V Česku denně zemře na mrtvici 32 lidí

Praha - Přes 11 000 Češek a Čechů ročně umírá na mozkovou mrtvici, tedy 32 lidí denně. Je velmi důležité uvědomit si příznaky včas a co nejrychleji zavolat záchranku. Včasný zákrok totiž může život zachránit. Na riziko mrtvice může upozornit například vysoký krevní tlak nebo nepravidelná akce srdce.

„Cévní mozková příhoda je velmi časté onemocnění. Jestliže začíná, je třeba si to uvědomit a co nejrychleji se dostat do specializované péče, která může zachránit život,“ upozorňuje profesor Richard Češka z centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice s tím, že léčba je úspěšnější, čím dříve ji nemocný dostane.

Pomůcka pro zapamatování hlavních příznaků je FAST:

  • Face/tvář - pokleslý koutek a vytékající sliny
  • Arm/paže - neschopnost udržet předmět, asymetrie pohybu pravé a levé paže
  • Speech/řeč - neschopnost mluvit nebo obtížné rozumění řeči
  • Time/čas - co nejrychlejší transport do nemocnice

„Zprůchodnění ucpané cévy se může provést do 4,5 hodiny od vzniku příznaků, další léčebné metody do osmi hodin. Čím později se poskytne pomoc, tím je to pro mozek horší. Každou minutu zanikají dva miliony mozkových buněk a je zničeno 14 milionů nervových spojení,“ uvedl Češka.

Až polovina pacientů se bez pomoci okolí neobejde, nejlepší je prevence

Pro třetinu pacientů končí mozková mrtvice smrtí, až 60 procent zemře do pěti let, 15 procent má poruchu řeči, 22 procent poruchu chůze, 45 procent ochrne na polovinu těla a až polovina je trvale závislá na pomoci. Ročně je do nemocnic přijato 60 000 lidí s touto diagnózou a praktici registrují 26 000 nemocných. Pracovní neschopnost nemocného s cévní mozkovou příhodou trvá 153 dní.

I když existuje účinná léčba, nesrovnatelně lepší je mrtvici předejít. Riziko zvyšují zvýšený tlak a cholesterol, kouření, cukrovka a porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace síní.

Informovat veřejnost o možnostech prevence mrtvice bude i letos edukační program POMOC (POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév). Lidé si mohou projít obřím modelem srdce a prozkoumat orgán, který v případě fibrilací síní může v sobě skrývat krevní sraženinu. Ta se s krevním oběhem může dostat do mozku a vyvolat mrtvici. Model bude v pondělí 20. května na Dnech zdraví v Praze 8 a v pátek 7. června v budově pražského Hlavního nádraží. V červnu bude také v Brně. Zájemci si mohou zdarma zjistit své riziko ohrožení mrtvicí a poradit se s lékaři o možnostech prevence. 

Video Mozková příhoda je v Česku druhá nejčastější příčina smrti
video

Mozková příhoda je v Česku druhá nejčastější příčina smrti