Vedro loni připravilo o život šedesát tisíc Evropanů, spočetli vědci

V loňském roce zemřelo v souvislosti s vlnami veder podle odhadů vědců zhruba dvaašedesát tisíc obyvatel Evropy. Ukazuje to nová studie zveřejněná v časopise Nature Medicine. Údaje ukazují, že dopad vln veder na vývoj úmrtí se v různých zemích velmi liší, navzdory podobným podmínkám, informují zahraniční tiskové agentury.

Vědci z francouzského výzkumného ústavu ve zdravotnictví Inserm a barcelonského ústavu ISGlobal sledovali vývoj počtu úmrtí v období, kdy evropské země před rokem čelily vlnám veder.

Podle jejich odhadů loni od 30. května do 4. září vysoké teploty přispěly k úmrtí zhruba 61 800 lidí. Největší vliv měla vedra na úmrtí ve dnech od 18. do 24. července, kdy vysoké teploty přispěly k úmrtí zhruba 11 600 lidí. „To je velmi vysoké číslo,“ upozornil pro agenturu AFP výzkumník z Insermu Hicham Achebak.

a: Regionální teplotní anomálie (°C) zprůměrovaná za léto. b-f: Regionální úmrtnost v důsledku horka (letní úmrtí na milion obyvatel) agregovaná za léto pro celou populaci (b), ženy ve věku 65-79 let (c), muže ve věku 65-79 let (d), ženy ve věku 80+ let (e) a muže ve věku 80+ let (f). Léto se vztahuje na 14týdenní období mezi 30. květnem a 4. zářím 2022 (22.-35. týden).
Zdroj: Nature Medicine

Podle agentury AP se však dopad veder na počet úmrtí velmi lišil mezi zeměmi, které loni zažily podobné podmínky. Loňské léto bylo ve Španělsku nejteplejší od začátku soustavných záznamů v roce 1961 a ve Francii druhé nejteplejší od roku 1900.

Na Španělsko připadalo v souvislosti s vedry 237 úmrtí na milion obyvatel, zatímco ve Francii to bylo 73 úmrtí na milion obyvatel. Nejvyšší údaj vykázaly Itálie a Řecko, a to bezmála tři stovky úmrtí na milion obyvatel.

V Česku se podle této studie zvýšila letní úmrtnost jen málo – pozoruhodné je, že se týkala pouze žen ve věku nad 65 let. Teploty v Česku totiž loni nebyly tak kriticky vysoké jako v jiných částech Evropy.

„Je možné, že se Francie poučila z roku 2003,“ uvažuje badatel při ISGlobal Joan Ballester. Francie v létě 2003 zažila silnou vlnu úmrtí především seniorů, což vedlo úřady k přípravě opatření, která mohou spustit ve dnech, kdy hrozí vysoké teploty.

V celé Evropě podle některých odhadů v roce 2003 zemřelo v souvislosti s vedry na sedmdesát tisíc lidí. Vývoj počtu úmrtí podle Ballestera velmi ovlivňuje i demografická skladba obyvatel. Nejohroženější jsou totiž lidé ve věku nad osmdesát let.

Vědci varují, že pokud evropské státy nepřipraví opatření, která by dopad veder na obyvatele zmírnila, tak bude počet úmrtí dál narůstat. Podle odhadů by se počet úmrtí mohl do roku 2030 zvýšit na 68 tisíc ročně a do roku 2040 na 94 tisíc ročně. Nejvíce jsou podle autorů ohroženi nepříznivým vývojem lidé na jihu Evropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 4 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 5 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 7 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 11 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
včera v 16:12

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
včera v 11:20

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...