V Turecku se léčí přes tisíc bojovníků Hamásu, prohlásil prezident Erdogan

V tureckých nemocnicích se zotavuje více než tisíc příslušníků hnutí Hamás, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle zdroje agentury Reuters měl mít ale Erdogan na mysli Palestince, nikoliv jen bojovníky. Hamás, proti kterému Izrael vede válku v Pásmu Gazy a který za teroristickou skupinu označují USA i EU, Erdogan opět označil za hnutí odporu.

„Hamás nepokládáme za teroristickou organizaci... Více než tisíc členů Hamásu se léčí v nemocnicích po celé naší zemi,“ řekl Erdogan. Kromě toho turecký prezident na tiskové konferenci s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem rovněž vyjádřil smutek nad tím, že Řecko Hamás pokládá za teroristickou skupinu. V neděli Erdogan na adresu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua prohlásil, že by mu „stran genocidních metod“ mohl závidět nacistický diktátor Adolf Hitler.

Nejmenovaný turecký činitel agentuře Reuters později řekl, že se Erdogan přeřekl a měl ve skutečnosti na mysli Palestince žijící v Hamásem ovládaném Pásmu Gazy, nikoliv pouze členy Hamásu.

Agentuře Reuters se nepodařilo zjistit původ osob, které se v Turecku léčí, ale v listopadu Ankara uvedla, že po zahájení izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy evakuovala desítky zraněných nebo nemocných Gazanů, většinou pacientů s rakovinou, a jejich doprovod.

Válka v Pásmu Gazy začala loni po 7. říjnu, kdy Hamás zaútočil na jižní Izrael. Zabil při tom téměř dvanáct set lidí a dalších asi 250 unesl. Přes stovku z nich propustil koncem listopadu výměnou za palestinské vězně při dosud jediném příměří. Hamás v pondělí sdělil, že v důsledku izraelského bombardování ztratil spojení se svými členy, kteří měli za úkol hlídat čtyři z rukojmí, včetně Izraelce s americkým občanstvím Herše Goldberga-Polina.

Izraelské vzdušné údery a pozemní ofenziva v Pásmu Gazy si podle poslední bilance úřadů ovládaných Hamásem od října vyžádaly životy nejméně 35 091 Palestinců, z toho 57 za uplynulý den, dalších asi 78 827 osob mělo být prý zraněno. Netanjahu podle serveru The Times of Israel prohlásil, že počet zabitých bojovníků Hamásu ku civilistům v Pásmu Gazy je jedna ku jedné. Bojovníků Hamásu podle premiéra bylo zabito 14 tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 5 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 6 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 13 hhodinami
Načítání...