Zahrádky i dětská hřiště musí pryč. Čína potřebuje zemědělskou půdu

8 minut
Horizont ČT24: Čínské zemědělství
Zdroj: ČT24

Čínská společnost prochází největší změnou za posledních dvacet let. Zatímco dřív politika nařizovala lidem, aby se z venkova stěhovali do městských aglomerací a zemědělskou půdu měnili v lesy, teď je to naopak. Úřady zabírají pozemky, kácejí stromy a mění je v pole. Cílem Pekingu je zvýšit potravinovou bezpečnost kvůli geopolitickému napětí a válce na Ukrajině.

Čínské úřady nařizují využít každou plochu k pěstování obilovin. Stromy, parky a školní zahrady musí pryč. Jeden z čínských farmářů přišel o citrusový sad – se ztrátou za miliony korun.

Jiní vesničané se marně snažili hájit zeleninovou zahrádku, ale právo vymáhají speciální policejní jednotky. „Z pověření vlády nejdřív jednáme, pak se ptáme! Jsme zemědělští strážci zákona!“ zaznělo v propagačním videu čínské policie.

Politika posledních dvou desetiletí byla přesně opačná: zemědělská půda se měnila v lesy. Na přelomu tisíciletí Čína stěhovala vesničany z vnitrozemí do průmyslových zón na pobřeží. Sázením stromů brzdila zvětšující se poušť. Zelený rozvoj prosazoval i prezident Si Ťin-pching. Dnes je to obráceně.

Potravinová soběstačnost

Čína musí zajistit jídlo pro 1,4 miliardy obyvatel – zhruba pětinu světové populace. Snaží se o větší soběstačnost, která v posledních dekádách klesá, hlavně pokud jde o základní potraviny.

Nutí ji k tomu situace ve světě – válka a mezinárodní protičínská koalice. Čína příliš závisí na dovozu potravin ze Spojených států a Ukrajiny, jde o sójové boby, slunečnici a kukuřici, kterou potřebuje ke krmení prasat.

Televize ukazuje pozitivní příklady, aby lidi motivovala. „Loni jsem daroval svůj pozemek družstvu. Díky nim moje půda znovu ožila. Sám jsem do družstva vstoupil, abych na ní taky hospodařil,“ hlásí spoluobčanům zemědělec Čchen Ting-pin.

„Odstranili jsme nemocné ovocné stromy a stromy s nízkou produktivitou. Teď tady každý den dvě stě pracovníků sází rýži. Na podzim očekáváme sklizeň,“ přibližuje zase vesnický funkcionář Čchen Ting-čching.

Problém s nedostatkem rolníků částečně řeší vysoká nezaměstnanost mladých ve městech – bez práce jich je přes dvacet procent. Úřady je posílají na venkov, což je opak migrace z počátku tisíciletí.

Během covidu došlo k únavě společnosti, míní sinolog

Přestože je Čína největší producent zemědělských plodin, ať už je to rýže, pšenice nebo ovoce a zelenina, tak je i největším importérem. „Především v posledních letech to dosáhlo hodnoty, kdy se Číně vrací závislost na Spojených státech amerických i na Ukrajině. Do jisté míry proto znovu musí nastartovat soběstačnost,“ řekl sinolog z projektu Sinopsis David Gardáš.

„Spojené státy a Ukrajina byly největší dodavatelé kukuřice, ale tam se stala největším dodavatelem Brazílie a momentálně dodává celou pětinu všech zemědělských komodit na čínský trh. U pšenice to byly státy jako Austrálie, Kanada a opět USA, místo toho se v tomto ohledu Čína zaměřuje například na Rusko, s nímž uzavřela loni v únoru tři týdny před invazí na Ukrajinu několik dohod, které se týkají právě i zemědělské spolupráce. Mimo Rusko je to pak Kazachstán a další státy střední Asie,“ dodal Gardáš. 

Komunistická Čína se podle něj již od svého založení zaměřuje v prosazování svých cílů na masové kampaně, které mají mobilizovat celou populaci. Během období covidové pandemie a striktních bezpečnostních opatření došlo k určité únavě společnosti, takže se některým částem populace nebude chtít následovat politiku centrálně řízenou z Pekingu, míní Gardáš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 15 mminutami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
12:13Aktualizovánopřed 41 mminutami

Ruská raketa zabila dva lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších dvou obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
10:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 5 hhodinami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva sdělila, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 6 hhodinami
Načítání...