Únor, jaký meteorologie nezná. Teploty se blížily nejteplejšímu březnu, byly o šest stupňů vyšší než normálně

23 minut
90′ ČT24: Rekordně teplý únor
Zdroj: ČT24

Měsíc s bezprecedentním počtem rekordů – takový byl letošní únor v Česku i ve světě. Na finální čísla za celý měsíc si budeme muset ještě pár dnů počkat, už teď lze konstatovat, že únor 2024 se zapíše jako globálně nejteplejší únor v historii pozorování. Stane se tak už devátým měsícem v řadě s přívlastkem globálně nejteplejší, prvním takovým byl loňský červen.

Únor 2024 byl mimořádně teplý a srážkově bohatý. Jednalo se o vůbec nejteplejší únor zaznamenaný na území Česka v období od roku 1961 s rekordně vysokou odchylkou průměrné měsíční teploty od normálu 1991–2020.

Podle předběžných dat byla průměrná teplota za únor (5,7 °C) o 6,1 °C vyšší než normál 1991–2020. Únor 2024 byl o dva stupně teplejší než doposud nejteplejší únor zaznamenaný v letech 1966 a 2020. Takto vysoká kladná odchylka od normálu nebyla dosud zaznamenána pro žádný měsíc v období od roku 1961. Letošní únor tak byl dokonce teplejší než většina březnů, podle průměrné teploty by se zařadil jako 5. nejteplejší březen.

Také srážkově byl měsíc únor podle předběžných údajů nadnormální. V průměru na našem území spadlo více než 150 procent srážek.

Mimořádně teplé počasí probudilo vegetaci letos výrazně dříve – fenologické předjaří začalo s asi pětitýdenním předstihem. „S tím je bohužel spojený i začátek pylové sezony, která začala již v první dekádě února s rozkvětem lísky obecné. V současné době je pylová sezona již v plném proudu, rozkvetly i olše, topoly, tisy a vrby. A z jarních bylin se můžeme kochat květy sněženek a bledulí, dále kvetou například krokusy a můžeme vidět první květy podléšek, objevují se první listy blatouchů a sasanek. Zvětšují se pupeny dřevin, rozkvétají forsythie, dříny a začíná se olisťovat bez černý. U některých druhů pozorujeme kratší časový rozestup mezi jednotlivými fázemi,“ uvádí meteorologové.  

Nejen Česko

Letošní poslední měsíc klimatologické zimy severní polokoule často připomínal spíš jaro ve většině světa, v některých oblastech a dnech dokonce i vrchol jara. Ve 210 státech a teritoriích z celkového počtu 239 byl na některé stanici překonán alespoň jednou měsíční rekord. Denní rekordy se pak dají počítat na desítky tisíc po celém světě. Často přitom nešlo jen o rekordy maximálních, ale i minimálních teplot.

Pro většinu Evropy byl uplynulý měsíc mimořádně teplý, nejen v Česku půjde o nejteplejší únor v historii, platí to i u našich východních sousedů nebo v Rakousku. A také na několika stanicích ve východní polovině střední Evropy se průměrná teplota za letošní únor blíží hodnotě za vůbec nejteplejší březen.

Důsledkem teplého počasí bylo předčasné ukončení zimní lyžařské sezony nejen u nás, ale i v řadě středisek Alp nebo na Slovensku a také na Balkáně. A zejména poslední dekáda ve východní polovině Evropy přinesla mimořádně vysoké teploty a odchylky od dlouhodobých průměrů.

Výjimečné vlny veder či teplotně nadprůměrného počasí zažila většina států jihovýchodní a východní Asie. V Thajsku a Indonésii padaly každý den od začátku roku alespoň denní teplotní rekordy. V Bangkoku několikrát přepisovali rekordně vysoké únorové noční minimum, nakonec dosáhlo 28,2 °C. Rekordně teplé noci byly zaznamenány i ve Vietnamu, na Srí Lance nebo Maledivách. V Japonsku padly na přelomu druhé a třetí dekády stovky měsíčních rekordů. O měsíc dříve něž obvykle vykvetly třešně, což je tamními obyvateli i meteorology velmi pečlivě sledováno.

Extrémní vlnu teplého počasí přinesla poslední únorová dekáda také do rozsáhlých oblastí Severní Ameriky, od Mexika po Kanadu. V Mexiku vedla k mimořádně vysokým teplotám i ve vysokých polohách (například 34,4 °C v Morelii ve výšce 1915 metrů). V USA zaznamenaly přes 130 měsíčních rekordů a v kombinaci s nízkou vlhkostí vzduchu, suchem a větrem došlo ke vzniku desítek přírodních požárů. V Texasu se rozhořel dokonce druhý nejrozsáhlejší požár v tamní historii. A vůbec poprvé v únoru se přes 20 °C vyšplhala teplota v kanadském Quebecu.

2 minuty
Druhý největší požár v historii Texasu se nedaří uhasit
Zdroj: ČT24

Zkrátka nezůstala ani Jižní Amerika, kde se extrémní teploty koncentrovaly především do regionu od Francouzské Guyany po Kolumbii, podpořily požáry vedoucí k rekordně vysokým emisím uhlíku, a dále do Chile, kde si v kombinaci se suchem začátkem měsíce katastrofální požáry vyžádaly přes 130 obětí. A stovky rekordů padaly i v Africe, především v jižní části kontinentu, ale i v mnoha státech od Guinejského zálivu po Maroko.

V Austrálii teploty opakovaně šplhaly nad 45 °C, v Brisbane zažívají nejdelší vlnu s tropickými nocemi v řadě, pod 20 °C tam teplota od začátku roku ještě neklesla. V kombinaci se suchem vznikaly opakovaně, zejména ve Victorii, nebezpečné přírodní požáry. Vlivem vysokých teplot se nezvykle brzy zvýšila teplotní zátěž v oblasti Velkého korálového útesu, kde tak v příštích týdnech hrozí bělení korálů.

Svět se mění

Vůbec nejteplejší pro dané období zůstala po celý měsíc mořská voda – její povrchová teplota po celý měsíc neklesla pod 21 °C. Podle dat agentury Copernicus/ECMWF dokonce v toto úterý dosáhla hodnoty 21,08 °C, tedy nového rekordu za celou dobu pozorování od roku 1979.

Rekordně teplá byla v únoru i teplota vody v severním Atlantiku, což se přímo dotýká podmínek počasí v Evropě. I když se na zvýšení teploty vody a vzduchu podílí i jev El Niño, zásadní zůstává vliv člověkem vyvolané změny klimatu.

Teplota moře při povrchu v únoru 2024
Zdroj: ECMWF

Jak je patrné, letošní únor se stal opravdu mimořádně výjimečným měsícem z pohledu extrémních teplot. Společným jmenovatelem v různých oblastech byl přitom nejen velký počet nových rekordů, ale i nezvykle výrazná míra jejich překonání. Často nešlo jen o desetiny stupně Celsia, ale spíš o jednotky stupňů. A začátek března je v mnoha oblastech pokračujícího rekordně teplého počasí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 3 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 3 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 3 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 6 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
včera v 17:44

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
včera v 14:56

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55
Načítání...