Rusko snižuje výdaje na vědu o čtvrtinu. Putin na jaře sliboval opak

Rusko se mělo podle plánů vůdce Vladimira Putina stát vědeckou velmocí první kategorie. Ale plány na rozpočet na další dva roky říkají, že výdaje na výzkum se budou snižovat.

Podle plánu, který dokončilo ruské Federální shromáždění, klesnou výdaje na vědu a výzkum v příštích dvou letech o 25 procent, což podle odborného žurnálu Science představuje „poslední ránu pro ruskou vědeckou komunitu“.

Ta se totiž od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu potýká s celou řadou problémů. Mezi ty hlavní patří sankce, jež omezují účast (a financování) ruských vědců v mezinárodních projektech, ale také odchody kvalitních badatelů do zahraničí. Například špičkový moskevský historik Andrej Zubov v současné době přednáší a dělá výzkum v Brně.

Rána pro aplikovaný výzkum

Tento plán už analyzoval ruský Institut statistických studií a ekonomiky znalostí ruské Vysoké školy ekonomické. Podle něj dopadne šetření nejvíc na aplikovaný výzkum, tedy ten, který má přenášet výsledky základního výzkumu do praktického života.

Z letošních 458 miliard rublů (114 miliard korun) klesne na 362 miliard (90 miliard korun) v roce 2025 a na pouhých 260 miliard (65 miliard korun) v roce 2026. Výdaje na základní výzkum zůstanou v podstatě stejné, mírně klesnou z 261 miliard rublů (65 miliard korun) na 235 miliard (59 miliard korun) v roce 2025 a poté se zvýší na 276 miliard (69 miliard korun) v roce 2026.

Celkově plán počítá s tím, že podíl federálních výdajů určených na výzkum klesne z letošních 2,7 procenta na dvě procenta v roce 2026, což je vůbec nejnižší úroveň od roku 2004. K poklesu dochází v souvislosti s tím, že Rusko dramaticky zvyšuje svoje vojenské výdaje, které by měly letos tvořit čtyřicet procent federálních výdajů. Aby na to země měla, musela snížit rozpočty ve většině jiných oblastí.

Pro srovnání: Podle návrhu ministerstva financí by na výzkum, vývoj a inovace mělo jít v Česku, které má asi desetkrát méně obyvatel než Rusko, v příštím roce bez započítání peněz EU asi 43,3 miliardy korun, což je meziročně asi o tři miliardy více.

Dopady budou významné, bojí se vědci

Podle genetika Vladimira Volobueva, vedoucího ruského Národního centra pro genetický výzkum, je pravděpodobné, že tyto škrty mnoha ruským vědcům ztíží konkurenceschopnost na světovém trhu. Podle Science on i další výzkumníci doufají, že se jim podaří část ztracených finančních prostředků nahradit penězi z průmyslu a dalších soukromých zdrojů.

Tato naděje nemusí být nutně planá. Ruské společnosti totiž kvůli sankcím prakticky nemohou investovat své zisky do zahraničí. Přinejmenším určitou část svých prostředků by mohly poskytnout vědcům, zejména v aplikovaném výzkumu, který nějak souvisí s jejich předmětem podnikání. V naději, že tak dosáhnout inovací a zvýší svou konkurenceschopnost.

Silnější režimní kontrola

Podle Science se ale musí výzkumníci připravit i na další omezení své práce. Kromě samotných škrtů mohou očekávat i přísnější dohled nad svou prací. Režimní úředníci naznačili, že hodlají mnohem intenzivněji sledovat, jak se vynaložené státní prostředky vynakládají.

Začátkem tohoto roku například ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že vláda chce od výzkumných laboratoří vidět „výsledky, nikoliv publikační zprávy“. „Někteří vědci se obávají, že dohled by se mohl promítnout do menší svobody provádět výzkum zaměřený na zvídavost,“ píše Science a cituje neurovědkyni Olgu Martynovou z Ruské akademie věd: „Vědci nemohou dosáhnout úspěchu bez svobodné kreativity, protože objevy přece není možné naplánovat.“

Nový rozpočtový plán jde proti slibům vůdce Vladimira Putina. Ten se totiž poté, co byl v březnu „znovuzvolen“, zavázal, že se jeho vlast stane světovou supervelmocí. Během šesti let se podle ně má Rusko zařadit mezi „první desítku světových lídrů podle objemu vědeckého výzkumu a vývoje“. Slíbil současně, že se v budoucnosti výdaje na výzkum zvýší na dvě procenta HDP ze současných čtyř desetin procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 46 mminutami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 3 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 6 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 7 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 8 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 22 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánovčera v 18:18

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
včera v 10:00
Načítání...