Španělsko se mění v poušť, vláda investuje miliardy do odsolování mořské vody

Bez vody španělské zemědělství trpí, jenže té v poslední době není na Pyrenejském poloostrově dost ani pro lidi. A tak se vláda snaží získat pitnou vodu z netradičních zdrojů.

Pyrenejský poloostrov patří v Evropě mezi změnami klimatu nejhůře postižená místa. Kvůli geografickým podmínkám zde výrazně stoupají průměrné teploty, ale zejména tu ubývá vody. Španělská vláda se rozhodla nečekat na zázrak, místo toho se snaží zemi adaptovat. Základem je dostatek vláhy.

Španělsko v polovině května schválilo plán investovat dvě miliardy eur do projektů na odsolování mořské vody. Tato zařízení mají být uhlíkově neutrální, energii nezbytnou pro tento proces budou získávat z fotovoltaiky – solárních elektráren, s nimiž budou integrované.

Španělsko má díky dlouhým a slunečným dnům jedny z nejlepších podmínek pro fotovoltaiku v Evropě. Nejvíc se voda bude hodit právě v době, kdy je nejméně oblačnosti (a tedy nejméně prší), proto se bude podle plánů španělské vlády tento druh energetiky s odsolováním ideálně doplňovat. Rezervní energii by měly dodávat elektrárny větrné.

Španělé už mají zkušenosti

Projekt vychází z vědeckých projektů univerzit v Leónu a La Laguně. Jejich model vychází z projektu na Kanárských ostrovech, jenž kombinuje pro odsolování také více zdrojů „zelené“ energie.

Světovým lídrem v odsolování je Izrael, který pomocí tohoto procesu řeší chronický nedostatek vodních zdrojů v zemi. Ale španělští experti mají také celou řadu zkušeností, paradoxně spíše v zahraničí. Právě španělské společnosti totiž vybudovaly vůbec největší osmotické odsolovací zařízení na světě. To vyrostlo v Saúdské Arábii, funguje od konce loňského roku a vodou zásobuje asi tři miliony lidí.

Další podobný rozsáhlý španělský projekt vznikl v Chile, kde se pyrenejské technologie starají o zásobování energií pro desalinizační zařízení v extrémně suchém regionu Atacama.

Jak funguje desalinizace

V principu je to jednoduché – ze slané mořské vody se musí odebrat sůl, aby se stala voda pitnou. Způsobů, jak toho dosáhnout, je více, v současné době se ale nejvíc využívá proces, kterému se říká reverzní osmóza. Při něm se soli a další složky mořské vody zachytí na membráně, ale zbytek vody proteče.

Voda se ale musí dostávat na tuto membránu pod tlakem, takže je celý proces dost energeticky náročný – pokud energie pochází ze spalování fosilních paliv, přispívá proces ke změnám klimatu, jež jsou příčinou sucha a nedostatku vody.

Navíc má odsolování i celou řadu dalších nepříjemných vedlejších účinků. Nikdo totiž například moc neví, co dělat s odpadním produktem odsolování – solankou. Nevyplatí se ji zatím měnit na sůl, a tak se většinou vypouští do moře, kde ale kvůli své extrémní koncentraci soli jen víc přispívá ke zhoršování podmínek pro život.

V poslední době navíc vědci upozorňují i na to, že konzumace odsolené mořské vody nemusí být nejzdravější. Nedávno izraelský výzkum popsal, že v této zemi lidem schází znepokojivé množství jódu.

Španělská krajina postrádá vláhu

Všechna tato rizika Španělé znají, ale odsolená mořská voda je pro ně důležitější. Kvůli nedostatku srážek a změně klimatu hrozí v současné době pětině španělského území, že se změní v poušť. Tento proces už nějakým způsobem postihuje 31,5 procent země.

Příčinou nejsou jen změny klimatu, klíčovou roli v nich má i lidská aktivita přímo ve Španělsku. Hlavním problémem je nadměrný odběr vody z krajiny, který postihuje půdu, jež se stává méně živou a není schopná podporovat složitější ekosystémy, než jsou ty pouštní.

Jako typický příklad se uvádí oblast Guadalquiviru, jež patří k nejpostiženějším suchem. Voda se zde totiž celé roky nadměrně využívala pro zavlažování rýžových polí a olivových farem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 4 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 10 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 12 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 14 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 18 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...