Uprchlíci z Charkova se vracejí domů. Čeká je spousta práce a život v těžkých podmínkách

5 minut
Události: Obyvatelé Charkova se vrací domů
Zdroj: ČT24

Před válkou žilo v Charkově, druhém největším ukrajinském městě, téměř půldruhého milionu lidí, mnozí však ze strachu o životy uprchli před ruským ostřelováním. Teď se část z nich vrací domů, město je o něco bezpečnější. Život zde ale o mnoho jednodušší není. Na místě natáčel reportér ČT Václav Černohorský.

Vlak ze západní Ukrajiny přijíždí do Charkova. Místní se chtějí vrátit do práce a vyhlížejí normální život. A někteří také vyhlížejí své rodiče a další příbuzné, kteří před invazí uprchli a po čtvrt roce se vrací domů. „Nebezpečí ale ještě trvá, je potřeba být stále opatrný,“ je si vědom Petro, obyvatel Charkova.

Do Charkova přijíždí zhruba dva tisíce lidí denně. Město je o něco bezpečnější, život zde ale o mnoho jednodušší není. Na jednom z místních sídlišť lidé čekají na humanitární pomoc a ve frontě na základní potraviny stojí dlouhé hodiny. Některé obchody jsou sice otevřené, bez peněz ale nakoupit nelze. „Není práce a už dva měsíce jsem nedostala důchod. Za co mám nakupovat?“ zoufá si obyvatelka Charkova Natalia. 

Město stále žije v provizoriu. Ruské útoky zanechaly obrovské škody na místní infrastruktuře. Nejvíc trpěla čtvrť Severní Saltivka. Před invazí domov tří set tisíc lidí změnilo ostřelování v ruiny. Části Charkova zůstávají na dostřel ruských zbraní.

Rusové při ústupu vše čistili a ničili

Směrem k hranicím je situace ještě napjatější. Platí to i pro ves Kutuzivka, jen pět kilometrů od města. Ruské síly tuto obec severovýchodně od Charkova už před několika týdny opustily, to ale ještě neznamená, že je tu úplně bezpečno.

Ukrajinská armáda sice obec osvobodila, dvě desítky místních přesto zůstávají ve sklepě pod školkou. Tvrdí, že nemají kam jít a bojí se křížové dělostřelecké palby. Pod zemí přebývají už čtvrt roku – od začátku ruské invaze. „Když slyšíme střelbu z téhle strany, běžíme vedle. Když z opačné, běžíme na druhou stranu. Jedna střela zasáhla střechu školky. Ve druhém patře je velká díra,“ líčí obyvatelka Kutuzivky Natalia.

Na povrchu jsou téměř všude vidět stopy bojů. V obecních budovách leží zbytky výstroje ruských sil. Řada staveb je zcela zničených, včetně domu, který patřil místnímu obyvateli Konstantinovi. „Jak ustupovali a vzdávali se pozic, vše za sebou čistili a ničili infrastrukturu,“ vysvětluje muž z Kutuzivky.

S opravami domů chtějí úřady začít, až utichnou boje – čas, který je v tuto chvíli v nedohlednu. O tom, že válka pokračuje, nesvědčí jen dunění výbuchů, na jednom z městských hřbitovů také přibývají čerstvé hroby vojáků. Pro ně byla cesta domů ta poslední.

Charkovské metro obnovilo provoz

V Charkově v úterý téměř po tříměsíční pauze vynucené ruskými útoky obnovilo provoz metro. Jeho stanice během ruské ofenzivy sloužily jako protiletecký kryt. Informovala o tom agentura AFP. Vedení města požádalo lidi, kteří se od začátku invaze uchýlili do stanic, aby do neděle odešli. Nabídlo jim dočasné ubytování. Mnohé domy ve městě byly zničeny nebo stojí v oblastech, kde stále není bezpečno. V zavřených stanicích zůstává ještě asi sto lidí. Obyvatelé Charkova mohou metro nadále používat jako kryt v době leteckých poplachů, zdůraznila místní média.

„Metro jsme se rozhodli uvést do provozu, protože musíme nastartovat ekonomiku,“ řekl starosta města Ihor Terechov. „Je to zvláštní pocit. Lidi tady tři měsíce žili a teď to člověku připadá jako normální den, kdy jede do práce jako obvykle,“ shrnul své pocity Artemij Zelenskyj, pracovník autoservisu, který dnes jel metrem v prvních hodinách po jeho znovuotevření.

Vlakové soupravy charkovského metra projíždějí stanicemi na všech třech linkách zatím jen každých dvacet nebo třicet minut, intervaly se mají ale v nadcházejících dnech zkrátit. Zavřené zůstávají tři stanice v severovýchodní části města, která podle AFP stále čelí útokům dělostřelectva. V příštích dvou týdnech budou moci lidé jezdit metrem zadarmo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 6 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 6 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 8 hhodinami
Načítání...