Silné zemětřesení ochromilo Mexiko, zabilo přes dvě stě lidí

Události: Mexické zemětřesení má přes dvě stovky obětí (zdroj: ČT24)

Při úterním zemětřesení v Mexiku zemřelo přes dvě stě lidí. Údaje o počtu obětí se ale liší. Úřady informovaly nejméně o 248 mrtvých. Poslední údaje ovšem hovoří o 217 obětech. Otřesy o síle 7,1 stupně měly epicentrum ve státě Puebla. Miliony lidí zůstaly bez proudu. V metropoli Mexika zemřely více jak tři desítky dětí pod troskami školy.

Mexiko postihlo další silné zemětřesení
Zdroj: Reuters

Záchranáři se nevzdávají naděje, že najdou v troskách další živé. Dívka, která se ozvala z trosek Rébsamenovy školy na jihu mexické metropole, je pod sutinami už 25 hodin.

Školu navštívil prezident Enrique Peňa Nieto. Pohřešují se podle něj žáci druhého stupně základní školy a studenti střední školy. „V době, kdy jsem tam byl, byly slyšet hlasy. Viděl jsem, jak (záchranáři) žádají o ticho, aby slyšeli ty hlasy,“ líčil prezident médiím pátrání po možných přeživších.

Mexické úřady informovaly, že zemětřesení zasáhlo celkem 209 škol, z nichž 15 utrpělo vážné škody.

Podle starosty metropole Miguela Mancery se jen v hlavním městě zřítilo 44 budov, v jejichž troskách nyní pracují týmy záchranářů. Televizní záběry ukazují stovky dobrovolníků, kteří tvoří lidské řetězy a pomáhají odklízet ruiny. 

„O některých domech máme informace, že tam mohou být lidé. Pracuje se s velkou opatrností,“ popsal záchranné práce ministr vnitra Miguel Ángel Osorio Chong, podle něhož bude potřeba nasadit ještě více lidí. Úřady vyzývají obyvatele, aby raději zůstávali doma a nepřekáželi záchranářům v práci.

Od včerejšího večera nebyl v následujících deseti hodinách žádný silnější dotřes. Dotřesová série by tam ale měla probíhat a překvapilo mě, že se tam žádné zemětřesení o síle 4 až 5 stupňů neobjevilo.
Aleš Špičák
seismolog Geofyzikálního ústavu AV ČR

Lidé hledají příbuzné přes sociální sítě

Řada lidí pohřešujících své příbuzné zveřejnila zprávy o nich na sociálních sítích s prosbou o pomoc při jejich hledání. „Je tam moje žena. Nemohl jsem s ní mluvit. Neodpovídá na volání a teď nám řekli, že musíme vypnout mobily kvůli tomu, že tu uniká plyn,“ řekl agentuře Reuters u trosek jednoho z domů třiatřicetiletý Juan García. 

Podle českého ministerstva zahraničí mezi oběťmi ani zraněnými prozatím nejsou žádní Češi.

„Bůh žehnej lidem v (městě) Mexiku. Jsme s vámi a budeme tu pro vás,“ napsal na Twitteru americký prezident Donald Trump, který není kvůli dříve urážlivým výrokům na adresu Mexičanů v zemi příliš oblíben.

Nemocnice byly evakuovány, mezinárodní letiště přerušilo provoz

Desítky dalších domů spadly ve městech a obcích ostatních zasažených států. Úřady zrušily školní výuku, vyslaly do terénu všechny dostupné hasiče a záchranáře. Evakuováno bylo množství nemocnic.

Téměř čtyři miliony lidí jsou podle státní energetické společnosti CFE kvůli otřesům bez elektrického proudu. Zemětřesení přerusilo i dopravní spojení, neboť poničilo množství silnic. Mezinárodní letiště v metropoli do odvolání přerušilo provoz.  

Americká geologická služba USGS původně udávala sílu otřesů 7,4, později ji však o tři desetiny stupně snížila. Podle USGS bylo epicentrum otřesů osm kilometrů od města Atencingo ve státě Puebla, které je od metropole vzdáleno necelých 200 kilometrů. Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce 51 kilometrů.

Média si všímají faktu, že k tragédii došlo v den 32. výročí zemětřesení z roku 1985, při kterém v Mexiku zahynulo devět a půl tisíce lidí.

Mexiko ležící v neklidné tektonické oblasti se dosud vzpamatovává z otřesů, které předminulý týden zasáhly především jižní státy Oaxaca, Chiapas a Tabasco. Zemětřesení o síle 8,2 stupně zabilo téměř stovku lidí.