Kvůli průšvihu s rudými trenkami mohou na Hradě skončit i další lidé

Nelze vyloučit, že ve funkci kvůli kauze vyvěšení červených trenýrek nad Hradem skončí i šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík. Prezident Miloš Zeman to uvedl v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že na Hradě budou kvůli bezpečnosti instalovány bezpečnostní rámy.

Rudé trenýrky nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila skupina Ztohoven zhruba před dvěma týdny, prý jako „standartu muže, který se nestydí za nic“. Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku.

Následně ve funkci skončil ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. Požádal o přeložení, protože Zeman požadoval jeho odvolání. Dongres už působí v jiné vrcholné policejní funkci - stal se náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse. Na začátku tohoto týdne skončil i velitel Hradní stráže Radim Studený.

„Nevylučuji, že změn bude více. A pokud budou, budou vám včas oznámeny,“ řekl Zeman k budoucnosti dalších lidí, kteří jsou na Hradě odpovědní za bezpečnost. Na doplňující otázku, zda se změny mohou týkat i Fulíka, odpověděl, že to „nelze vyloučit"“.

Miloš Zeman při rozhovoru pro ČTK
Zdroj: ČTK

„Já bych, když dovolíte, zabrousil do dějin. Voják, který ve středověku přišel o svůj prapor, byl popraven za jitřního kuropění v hradebním příkopu. V pozdějších letech za zvuku bubnů mu byl zlomen kord a strhány výložky. Dnes je demokratická doba, takže je pouze odvolán z funkce,“ uvedl Zeman.

Zároveň řekl, že Hrad čeká zavedení bezpečnostních rámů. „Mluvil jsem o tom nedávno s kardinálem (Dominikem) Dukou, který sepnul ruce, zdvihnul oči k nebi a pravil, že to zpomalí příchod do katedrály,“ poznamenal Zeman s tím, že se českému primasovi snažil vysvětlit, že to je lepší, „než když někdo tu katedrálu vyhodí do povětří“.

Proti umístění bezpečnostních rámů na Hradě se postavili památkáři, kterým vadí, že tím bude porušen historický ráz památky. Podle Zemana to je pravda, ale památkáři by si prý měli uvědomit, že se v opačném případě riskuje, že nebudou mít co chránit jako historickou památku.