Šmarda: Pokud někdo chce, aby ČSSD nebyla ve vládě, musí to jasně říct

Podle kandidáta na ministra kultury, místopředsedy ČSSD Michala Šmardy, dosud nikdo jasně neřekl, že nechce, aby byla sociální demokracie ve vládě. Postup prezidenta Miloše Zemana ve vleklém sporu o odvolání nynějšího ministra Antonína Staňka (ČSSD) a jeho nahrazení Šmardou by to však mohl naznačovat. Sám Šmarda jej ale vnímá spíše jako součást snahy o trvalé mocenské posílení prezidentské funkce. Michal Šmarda spolu s místopředsedou opozičních STAN Janem Farským byl hostem Událostí, komentářů.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Miloš Zeman a jeho přístup k české ústavě

Kdyby šlo vše tak, jak si špičky vládní koalice představovaly, byl by Michal Šmarda již dva a půl měsíce ministrem kultury a jméno Antonína Staňka by nejspíše upadalo v zapomnění.

Místo toho dal prezident předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi a poté i premiéru Andreji Babišovi (ANO) slib, že Staňka z funkce odvolá na konci července, Šmardu však prozatím nejmenuje. Ještě o tom bude půl měsíce přemýšlet. Podle Michala Šmardy ale již začíná docházet „čas, kdy jde situaci normálně, slušně vyřešit“.

„Dokud to nezasahovalo přímo řízení státu a rozhodování na ministerstvu kultury, mohli jsme to brát jako nějakou příhodu, epizodu v politickém životě. Ale schvaluje se rozpočet na příští rok, ministerstvo kultury je vnímáno jako popelka, jako ten, kdo musí nejvíce bojovat o peníze. Začíná se to vléct příliš dlouho, abychom mohli s jistotou říct, že to nebude mít negativní vliv,“ obává se kandidát ČSSD na nového ministra kultury.

Navzdory všemu, co se i kolem něj děje, má přitom Šmarda o současném prezidentovi velmi vysoké mínění. „Miloše Zemana si pamatuji jako člověka, který v 90. letech patřil v české politice k nejkvalifikovanějším i ideově nejvybavenějším lidem. (…) Zeman patří k lidem, kteří se významným způsobem zasloužili o Českou republiku,“ podotkl.

Místopředseda opozičního hnutí STAN Jan Farský však hodnotí minulou roli Miloše Zemana skeptičtěji. Domnívá se, že se vždy snažil strhnout na sebe veškerou moc, kterou mohl, a že právě to činí i nyní. Premiéra Babiše vnímá jako politicky velmi slabého. „Andrej Babiš vystupuje velice slabě a nechává se vodit prezidentem. Ten si to evidentně užívá,“ soudí Farský.

Srovnal současný spor, který se vleče bezmála již dva měsíce, s někdejší přetahovanou mezi Zemanem a předchozím premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), kterému rovněž nechtěl odvolat ministra. Sobotka však nakonec dosáhl svého, když prezidentovi pohrozil kompetenční žalobou. „Síle Bohuslava Sobotky ustoupil. Ale slabost Andreje Babiše mu dává prostor, který využívá,“ dodal Jan Farský.

S tím, že se Miloš Zeman snaží posílit politické postavení prezidenta republiky, souhlasí i Michal Šmarda. „Evidentně se snaží vykolíkovat si prostor pro sebe i pro budoucího prezidenta jako pro silnějšího hráče. Je to poslední velká hra Miloše Zemana o změnu systému,“ míní.

Zároveň ale dosavadní politický vývoj jako by kladl otázku, zda nejde hlavně o snahu dostat ČSSD z vlády. „Pokud někdo chce, aby ČSSD ve vládě nebyla, tak je potřeba to říct, je potřeba dát to jasně najevo. Ještě nám to nikdo na rovinu neřekl,“ podotkl místopředseda strany.