V Nigérii osvobodili desítky rukojmích včetně druhé unesené školačky

Nigerijské bezpečnostní složky osvobodily spolu s druhou dívkou ze skupiny studentek unesených radikální skupinou Boko Haram dalších 96 rukojmí. Informovala o tom tamní armáda. Při čtvrteční operaci zabily 35 členů teroristické skupiny.

První nalezená devatenáctiletá dívka Amina Ali Nkeková už má čtyřměsíční dítě. Jeho otcem je podle nigerijských zdrojů jeden z únosců, kterého dívka označila za manžela. Na místě vojáci zadrželi také muže podezřelého z terorismu.

Podle dívky šest školaček zemřelo, ostatní prý stále žijí v rezervaci Sambisa. Vláda se proto rozhodla pro další operaci, která má zbylé oběti únosu zachránit. Hned ve čtvrtek vojáci zabili v lese Sambisa 35 členů teroristické skupiny.

Našli také druhou studentku. Před návratem k příbuzným prý ale musí strávit nějaký čas v nemocnici. „Jmenuje se Serah Luková, je číslo 157 na seznamu unesených školaček. Zřejmě jde o dceru pastora Luky,“ oznámil kolonel Sali Usman.

Amina se už ve čtvrtek setkala s nigerijskou hlavou státu. „Pokračování vzdělání Aminy bude určitě jednou z priorit federální vlády. Musí být schopná se vrátit do školy,“ konstatoval prezident Muhammadu Buhari.

Podle některých expertů nalezení prvních školaček není ani tak zásluhou armády, ale znakem dobré vůle islamistů, kteří je propustili ve snaze vyjednávat s úřady. Armáda podle agentury AFP zaznamenala v poslední době v bojích proti Boko Haram značné úspěchy.

Radikálové z Boko Haram 14. dubna 2014 unesli ze školy v Chiboku 276 dívek. Ozbrojenci přijeli do Chiboku pozdě v noci, vpadli na koleje tamní střední školy a naložili studentky na náklaďáky. Několika desítkám z nich se podařilo do několika hodin uprchnout, zbylých 219 bylo pohřešováno.

Po únosu v roce 2014 zahájili příbuzní studentek i celebrity z celého světa včetně manželky amerického prezidenta Michelle Obamové rozsáhlou kampaň za osvobození školaček. Na Twitteru tehdy vznikl hashtag #BringBackOurGirls.

Nigerijská vláda ale nedosáhla jejich propuštění. Proti její údajné nečinnosti Nigerijci opakovaně protestovali.

Jen za poslední dva roky unesli podle organizace Amnesty International teroristé z Boko Haram okolo dvou tisíc dívek a chlapců. Z některých zajatkyň se staly sebevražedné atentátnice.

Rada bezpečnosti OSN nedávno projevila znepokojení nad sbližováním mezi Boko Haram a radikálním hnutím Islámský stát (IS). K této organizaci, která působí hlavně na Blízkém východě, se Boko Haram přihlásila loni. Rada bezpečnosti v prohlášení upozorňuje, že toto spojení ohrožuje mír a stabilitu západní a střední Afriky.

Nigerijská armáda v pátek uvedla, že ve čtvrtek večer ve vesnici u města Bosso na jihovýchodě sousedního Nigeru radikálové Boko Haram zabili nejméně šest civilistů a dalších sedm zranili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na východě Německa se koná sjezd AfD, desetitisíce lidí proti němu demonstrují

Ve východoněmeckém Erfurtu se koná sjezd strany Alternativa pro Německo (AfD), jehož začátku v deset hodin dopoledne se podle policie snažili zabránit někteří demonstranti. Asi dvacet tisíc se jich sešlo v ulicích města, aby proti sjezdu subjektu, který civilní tajná služba loni označila za prokazatelně pravicově extremistický, protestovali. Cílem části demonstrantů bylo znemožnit účastníkům dostat se do výstavní haly, kde se stranická akce koná. Celkem 540 delegátů z 600 však na místě bylo už v 7:30.
před 33 mminutami

