Vyhozený šéf věznic Dohnal je rozhodnutím soudu zpět ve funkci

Bývalý ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal vyhrál soudní spor o své odvolání. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) uvedl, že v takovém případě je Dohnal jediným ředitelem Vězeňské služby a funkce později jmenovaného šéfa Pavla Ondráška zaniká. „Nejvyšší soud již dříve konstatoval, že takovýmto rozhodnutím zaniká funkce toho později jmenovaného ředitele,“ uvedl ministr.  

Petr Dohnal
Zdroj: Michal Doležal Autor: ČTK

Dohnal je připraven do funkce okamžitě nastoupit. „Já se určitě chci zpátky ujmout své právoplatné pozice generálního ředitele, ale o dalším mém působení budeme s panem ministrem diskutovat,“ řekl Dohnal. „Troufnu si říci, že naše vztahy s panem ministrem jsou vysoce profesionální a korektní,“ dodal Dohnal. S Dohnalem a zřejmě i Ondráškem se chce ministr sejít v pondělí.

Jedinou cestou k odvolání Dohnala, jakou nyní ministr vidí, je zahájení kárného řízení. Kdyby skončilo určitým typem sankce, tak pak by to podle něj dávalo důvod k odvolání. „Já si samozřejmě musím ještě situaci více promyslet a zanalyzovat, ale v tuto chvíli tam žádný prostor pro kárné řízení nevidím,“ poznamenal Pelikán.

Ne že bych se spletla. Po věcné stránce si za svým rozhodnutím stojím, po stránce procesní musím respektovat rozhodnutí soudu.

Helena Válková

Bývalá ministryně spravedlnosti

Petra Dohnala odvolala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) z čela Vězeňské služby krátce po svém nástupu v únoru 2014. Krok zdůvodnila ztrátou důvěry a výsledky auditu Vězeňské služby. Dohnalovo odvolání letos nový ministr Robert Pelikán zamítl, bývalý ředitel se poté obrátil na soud.

Soud dal Dohnalovi za pravdu, že ministr spravedlnosti nemá pravomoc odvolat generálního ředitele Vězeňské služby na základě své volné úvahy, ale může tak učinit výhradně z důvodů vyjmenovaných v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Argumenty uváděné ministerstvem pro Dohnalovo odvolání se však s těmito důvody míjejí, píše se v odůvodnění rozsudku.

„Městský soud v Praze rozhodl v neveřejném zasedání, a to tak, že rozhodnutí ministra spravedlnosti z června letošního roku a zároveň rozhodnutí ministryně spravedlnosti z dubna loňského roku zrušuje a věc vrací žalovanému, to znamená ministrovi spravedlnosti k dalšímu řízení.“

Markéta Puci

mluvčí Městského soudu v Praze

Video Studio ČT24
video

Pelikán: Dohnal je jediným ředitelem Vězeňské služby

Pelikán: Dohnal je jediným ředitelem Vězeňské služby

Válková: Rozhodnutí soudu respektuji

Vyhozený šéf věznic Dohnal je rozhodnutím soudu zpět ve funkci

Jiří Hynek: "Bude zajímavé sledovat návrat gen. Dohnala do funkce."

Speciál ČT24: Dohnal vyhrál soudní spor o své odvolání

Pospíšil: Kdyby Pelikán řešil situaci, byl by ředitel Vězeňské služby už dávno

Poté, co Dohnal uspěl, mohlo ve Vězeňské službě nastat dvojvládí – podobně jako když u soudu zvrátil své odvolání bývalý policejní prezident Petr Lessy, ale v té době již byl jeho nástupcem jmenován Martin Červíček. Právě situaci v policii ale řešil soud, který rozhodl, že do funkce se pouze vrací dříve jmenovaný a poté odvolaný ředitel a později jmenovaný ředitel musí funkci opustit.

Sám Petr Dohnal se za ředitele Vězeňské služby považuje. „Podle výkladu právníků jsem se opětovně stal ředitelem Vězeňské služby a fakticky jsem nikdy nepřestal být generálním ředitelem Vězeňské služby,“ řekl České televizi.

O hrozící kolizi hovořil ministr Pelikán již v září, když Petr Dohnal žalobu podal. Upozornil však, že o této možnosti už dříve jednal se současným šéfem věznic Pavlem Ondráškem. „Slíbil, že v případě, že by správní soud rozhodl, že vrací pana Dohnala do funkce, tak odstoupí,“ uvedl ministr. Člen sněmovního ústavně-právního výboru Martin Plíšek (TOP 09) řekl, že totéž sdělil Robert Pelikán poslancům při nedávném jednání výboru, kterého se zúčastnil.

Sám Petr Dohnal řekl, že o možnosti působení v jiné funkci nechce spekulovat. „V první řadě si chci sednout s ministrem spravedlnosti a korektně se pobavíme,“ uvedl.

Jiří Hynek

Jiří Hynek

redaktor ČT

„Je to zejména na rozhodnutí současného šéfa Vězeňské služby Ondráška. Buď řekne, že dodrží to, co slíbil, nebo řekne, že to neslíbil. Pak vznikne patová situace a je na to, aby s oběma aktéry jednal ministr spravedlnosti Pelikán.“

Jiří Hynek

redaktor ČT

Špatné vztahy mají oba ředitelé mezi sebou i s ministerstvem

Jak upozornil redaktor ČT Jiří Hynek, vztahy mezi Petrem Dohnalem a Pavlem Ondráškem nejsou dobré. „Od té doby, co Helena Válková Dohnala odvolala, generál Dohnal kritizoval Vězeňskou službu za řadu kroků. Byla tam řada sporů, museli skončit i jeho spolupracovníci,“ upozornil.

Napjaté jsou navíc i vztahy mezi Ondráškem a Robertem Pelikánem, respektive jeho úřadem. Již od léta doutnal spor mezi šéfem Vězeňské služby a Pelikánovým náměstkem Vladimírem Zimmelem. Ministr pak dal najevo nespokojenost, když minulý týden vyšlo najevo, že Vězeňská služba zřídila dvě zásahové eskortní jednotky. Pelikán řekl, že je takovým krokem „zcela šokován“, Ondrášek podle něj postupoval v rozporu s pokynem i se zákonem a své kroky bude muset vysvětlit.