Zemětřesení v britském Kentu zasáhlo hlavně sociální sítě

Londýn – Británii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních osm let. Podle geologického ústavu BGS mělo sílu 4,2 stupně Richterovy škály, ohnisko bylo v hloubce 15 kilometrů u města Sandwich v hrabství Kent nedaleko pobřeží Severního moře. Nikdo nebyl zraněn a nejsou ani hlášeny žádné škody. Událost vyvolala spíše žertovné reakce na sociálních sítích, kde lidé zveřejňují fotografie „následků“ zemětřesení, jako jsou převrácené zahradní židličky, popelnice nebo kelímky s nápoji.

Zemětřesení kolem třetí ráno místního času bylo nejsilnější od roku 2007, kdy otřesy ve městě Folkestone v hrabství Kent měly sílu 4,3 stupně. Podle BGS nicméně Kent zažívá zemětřesení podobné intenzity jako dnes každé dva roky. Britský list The Independent pro srovnání uvedl, že zemětřesení bylo 260 000krát slabší než dubnové zemětřesení v Nepálu o síle 7,8 stupně.

Každoročně Británii zasáhnou asi tři stovky zemětřesení, většinou jsou ale příliš malá na to, aby si jich lidé všimli. To největši o síle 6,1 stupně Richterovy škály zasáhlo zemi 7. června 1931. V dubnu 2007 byly v Kentu zaznamenány otřesy o síle 4,3 stupně, které poškodily několik budov a místy přerušily dodávky elektřiny. Dnešní zemětřesení je od roku 2008 teprve třetí, které v Británii překonalo hranici čtyř stupňů.