V Maďarsku vzniká čínská megatovárna na baterie. Odpůrci se bojí ztráty vody či vlivu Pekingu

3 minuty
Horizont ČT24: V Maďarsku vzniká čínská megatovárna na baterie
Zdroj: ČT24

U východomaďarského Debrecínu začíná stavba obří továrny na baterie pro elektromobily. Je to čínská investice za víc než sedm miliard eur. Maďarsko doufá, že se díky ní stane globálním producentem lithium-iontových baterií v době, kdy svět přechází na elektromobily, aby omezil emise skleníkových plynů. Projekt má ale řadu odpůrců.

Jen kousek za předměstími Debrecínu, na dvou stech dvaceti hektarech úrodné dunajské pánve, jsou v plném proudu terénní práce. Vyrůstá tam obří čínská továrna na baterie elektromobilů. „To je pokrok, to je budoucnost, opravdu? Zalévat přírodu betonem, když víme, jak znečišťující bude továrna?“ stěžuje si obyvatelka sousední obce Eva Kozmová.

Matky z okolí organizují protesty, během kterých upozorňují na hrozící ztrátu ornice či na obrovské množství vody, kterou bude megatovárna potřebovat na chlazení. Jde o stejný objem pitné vody jako využívá Debrecín, druhé největší maďarské město. Okolní nížiny se přitom mění v poušť. Za loňských veder uschla v Maďarsku pětina zemědělské produkce.

„Ta továrna bude pro naši ekonomiku přínosem jen jednou, teď, když se staví. A konec. Potom už to bude jen čínský byznys. Maďarská ekonomika s tím nebude mít nic společného,“ míní aktivistka a obyvatelka z okolí chystané továrny Eniko Pasztorová.

Vláda mluví o jedinečné příležitosti

Vláda v Budapešti je přesto přesvědčena, že ambice Evropské unie ukončit do dvanácti let výrobu aut se spalovacími motory jsou jedinečnou příležitostí stát se lídrem ve výrobě baterií. Zapadá do její strategie zásobovat zahraniční automobilky Audi, BMW a Mercedes-Benz, které v Maďarsku působí.

„Moderní čínské investice hrají obrovskou roli v udržení maďarské ekonomiky na cestě růstu. Proto budeme nadále podporovat čínské investice v Maďarsku,“ prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Kritikům vadí čínský vliv či nejasný dopad na životní prostředí

Kritici investici považují za nástroj k posílení postavení Číny ve střední Evropě a k prohloubení závislosti na cizích automobilkách. Daňové pobídky pro čínskou společnost opozice označuje za nepřiměřeně vysoké. 

„Jsou to v podstatě montovny, a ty odsud odvádějí zisky. Je také typické, že nedávají práci Maďarům, ne místním, ale zahraničním pracovníkům,“ kritizuje projekt Laszlo Lorant Keresztes, předseda parlamentního Výboru pro udržitelný rozvoj.

Spokojeni nejsou ani ekologové. Snížit emise přechodem na elektromobily je podle nich sice chvályhodné, chybí ale podle nich studie celkových dopadů továrny na životní prostředí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 9 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 9 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 11 hhodinami
Načítání...