Symbolický Růžový tank se vrátil do Prahy

Praha – Slavný Růžový tank se dnes opět vrátil do centra Prahy, kde byl umístěn na pontonu uprostřed Vltavy. Pancéřový kolos přivezl do Prahy speciálně upravený nákladní vůz z vojenského muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Ve smíchovském přístavišti ho naložil jeřáb na ponton. Poté se tank po řece přesunul až na své dočasné stanoviště mezi Karlovým mostem a mostem Legií. Sovětský tank, který poprvé přetřel na růžovo výtvarník David Černý v roce 1991, bude dominantou řeky v rámci Týdne svobody. Má připomenout 20. výročí odchodu sovětských vojsk z Československa a rozpuštění Varšavské smlouvy.

Brzy ráno tank naložili zaměstnanci vojenského muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Šestačtyřicetitunový obrněnec na korbu nákladního automobilu umístil speciální jeřáb, určený pro přepravu velmi těžkých nákladů. Na plavbu tanku se dnes kromě početného hloučku novinářů přišel podívat i Černý. Na obrněnce připevnil prst mířící k nebi, který s růžovým tankem barevně sladil. Prst byl už součástí původní instalace, později se ale z tanku ztratil. Na dotaz, co ho před dvaceti lety vedlo k myšlence natřít kolos na růžovo, dnes Černý poznamenal, že na to chtěl „balit ženský“.

Nakládání tanku na plavidlo se zúčastnil i ministr obrany Alexandr Vondra. Při plavbě růžového tanku se tak sešli oba hlavní aktéři nejslavnější Černého mystifikace, která se odehrála v souvislosti s instalací plastiky Entropa při prezentaci českého předsednictví EU v Bruselu. Plavidlo s růžovým tankem proplulo kolem Vyšehradu, zdymadlem u ostrova Žofín a nakonec zakotvilo mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím. Zde má být do 1. července. Organizátoři akce ze společností Opona uvažovali původně o umístění tanku na Václavském náměstí.

Video Rozhovor s Davidem Gaydečkou
video

Rozhovor s Davidem Gaydečkou

Rozhovor s Davidem Gaydečkou

St CT24_20.6.2011

Rozhovor s Alešem Knížkem

Reportáž Lucie Komňacké

Reportáž Karla Rožánka

Pavla Kantnerová, organizátorka Týdne svobody:

„Růžový tank vnímáme jako symbol toho, že jsme rádi, že okupace sovětskými vojsky skončila.“

Tank byl v letech 1945 až 1991 vystaven na smíchovském náměstí Sovětských tankistů (dnes náměstí Kinských) na památku osvobození Československa vojsky Rudé armády. V dubnu 1991 natřel výtvarník Černý tank na růžovo. Obrněnec poté řízením osudu několikrát změnil barvu, až se ustálila opět na růžové. Mezitím byl ze Smíchova odstraněn a připadl do sbírek Vojenského historického ústavu Praha.

Hlavním symbolem je rok 1991, kdy tank změnil barvu

„Tank představuje dva symboly. Jedním symbolem je rok 1945, i když je pravda, že tento tank do bojů války vůbec nezasáhl. Tím hlavním symbolem je rok 1991, kdy byl přetřen na růžovo a stal se symbolem svobody,“ řekl ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Týden svobody je akce pořádaná společností Opona k 20. výročí odchodu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy. Na akci se podílejí ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a Vojenský historický ústav. Součástí týdne je mezinárodní konference věnovaná konci Varšavské smlouvy nebo konference k 100. výročí narození amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Program Týdne svobody:

Dnes připluje růžový tank ke Střeleckému ostrovu. Zítra se mohou návštěvníci těšit na „Explozi ticha“. Součástí této akce bude kromě choreografické kompozice na Starém Městě i unikátní pohyblivá symfonie a také vizuální instalace na místě bývalého Stalinova pomníku. Ve čtvrtek pak proběhne doprovodný program ve formě festivalu United Islands. V pondělí 27. června se v Černínském paláci bude konat dvoudenní mezinárodní konference – „Evropa sjednocená a svobodná? Dvě desetiletí od konce Varšavské smlouvy“ a vernisáž – "Bratrské objetí?". úterý pak proběhne dvoudenní mezinárodní setkání osobností, organizací a iniciativ prosazujících dodržování lidských práv – "Veletrh svobody". Celý program skončí ve čtvrtek 30. června, kdy proběhne mezinárodní konference s názvem "Ronald Reagan: Inspired freedom".

Převoz růžového tanku
Převoz růžového tanku