Majitel britské rybářské lodě, kterou francouzské úřady zadržely minulý týden poblíž přístavního města Le Havre, popřel předchozí informace, že plavidlo už bylo propuštěno. Británie zároveň uvítala poslední snahy Francie dále nevyhrocovat širší spor kolem rybolovu, který zadržení plavidla ještě vystupňovalo. Do řešení sporu se zapojuje i Evropská komise.
Spory o rybolov trvají. Majitel zadržené britské lodě popřel, že ji Francie propustila
Podle francouzských úřadů loď lovila poblíž ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Londýn v souvislosti s incidentem hovořil o porušení mezinárodního práva. Británie Francii pohrozila právními kroky a požadavky kompenzací, pokud nebude spor urovnán do úterý. Paříž zase hrozila tím, že od úterý zavede cílená opatření, jako jsou přísnější kontroly britského zboží přicházejícího do Francie nebo uzavření francouzských přístavů pro britské rybářské lodě. V pondělí však oznámila, že tento svůj záměr zatím odkládá.
„Je to rozhodnutí Francouzů ustoupit od hrozeb, které vyslovovali,“ řekl britský ministr životního prostředí George Eustice. „Vítáme to,“ dodal. V úterý v rozhovoru s televizí Sky News na otázku, zda bylo plavidlo Cornelis Gert Jan zadržené minulý týden poblíž Le Havre propuštěno, odpověděl: „Ano, podle mých informací byla loď propuštěna.“
Loď stále kotví ve Francii
Majitel plavidla však podle agentury Reuters později oznámil, že loď je stále v přístavu Le Havre. „Pokud jsme si vědomi, loď je nadále držena v přístavu Le Havre nejméně do zítřejšího (středečního) slyšení,“ řekl Reuters Andrew Brown, ředitel společnosti Macduff Shellfish, která loď vlastní. V přístavu mohly úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení příslušného poplatku.
Konflikt o rybolov propukl po odchodu Británie z Evropské unie. Obě strany se tehdy dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem. Podle Francie má ale Spojené království příliš vysoké požadavky na dokumentaci a velkou část žádostí francouzských rybářů zamítá. Britové tvrdí, že vyhověli 98 procentům žádostí z EU, podle francouzské vlády ale chybí asi polovina licencí, na které mají podle Paříže francouzské posádky nárok.