra, dodal Hamáček.

„Pan prezident například v minulosti jmenoval Karlu Šlechtovou ministryní obrany a neměla v oblasti obrany žádné zkušenosti. Ministr musí být především dobrý manažer a to pan Šmarda jako úspěšný komunální politik být může,“ uvedl Hamáček.

Předseda sociální demokracie dodal, že Česká republika je parlamentní demokracií. „Za vládu odpovídá premiér a vybírá své ministry. Předsednictvo ČSSD navrhlo na ministra kultury Michala Šmardu, premiér Andrej Babiš (ANO) odeslal návrh na jmenování prezidentovi a ten by měl nyní postupovat podle ústavy,“ uvedl Hamáček. „My se nikoho jiného nominovat nechystáme,“ dodal.

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka ČT řekl, že by měl premiér Andrej Babiš (ANO) podat kompetenční žalobu na prezidenta, nebo ho přimět, aby změnil názor na Šmardovo jmenování. Pokud by se to nestalo, měli by ministři ČSSD podle Onderky podat demise.

Premiér Babiš pro ČT uvedl, že stanovisko prezidenta bere na vědomí. „Hned po návratu z dovolené se setkám s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem,“ dodal. Na dovolené je také Hamáček. Lídři koaličních stran by se proto mohli sejít příští týden.

Šmarda: Trochu jsem to čekal, moje důvěra v koalici je otřesena

Kandidát na ministra Šmarda zdůraznil, že situaci musí vyřešit právě premiér s předsedou ČSSD. „Asi jsem malinko předpokládal, že se něco takového může stát,“ prohlásil s tím, že nebude „zhoršovat situaci tím, že bych prezidenta hodnotil“. 

Doplnil, že jeho stanovisko se  nemění: „Pokud se ČSSD rozhodne nominovat mne, budu to respektovat a nebudu jí házet klacky pod nohy. Pokud si to rozmyslí, tak s tím nic nenadělám.“ Řekl také, že sociální demokracii už stažení své nominace nabízel, ta jeho krok ale odmítla. 

„Moje důvěra v koaliční projekt je dost otřesena, na druhou stranu to je už dlouho. Musíme zvážit, jestli to má pro nás smysl,“ řekl také s odkazem na vyjednávání o návrhu rozpočtu na příští rok, kde sociální demokraté žádají více, než kolik jim prozatím ministryně financí určila. Zdůraznil rovněž, že situace kolem jeho nominace ministrem neprospívá samotnému resortu kultury.

Odbornou způsobilost ministra má zpochybnit jeho strana, ne prezident, míní ústavní právník

Ústavní právník Jan Kysela míní, že prezident může odepřít jmenování ministra jen při právní překážce nebo kdyby navržený byl bezpečnostním rizikem. Argument odborné způsobilosti, se kterým Zeman přišel, podle Kysely může vznášet strana, která ministra nominuje, nebo premiér, nikoli hlava státu.

Podle Kysely se premiér Andrej Babiš (ANO) může bránit prezidentovi podáním kompetenční žaloby. Druhou možností je, že se předseda vlády i šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček se situací smíří a budou akceptovat kandidáty do vlády, které jim předloží prezident. V takovém případě by už ale vláda nebyla premiérova, ale prezidentova.

Spor o Staňkova nástupce trvá od května

Šmardu nominovala ČSSD jako nástupce Antonína Staňka. Ten podal demisi v polovině května poté, co čelil kritice zejména kvůli odvolání šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zeman ale demisi nepřijal. Argumentoval mimo jiné tím, že Staněk poukázal na hospodářská pochybení obou bývalých ředitelů.

Premiér následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování Michala Šmardy. Zatímco demisi prezident přijmout nemusí, žádosti předsedy vlády o odvolání vyhovět musí.

Staňka Zeman odvolal až po dvou měsících k 31. červenci, ministerstvo od té doby provizorně řídí René Schreier. Za délku doby, po kterou odvolání odkládal, byl prezident kritizován. Zeman se brání, že ústava o žádném termínu nehovoří. Podle ústavních právníků by ale měl konat bez zbytečných odkladů. Zeman nicméně uvedl, že o jmenování Šmardy rozhodne až v polovině srpna.

Zeman Šmardu několikrát kritizoval. Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Šmarda podle Zemana také nemá žádné zkušenosti s kulturou, zatímco Staněk řídil jako primátor Olomouc, kterou prezident označil za kulturní město.

Situace kolem Staňkova nástupce je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítá vyhovět premiérově navržené změně ve vládě. ČSSD dosud hrozila tím, že pokud se Šmarda nestane ministrem, její ministři odejdou z vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 1 hhodinou

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 2 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 11 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 12 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 12 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 12 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...