Domácí psi a kočky mohou fungovat jako rezervoár koronaviru. Často se nakazí, varuje studie

Nemoc covid-19 se běžně vyskytuje také u psů a koček, kteří sdílejí domácnost s nakaženými lidmi, zjistila studie univerzity v nizozemském Utrechtu. Vědci otestovali 310 domácích zvířat z téměř dvou set domácností. Šest koček a psů mělo pozitivní výsledky PCR testů, dalších 54 zvířat mělo v těle protilátky.

„Když máte covid, měli byste se vyhnout kontaktu s vaší kočkou nebo psem úplně stejně, jako byste to měli dělat s lidmi,“ uvedla veterinářka Els Broensová z univerzity v Utrechtu. „Hlavním problémem není zdraví zvířat, ale potenciální riziko, že by domácí zvířata mohla působit jako rezervoár viru a opětovně nakazit lidskou populaci,“ dodala.

Podle autorů studie se neprokázalo, že by domácí zvířata nakazila své majitele, ale kvůli rychlému šíření viru mezi lidmi ani tuto možnost nelze vyloučit. Většina nakažených zvířat navíc nevykazovala žádné příznaky nebo měla velmi mírný průběh nemoci.

Například v Rusku veterináři začali proti covidu-19 očkovat i zvířata, uvedla stanice BBC. Podle Broensové je ale nepravděpodobné, že by se domácí zvířata podílela na šíření pandemie.

Vědci závěry své studie prezentovali na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí.

Podle vedoucího katedry veteriny na Cambridgeské univerzitě Jamese Wooda je „nizozemská studie solidně provedená a ukazuje, že přibližně dvacet procent domácích zvířat vystavených viru se nakazilo a infekce u většiny z nich nakonec vymizela, stejně jako u většiny lidí“.

Kočky se nakazí v posteli

Samostatná studie univerzity v Guelphu v kanadském Ontariu zjistila, že kočkám, které spaly na posteli svého majitele, zvlášť hrozila nákaza. Studie testovala na protilátky 48 koček a 54 psů ze 77 domácností a zjišťovala blízkost kontaktu majitele a zvířete. Mezi v domácnosti chovanými zvířaty mělo pozitivní test 67 procent koček a 43 procent psů. U zvířat z útulků to bylo jen devět procent pozitivně testovaných na protilátky na covid-19 a u toulavých koček jen tři procenta, shrnuje BBC.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...