Asad s Ruskem a Íránem není až tak slabý, míní exvelvyslankyně v Sýrii Filipi

18 minut
Události, komentáře: Povstalecká ofenziva v Sýrii
Zdroj: ČT24

Bojovníci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám postupují ve své ofenzivě proti syrským vládním vojskům Bašára Asada dál směrem na jih od již obsazeného Aleppa. Bývalá velvyslankyně ČR v Libanonu, Turecku a Sýrii a bývalá chargé d'affaires ČR v Iráku Eva Filipi si nemyslí, že by ofenziva režim syrského autoritáře ohrozila. Podle bývalého velvyslance Česka při NATO Jakuba Landovského se v Sýrii střetávají zájmy mnoha dalších aktérů.

Filipi se nedomnívá, že hrozí, že by větší části Sýrie opět ovládly džihádistické ozbrojené skupiny. „Tak, jak to sleduji, se mi nezdá, že by to mělo nějaký dalekosáhlý, případně rozšířený rozměr,“ řekla s tím, že není přesvědčena o tom, že by Asad s Ruskem a Íránem byl „až tak slabý“.

Podle diplomatky souvisí současná povstalecká ofenziva v Sýrii s oslabením íránských proxy (zástupných) skupin na Blízkém východě, jako jsou Hizballáh či Hamás. „Hizballáh bojuje v Sýrii, stejně jako Írán,“ vysvětlila.

„Myslím, že je jasné, že v tomto konfliktu, který má nějakou vnitřní dimenzi, je ještě spousta zájmů okolních zemí i světových mocností,“ prohlásil bývalý velvyslanec Česka při NATO Landovský s tím, že jde i o dva spojence v NATO. „Jedním je Turecko, které, myslím, docela konzistentně prosazuje svoji politiku, zejména v těch příhraničních oblastech. Druhým jsou Spojené státy,“ upřesnil.

„Kdybych měl říct základní linii, tak to je Asadův režim, který je šíitský. Zároveň to vždy byl režim sekulární, proto je velmi paradoxní, že je podporovaný Íránem. (..) Na straně druhé je podporovaný Ruskem, což je historická vazba, protože Sýrie, Asadův režim i režim jeho otce byl ve studené válce se Sovětským svazem,“ shrnul situaci politický geograf z Univerzity Karlovy Libor Jelen.

Pro ruskou intervenci v Sýrii byly podle Filipi dva důvody. „Putin chtěl rozšířit svůj vliv po rozpadu Sovětského svazu. Druhý moment byl, že Putin tehdy prohlásil, že je lépe zabít džihádisty v Sýrii než u sebe doma,“ sdělila s tím, že oblast střední Asie je pro džihádisty „úrodná“.

Podle Landovského se Rusko pokouší zjistit, „jestli sovětská podpora, která je jistě kredibilní a vydrží, je i dlouhodobě funkční“. Otázkou podle něj je, jestli ruská pomoc silou bude dlouhodobě generovat „nějaké stabilní prostředí“ třeba právě v Sýrii, kde mají Rusové vlastní zájmy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 31 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 43 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 1 hhodinou

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 3 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 4 hhodinami
Načítání...