Kauzu seniora odsouzeného za terorismus posoudí Nejvyšší soud. Balda si podal dovolání

Případ jednasedmdesátiletého seniora Jaromíra Baldy odsouzeného za terorismus bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Mluvčí Krajského soudu v Praze potvrdila České televizi, že si muž podal dovolání. Podle verdiktu Vrchního soudu v Praze spáchal Balda teroristický útok na železnici, když před dvěma lety pokácel dva stromy na koleje a způsobil dvě nehody vlaků.

Senior Jaromír Balda u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Mohu potvrdit, že dovolání proti rozhodnutí vrchního soudu podal odsouzený,“ sdělila ČT mluvčí Krajského soudu v Praze Jitka Kubešová. Baldův advokát se už u odvolacího vrchního soudu domáhal překvalifikování seniorova činu. Místo teroristického útoku navrhoval obecné ohrožení. Soudci mu ale nevyhověli.

V polovině dubna poslal Jaromíra Baldu pražský vrchní soud pravomocně na čtyři roky do vězení a uložil mu ambulantní psychiatrické léčení. Muž totiž mimo jiné uvedl, že ho pronásledovaly hrůzné sny o migrantech.

„Vážená soudní stolice, nejsem terorista, nejsem vrah. Měl jsem jenom strašný, živočišný strach o milované české plémě, české lidičky a české písničky,“ řekl Balda u vrchního soudu.„Konal jsem pod tehdejšími účinky prášků proti vysokému tlaku, které člověka stísňují. Do toho přišly zprávy v televizi a vyjádření některých našich vrcholných představitelů. Toto všechno na mě silným způsobem působilo,“ dodal.

Podle pravomocného verdiktu se Balda dopustil teroristického útoku na železnici a vyhrožování teroristickým trestným činem. Ke svým činům se doznal.

Sympatizant hnutí SPD v červnu 2017 pokácel dva stromy na vlakové koleje a způsobil tím dvě nehody vlaků. Podle expertů neměli strojvedoucí šanci včas zastavit ani při použití rychlobrzdy. Do kmenů vlaky narazily rychlostí 74 a 67 kilometrů v hodině. Shodou náhod tehdy nebyl nikdo zraněn.

Kolem pokácených stromů pak Balda rozházel letáky s nápisem „Alláhu akbar!“ (arabsky Bůh je veliký). Celou akci chtěl svést na muslimské migranty, a vyvolat tak ve společnosti strach z migrační vlny. Jaromír Balda je prvním člověkem v Česku odsouzeným za teroristický útok.