Bartoš: Žít ve stínu Babiše je pro ČSSD fatální. Z vládní krize nejvíc těží komunisté

26 minut
Interview ČT24: Ivan Bartoš (Piráti)
Zdroj: ČT24

I kdyby se sociální demokraté rozhodli kvůli kauze Andreje Babiše z vlády odejít, problémy by to nevyřešilo, protože by je v podpoře kabinetu mohla nahradit SPD. V Interview ČT24 to řekl předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Jediným řešením je podle něj odchod Babiše, dokud jeho případ nebude uzavřen.

„I když sociální demokracie podrží Andreje Babiše, nehledě na vývoj kauzy, jeho střet zájmů bude pokračovat. Kauza není dořešená, premiér Babiš jede dál své PR. Je to nezáviděníhodná situace, ale sociální demokracie, už když hlasovala v referendu o vstupu do vlády, samozřejmě věděla, že má premiér problematickou minulost,“ řekl Bartoš.

Ze sociální demokracie znějí hlasy volající po odchodu strany z vlády. Pro tuto možnost se vyslovil například místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, nejnověji pak i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale důvod pro odchod strany z kabinetu nevidí.

„Může to být obtížná situace pro sociální demokracii, ale preference jí klesají, viděli jsme to na výsledcích ve volbách do komunálu, a žít ve stínu Andreje Babiše je pro tu stranu podle mě fatální. Jestli ještě mají nějaký vztah ke svým voličům, tak by měli Babišovi sebrat elektorát, který jim on přebral svojí kampaní a vlastně i programovým prohlášení, které ale příliš neplní,“ míní šéf Pirátů.

Bartoš o situaci mluvil také s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. „Řekl jsem mu, že do této šlamastyky se dostali rozhodnutím, že vstoupí do vlády. Ať už ty motivace byly finanční – protože sociální demokracie je v dluzích – nebo ať to viděli jako jediné východisko. Ale i v komunálních volbách se ukázalo, že to příliš sympatií mezi voliči sociální demokracie panu Hamáčkovi nepřineslo,“ podotkl Bartoš.

Babiš se bojí vystoupit před evropskými politiky

Není podle něj ani pravda, že by situace evropským politikům nevadila, jak tvrdí Babiš. „Problém se řeší nejen v médiích, ale i v Evropském parlamentu, politici s tím mají problém. Babiš odmítl v lednu vystoupit před Evropským parlamentem o budoucnosti EU, o rozpočtu. Následně řekl, že tam pojede, ale já jsem se teď ze Štrasburku opět dozvěděl, že premiér nehodlá vystoupit,“ tvrdí Bartoš.

Evropští politici to podle něj označili za neslušné. „Pokud se Andrej Babiš bojí vystoupit před evropskými politiky, tak to skutečně není otázka jenom České republiky, ale kauza má přesah na důvěryhodnost ČR v zahraničí.“

Komunisté z krize těží

Pro další podporu Babišovy menšinové vlády se v úterý vyslovilo také vedení KSČM. Chtějí za to ale plnění svých programových priorit, čímž podmiňovali svou podporu už při vzniku vlády. A nově žádají také přesuny ve státním rozpočtu ve výši miliard korun.

„Je to smutné. Čím horší problémy má pan Babiš jako osoba se svým podnikáním a se svou historií, tak tím víc se opírá o hlasy komunistů, kteří na tom těží. To samé je s SPD. Ale když se podíváte na záznamy ze sněmovny – ty jsou dohledatelné roky zpětně a je vidět, jak kdo hlasoval – tak komunisté a Úsvit, první strana Tomia Okamury, podporovali Babiše. Když neměl Babiš podporu v koalici, tak komunisté přispěchali. Vojtěch Filip podporu obchoduje,“ míní Bartoš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 7 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 8 hhodinami
Načítání...