Budeme diskutovat o obnovení mezivládních konzultací, řekl Lipavský na Slovensku

4 minuty
Události: Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) navštívil Slovensko
Zdroj: ČT24

Vzájemné vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou nadstandardní a je třeba o ně dbát, vůle k tomu je na obou stranách, prohlásil v úterý český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle Lipavského česká vláda „v nějaký moment“ povede diskusi ohledně možného obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem, které pozastavila letos v březnu kvůli rozdílným názorům obou zemí na klíčová témata zahraniční politiky. Ty se projevují hlavně ve vztahu k Ukrajině, která se již déle než dva roky brání ruské vojenské invazi. Lipavský jednal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer), sešel se i s novým slovenským prezidentem Peterem Pellegrinim.

„Já velmi intenzivně pracuji na tom, aby se rozvíjely vztahy se Slovenskem,“ řekl Lipavský na společné tiskové konferenci s Blanárem, na které oba ministři hovořili o dalších projektech spolupráce obou zemí. Uvedl také, že na návštěvu Slovenska přijedou čeští ministři školství, kultury a zemědělství.

Blanár sdělil, že s českým kolegou jednal o programu spolupráce mezi mladými lidmi v Česku a na Slovensku a že ministerstva zahraničí připraví podklady ohledně vzájemných konzultací.

Šéf slovenské diplomacie v reakci na rozhodnutí Prahy přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem řekl, že je třeba se vzájemně respektovat. „Všechny bilaterální vztahy běží dále. Nic nemůže narušit nadstandardní vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem,“ uvedl. Dodal, že slovenská vláda je připravena přivítat české kolegy s „příznačnou pohostinností“.

Lipavský ocenil, že Slovensko pokračuje v humanitární pomoci Ukrajině a že přijalo ukrajinské uprchlíky. Podle Blanára jeho země pomáhá Ukrajině také dodávkami elektřiny, které má Ukrajina nedostatek po útocích Ruska na její energetickou infrastrukturu, a také chce pokračovat v pomoci při odminování ukrajinského území.

15 minut
Setkání ministrů zahraničí Česka a Slovenska
Zdroj: ČT24

Lipavský se sešel také s nově inaugurovaným prezidentem Pellegrinim. Upozornil, že je prvním českým představitelem, který se s ním ve funkci oficiálně setkal. Hovořili spolu o připravované první zahraniční cestě, která bude tradičně mířit do Česka. „Myslím si, že je to ukázkou toho, že vztahy jsou nadstandardní, že jsou unikátní, že jsou velice blízké,“ uvedl ministr.

Na jednání s Pellegrinim podle něj ovšem téma pozastavení mezivládních konzultací nerezonovalo. „Všichni se díváme dopředu. Československé vztahy netvoří jenom jednání vlád,“ řekl. „Na slovenské straně je velký zájem“ k pokračování přerušené spolupráce, dodal.

Lipavský hovořil o žhářském útoku v Praze

Lipavský v Bratislavě zmínil i nedávný případ žhářského útoku v garážích pražského dopravního podniku, do kterého se podle české vlády pravděpodobně zapojilo Rusko. „Máme jako česká vláda vážné obavy o bezpečnost Česka v této složité geopolitické době. Demonstroval jsem to na konkrétním příkladu, kdy ruský imperialismus a agresivní politika vede k tomu, že s velkou pravděpodobností tady byl tento incident. To nás vede k různým návrhům, se kterými přicházím v rámci Evropské unie, abychom komplikovali ruským tajným službám tyto operace v Česku a v Evropě,“ uvedl český ministr.

V Bratislavě se sešel také s místopředsedou slovenské sněmovny Peterem Žigou, který je pověřen vedením parlamentu, a vicepremiérem a ministrem obrany Robertem Kaliňákem, který zastupuje ve vládě premiéra Roberta Fica, jenž se zotavuje ze střelných zranění po květnovém atentátu.

7 minut
Studio ČT24: Ministr zahraničí Jan Lipavský po setkání s Peterem Pellegrinim
Zdroj: ČT24

Česko a Slovensko rozděluje přístup k pomoci Ukrajině

Vlády v Praze a Bratislavě se liší zejména v názoru na rusko-ukrajinskou válku. Nynější slovenská vláda premiéra Roberta Fica po svém loňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico dříve také tvrdil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala a že Rusko nelze porazit v konvenční válce.

Kvůli odlišným postojům v březnu česká vláda oznámila, že nehodlá v následujících měsících pokračovat v mezivládních konzultacích s Bratislavou. Krok vyvolal bouřlivé reakce v obou zemích. Kritizoval jej premiér Fico i předsedové českých opozičních stran Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD).

Naopak šéf největší slovenské opoziční strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka vyjádřil pochopení a dva dny po oznámení české vlády přijel do Prahy, kde jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Lítost nad rozhodnutím českého kabinetu vyjádřila tehdejší prezidentka Zuzana Čaputová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, vyzval Zelenskyj Rusko

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 2 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 5 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 14 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 15 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...