Si se naposledy setkal s Bidenem. Čína vyčkává, s čím přijde Trump

3 minuty
Události: Si a Biden se setkali na okraj summitu
Zdroj: ČT24

Na okraj summitu zemí Asie a Tichomoří se v peruánské Limě naposledy ve funkci setkali americký prezident Joe Biden s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa jsou napjaté, ale stabilizované. S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu se ale očekává nové stupňování strategického soupeření.

Čínský „megapřístav“ Chancay v Peru urychlí obchod s Asií a zapíchne vlajku Pekingu v blízkosti Spojených států. Prezident Si se zúčastnil slavnostní inaugurace po příletu na summit APEC. Jako obchodní partner Čína nahradila Spojené státy ve většině zemí Latinské Ameriky.

„Přístav Chancay se stává novým výchozím bodem starobylé cesty Inků v nové éře. Odsud po Šanghaj jsme svědky toho, jak v Peru zakořeňuje a vzkvétá iniciativa Pás a stezka mezi Asií a Latinskou Amerikou,“ prohlásil Si.

Zároveň se setkal s Bidenem, který brzy Bílý dům opustí a jehož administrativa přidala cla a omezila investice a vývoz technologií do Číny. Zároveň ale stabilizovala komunikaci – ministr zahraničí Antony Blinken a poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan jednali s Číňany často.

Čekání na Trumpa

„Prezident Biden sdělí, že v přechodném období je třeba ve vztazích mezi USA a Čínou zachovat stabilitu, jasnost a předvídatelnost,“ avizoval už předem Sullivan.

Peking nyní vyčkává, s čím přijde Bidenův nástupce Donald Trump. Připravuje se na vyšší napětí a pravděpodobně další, až šedesátiprocentní cla. „Čína je připravena pracovat s novou americkou administrativou s cílem udržet komunikaci, rozšířit spolupráci a zvládnout názorové rozdíly,“ řekl Si na schůzce. Číně jde podle něho také o to, aby se vztahy mezi Pekingem a Washingtonem vyvíjely „ve prospěch obou národů“ a aby byly stabilní.

Podle zdrojů blízkých vedení Peking připravuje plány, jak si získat americké spojence v Evropě a Asii snížením cel, uvolněním víz, investicemi a dalšími pobídkami, aby se kompenzoval dopad americké politiky na ekonomiku asijské velmoci.

„Číňané budou velmi opatrní kvůli zpomalení ekonomiky. Takže se v příštím roce budou soustředit na domácí záležitosti, řešení hospodářských potíží a znovunastartování motoru ekonomiky,“ soudí politolog působící na univerzitě v Hongkongu Jean-Pierre Cabestan.

Čínská podpora Rusku ve válce na Ukrajině stojí v cestě zlepšení vztahů s Evropou. Výzvy k přerušení dodávek technologií pro výrobu zbraní Peking ignoruje a partnerství s Kremlem naopak posiluje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Turecku se sešli šéfové diplomacie USA a Ukrajiny. Jednat mají i zástupci Kyjeva a Moskvy

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. V Turecku se setkali ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha a jeho americký protějšek Marco Rubio.
06:21Aktualizovánopřed 5 mminutami

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 56 mminutami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 11 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 12 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...