V Severním ledovém oceánu jsou rekordní teploty a minimum ledu

Služba C3S programu Copernicus (Copernicus Climate Change Service) vydává pravidelné měsíční zprávy o změnách klimatu. Podle té nejnovější vysoké letní teploty způsobily rekordní úbytek ledu v Severním ledovém oceánu –⁠ je ho nyní o 27 procent méně, než je běžné.

Z měření povrchového vzduchu v červenci vyplývá, že letošní léto je rekordní rovnou v několika ohledech. Celosvětově podle něj zaujímá červenec 2020 třetí místo za dobu měření; po červencích 2016 a 2019.

Rozsah arktického mořského ledu v červenci 2020 byl srovnatelný s předchozím červencovým minimem, které se pohybuje téměř 27 procent pod průměrem let 1981–2020. Oblast podél severního pobřeží Sibiře byla většinou bez ledu, tam byly také výrazně nadprůměrné teploty. Nadprůměrné teploty zaznamenalo také Kanadské arktické souostroví a střed Severního ledového oceánu.

Složitější byla podle satelitů situace v Evropě. Tam panovaly teploty na severu podprůměrné a na jihu nadprůměrné. Teploty na jihozápadě dosáhly během vlny veder na konci měsíce téměř rekordně vysokých hodnot.

Hodnoty měření pocházejí ze služby ECMWF Copernicus Climate Change Service, data tedy sahají až do roku 1979.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
včeraAktualizovánovčera v 14:29

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
včera v 11:50

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
včera v 11:24

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
15. 7. 2025
Načítání...