Moskva tvrdí, že dobyla Kosťantynivku na východě Ukrajiny. Kyjev ztrátu města popírá

Moskva tvrdí, že dobyla Kosťantynivku na východě Ukrajiny. Město má strategickou pozici na silnici vedoucí k posledním velkým městům Donbasu, která jsou stále pod ukrajinskou kontrolou. O strategickém významu ovládnutí města na setkání s generálním štábem armády hovořil také ruský vládce Vladimir Putin. Ukrajinský generální štáb ovšem podle Reuters tvrzení o dobytí města popřel.
00:24Aktualizovánopřed 55 mminutami

Trump: Identita Ameriky čelí nové ofenzivě radikálů a extremistů

Identita Ameriky čelí nové ofenzivě radikálů a extremistů na její půdě, řekl v pátek večer (v sobotu ráno SELČ) podle agentury AFP americký prezident Donald Trump v projevu při příležitosti sobotního 250. výročí nezávislosti USA. Oslavy výročí se uskuteční po celé zemi, ta hlavní bude ve Washingtonu. Na National Mall proběhne velkolepý program s koncerty, vojenskými přehlídkami a leteckými ukázkami.
05:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slováci v referendu rozhodují o rentě pro Fica a prokuratuře

Slováci od sobotního rána v referendu rozhodují o zrušení nároku některých politiků, například současného premiéra Roberta Fica (Smer), na rentu po skončení výkonu ústavní funkce a o obnovení elitních složek prokuratury a policie. Hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí. Očekává se, že v pořadí desáté referendum v novodobé historii země, kterému nepředcházela výraznější kampaň, bude kvůli nízké účasti neplatné.
před 2 hhodinami

V Íránu začalo loučení veřejnosti s duchovním vůdcem Alím Chameneím

V Teheránu v sobotu oficiálně začalo rozloučení veřejnosti s íránským duchovním vůdcem Alím Chameneím, oznámila podle agentury AFP v 6:00 místního času (4:30 SELČ) íránská státní televize. Jde o součást šestidenních pietních akcí spojených s pohřbením ajatolláha. Vedoucí představitel totalitního islámského režimu zemřel při americko-izraelských úderech na konci února.
před 3 hhodinami

Nezávislost si Američané museli vybojovat

Bitvou u Lexingtonu a Concordu nedaleko Bostonu vypukla 19. dubna 1775 americká válka o nezávislost. Přes osm let trvající konflikt skončil porážkou Britů. Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických, vyhlašující oddělení 13 severoamerických kolonií od Velké Británie, přijal druhý kontinentální kongres před 250 lety, 4. července 1776, ve Filadelfii. Válku ukončila mírová smlouva podepsaná v září 1783 v Paříži, kterou Britové oficiálně uznali nezávislost USA.
před 4 hhodinami

Přípravy na oslavy nezávislosti USA provází extrémní vedra a politické rozpory

Ve Spojených státech vrcholí přípravy mohutných oslav 250 let od podepsání Deklarace nezávislosti, tedy faktického vzniku USA. Hlavní americký svátek připadá letos na sobotu, kdy mají velkou část země zasáhnout tropické teploty. Oslavám proto předchází varování úřadů před domácími ohňostroji a kolapsy z přehřátí. I s ohledem na bezpečnost některá města oficiální akce zrušila. Společnost rozdělují politické rozpory, které se promítají také do připomínek výročí.
před 6 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2645, pátrání pokračuje

Počet potvrzených obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2645, uvedlo podle agentury Reuters tamní ministerstvo informací. Pátrání po přeživších po otřesech z 24. června podle prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové stále pokračuje. Zraněno bylo 12 666 lidí a dalších přibližně patnáct tisíc osob přišlo o střechu nad hlavou. Podle OSN se zhruba 50 tisíc lidí stále pohřešuje.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropský pohled