Tříčlenná vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) se dohodla na novém přerozdělení křesel v kabinetu. Ficova strana získá kontrolu nad dvěma dalšími ministerstvy na úkor svých koaličních partnerů Hlas a Slovenská národná strana (SNS), jejichž kluby dříve přišly o poslance.
Slovenská koalice si přerozdělila křesla, Smer posílí
Smer přebírá od Hlasu ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace, které má na starosti mimo jiné evropské fondy. SNS se ve prospěch Smeru zase vzdala ministerstva cestovního ruchu a sportu. Zatím není známo, kdo tato ministerstva nově povede. Smeru po uvedených změnách připadne celkově devět křesel ve vládě, Hlasu šest a SNS dvě.
„Toto vážné politické rozhodnutí mi umožňuje jako předsedovi vlády postupovat v souladu s koaliční smlouvou, když budu navrhovat spolupráci poslancům Národní rady, kteří opustili poslanecké kluby Hlasu a SNS," sdělil Fico. Dodal, že další kroky budou oznámeny včas.
Vládní koalice, která původně měla 79 poslanců ve stopadesátičlenné sněmovně, přišla o většinu v parlamentu poté, co z klubů Hlasu a SNS bylo postupně vyloučeno nebo odešlo dohromady šest poslanců. Fico pak minulý týden dal koaličním partnerům ultimátům, aby do uplynulého pondělí předložili návrhy na obnovení koaliční většiny. Hlas a SNS na to zareagovaly tím, že daly k dispozici některé funkce a vyslovily se proti konání předčasných parlamentních voleb.
Vládní politici pak dali najevo, že chtějí dosáhnout obnovení původní koaliční většiny ve sněmovně. Z vyjádření Fica i šéfa SNS Andreje Danka vyplynulo, že tuto většinu koalice ještě nemá.
Podle dřívějších informací tisku by se novým ministrem cestovního ruchu a sportu mohl stát jeden z rebelujících poslanců Rudolf Huliak. Ten loni vystoupil spolu s dvěma kolegy z klubu SNS. Letos v únoru se k nim přidal jeden již bývalý poslanec Hlasu. Bez této čtveřice poslanců nebude mít vládní koalice parlamentní většinu. Kromě toho Hlas v lednu vyloučil ze svých řad dva poslance a v této straně podle dostupných informací zůstal jeden rebelující poslanec.
Funkce šéfa sněmovny
Šéf Hlasu a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že po obnovení koaliční většiny očekává zvolení kandidáta své strany šéfem sněmovny. Tato funkce se uvolnila loni v dubnu, kdy tehdejší předseda Hlasu Peter Pellegrini vyhrál přímé prezidentské volby. Nárok na funkci šéfa sněmovny pak vznesla SNS, byť podle koaliční smlouvy patří Hlasu. Podle tisku chce Hlas navrhnout do čela parlamentu současného ministra investic, regionálního rozvoje a informatizace Richarda Rašiho. Ještě minulý týden Šutaj Eštok nabídl Smeru křeslo vicepremiéra pro plán obnovy a znalostní ekonomiku.
„Snažíme se vytvořit podmínky Robertovi Ficovi, aby mohl jednat s poslanci, kteří mají jiné představy o fungování politiky a kteří nerespektovali politické strany, díky kterým se dostali do parlamentu,“ řekl Danko o rebelujících poslancích.
Ministerstvo cestovního ruchu a sportu, o které nyní SNS přišla, zřídila až současná vládní koalice právě na základě požadavku Dankovy strany. Další dvě ministerstva, jež po předloňských volbách připadla SNS, a to kultury a životního prostředí, řídí ministři, kteří nejsou členy SNS, byť ve volbách kandidovali za tuto stranu a získali poslanecký mandát.
Opoziční strany, které dříve žádaly vypsání nových voleb jako řešení krize ve vládní koalici, hodnotily dohodu vládních formací rozdílně. „Po měsících sporů a chaosu Robert Fico vzal dvě ministerská křesla koaličním partnerům, ale stále není jasné, jak chce zaručit funkční parlament se stabilní většinou. Chaos pokračuje a koalice se dál bude zabývat jen sama sebou. Místo toho, aby řešila problémy lidí,“ napsal v prohlášení předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
Expremiér a šéf opozičního hnutí Slovensko Igor Matovič naproti tomu tvrdí, že Fico „koupil poslance“, může si tak nadále užívat beztrestnost a že Slovensko čekají další léta rozkrádání, úpadku a mezinárodní ostudy.