Hrozí nám největší kůrovcová kalamita za dvacet let, varují Lesy

Českým lesům hrozí největší kůrovcová kalamita za poslední dvě dekády, kvůli horkému a suchému počasí v loňském roce se množství kůrovce může až ztrojnásobit. Varoval před tím výrobně-technický ředitel státního podniku Lesy České republiky Václav Lidický.

Lesy ČR předpokládají, že na boj s kůrovcem letos vydají rekordních více než 130 milionů korun; kalamita by se totiž svým rozsahem mohl rovnat té z poloviny devadesátých let. Kůrovec podle Lidického nejvíce ohrožuje smrkové lesy na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje, které jsou dlouhodobě v horší kondici než lesy v jiných částech republiky.

„Oslabené porosty jsou pro kůrovce ideálním útočištěm. Pokud se kůrovci přemnoží, mohou napadnout stovky hektarů lesa,“ uvedl Lidický. Boj s kůrovcem výrazně ovlivňuje počasí, při chladném počasí se brouk nerojí, naopak při teplém se dokáže vylíhnout i v několika generacích.

Lesníci se chystají na jarní rojení 

Zaměstnanci Lesů proto položí 200 000 lapáků, což jsou předem pokácené stromy pro odchyt a likvidaci kůrovce. Feromonových lapačů rozmístí okolo 36 tisíc. Podle lesníků je pro eliminaci brouka důležité odchytit maximum kůrovců při jejich jarním rojení.

V loňském roce Lesy ČR vytěžily výrazně nadprůměrný asi jeden milion metrů krychlových kůrovcového dříví. Za úspěch letošního roku budou považovat, když objem kůrovcového dříví nebude vyšší než loni. „V minulých letech se objem kůrovcového dříví pohyboval ve stovkách tisíc metrů krychlových,“ připomněl Lidický. Velké množství kůrovcového dřeva ovlivňuje i trh - při velké nabídce dřeva jde jeho cena dolů.