České hory zasáhne prudká obleva, potrvá až do úterý

Kombinace deště a silného větru bude důvodem pro rychlé tání sněhu. Přitom na horách je ho za poslední tři roky vůbec nejméně. Starosti to působí například i organizátorům ČEZ Jizerské padesátky, uvádí meteoroložka České televize Alena Zárybnická.

Ve čtvrtek se teploty na horách budou pohybovat kolem nuly, na Šumavě bude kolem 3 °C. Pak se ale i na horách citelně oteplí. Maxima budou kolem 5 °C,  ochlazovat se má až od úterý. A nejdřív právě od úterý začne na horách zase postupně sněžit. Do té doby budou i tam srážky dešťové. Napršet by mohlo i kolem 10 milimetrů za každých 24 hodin.

Nejsilnější vítr v pondělí – v nárazech až 90 km/h

Tání sněhu bude urychlovat i silný vítr. Foukat má minimálně až do pondělí. Nárazy budou ve čtvrtek kolem 55 km/h. V pátek vítr dokonce ještě zesílí, s nárazy kolem 70 km/h. Přechodně zeslábne zase v sobotu, ale i tak se mohou vyskytovat nárazy kolem 50 km/h. Od neděle bude vítr znovu sílit na hodnoty kolem 70 km/h, v pondělí až 90 km/h.

Nárazy větru na horách
Zdroj: ČHMÚ

Výška sněhu na horách

Za poslední dva dny napadlo na horách v Česku i kolem 15 centimetrů sněhu. Zásoby vody v něm jsou oproti loňsku desetinové, ukazují údaje Českého hydrometeorologického ústavu. 

Zásoby vody ve sněhu na konci ledna 2018
Zdroj: ČHU
Zásoby vody ve sněhu na konci ledna 2019
Zdroj: ČHU
Zásoby vody ve sněhu na konci ledna 2020
Zdroj: ČHU

Pojede se Jizerská padesátka?

I v Jizerských horách připadlo kolem 15 centimetrů sněhu, ale na jakých tratích se letošní 53. ročník ČEZ Jizerské padesátky pojede, zatím není jasné. Obleva, déšť a silný vítr by mohly zásadně ovlivnit délku tras. Nový sníh by měl začít padat v noci na středu. Podrobnější předpověď chystají organizátoři ve spolupráci s ČHMÚ na neděli.

Výška sněhu 28. 1. 2020
Zdroj: ČHMÚ
Výška sněhu 30. 1. 2020
Zdroj: ČHMÚ

Za sněhem do Alp?

Vydatné sněžení se ale nečeká ani v Alpách. Do úterního rána bude sněžit málo – jen na severním návětří. Jinak by to ale mělo být v úterý, kdy by za 24 hodin mohl napadnout na hranici mezi Švýcarskem a Rakouskem až metr sněhu.

Kolik sněhu připadne v Alpách do úterního rána
Zdroj: Bergfex.com
Kolik sněhu připadne v Alpách za 24 hodin od úterního do středečního rána
Zdroj: Bergfex.com

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 1 hhodinou

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025
Načítání...