Priority pro resort spravedlnosti: Pelikán má stihnout insolvenční zákon i bezplatnou právní pomoc

Prioritami ministerstva spravedlnosti mají být na zbytek funkčního období insolvenční zákon, exekuční řád a zákon o bezplatné právní pomoci. Premiér Bohuslav Sobotka to uvedl po další z bilančních schůzek. S prací Roberta Pelikána (ANO), který v čele resortu vystřídal Helenu Válkovou, je premiér spokojený, podle něj zrychlil práci ministerstva.

Video Události
video

Události: Sobotka chce od Pelikána insolvenční zákon a exekuční řád

Zmiňovaná trojice zákonů je podle premiéra Sobotky klíčovými normami ministerstva do konce funkčního období vlády. „To jsou normy, které potřebujeme, aby prošly Parlamentem ČR. Týkají se oblasti, která je velmi problematická z pohledu naší společnosti - situace lidí, kteří jsou předlužení, podmínek pro fungování exekucí, aby nebyly zneužívány exekuce. Aby lidé, kteří se dostanou do této složité životní situace, vůbec měli šanci se z ní ještě někdy dostat,“ řekl Sobotka.

Premiér také od ministra spravedlnosti očekává předložení novely občanského zákoníku, novely zákona o znalcích nebo novely zákona o veřejném opatrovnictví.

Jelikož jsou ale volby do sněmovny už příští rok na podzim, tak tlačí vládu termíny. Sobotka zdůraznil, že je třeba, aby vláda zákony projednala nejpozději na přelomu roku, aby je sněmovna před volbami ještě stihla schválit.

Pelikán přiznal, že termíny pro schválení připravovaných zákonů jsou napjaté. „Jsem rád, že premiér přislíbil podporu tomu, aby se ty zákony nezasekly někde po cestě a přišly včas do Poslanecké sněmovny,“ řekl.

Podle opoziční TOP 09 už ale na schválení zákonů čas nezbývá. „V tomto volebním období (Pelikán) nepředloží návrhy nových procesních předpisů, nového trestního řádu a občanského soudního řádu. Také zákon o bezplatné právní pomoci a zřejmě ani nový zákon o znalcích nebude v tomto volebním období schválen,“ uvedl poslanec Martin Plíšek. 

„Pokud se dnes premiér domluvil s ministrem – jakýmkoli – že se něco udělá rychle, tak si můžeme být jisti, že to bude v populistické předvolební formě,“ přidal se s kritikou exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Video Studio ČT24
video

Brífink po schůzce premiéra Sobotky s Robertem Pelikánem

Kromě priorit pro zbytek funkčního období byla schůzka také bilanční. Sobotka ocenil Pelikána za to, že pokročil s přípravou zavedení elektronických náramků pro vězně, které mají sloužit u trestu domácího vězení. Oba také kvitovali, že se daří zaměstnávat víc vězňů.

Sobotka se schází se všemi ministry na bilančních schůzkách, kde se diskutují také priority jednotlivých resortů do voleb. Pelikán byl v pořadí čtvrtým ministrem, v úterý čeká premiéra schůzka s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) a ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).