Saúdská Arábie propustila z vězení bojovnici za práva žen

Prominentní bojovnice za práva žen Ludžajn Hazlúlová byla po téměř třech letech za mřížemi propuštěna v Saúdské Arábii z vězení. S odvoláním na sdělení její rodiny o tom napsala agentura Reuters. Hazlúlová bojovala za právo Saúdských Arabek řídit automobil a za ukončení systému mužského opatrovnictví, který dává mužům právo rozhodovat o záležitostech žen. Podle organizací na ochranu práv a její rodiny byla ve vazbě vystavena mučení. To však Rijád odmítá.

Jedenatřicetiletá Hazlúlová byla zatčena spolu s dalšími aktivisty v květnu 2018, krátce předtím, než království umožnilo ženám řídit auta. Soudní proces se konal navzdory kritice mezinárodního společenství a výzvám k ukončení stíhání a propuštění Hazlúlové, která na protest proti svému zatčení a nemožnosti kontaktovat rodinu držela několikrát hladovku.

V listopadu byl její případ předán soudu, který se zabývá teroristickými činy. V prosinci byla odsouzena k téměř šesti rokům za mřížemi na základě protiteroristických zákonů.

Ochránci lidských práv obvinění označili za politicky motivovaná. Soud, který zároveň Hazlúlové uložil pětiletý zákaz vycestovat, dva roky a deset měsíců z trestu změnil na podmínku. Její propuštění tak podle AP bylo očekávané.

Obvinění se týkalo i komunikace se zahraničím

Rodina Hazlúlové zveřejnila obžalobu poté, co byl případ předán rijádskému soudu, jenž se zabývá teroristickými činy. Podle ní čelila aktivistka obvinění, že žádala konec praxe opatrovnictví a komunikovala se zahraničními lidskoprávními organizacemi a saúdskými aktivisty v zemi a v zahraničí. Dalším bodem obvinění byla komunikace se zahraničními diplomaty a médii.

„Ludžajn je doma!!!“ uvedla ve středu na Twitteru sestra aktivistky Lina. Další sestra Alía oznámila, že Hazlúlová je nyní doma u rodičů. „Tohle je nejlepší den mého života,“ napsala. Zároveň zveřejnila fotografii propuštěné sestry. Na snímku je Hazlúlová na zahradě a usmívá se. Vypadá však pohuble a má šediny ve vlasech.

Podle rodiny aktivistky a organizací na ochranu práv byla Hazlúlová ve vězení vystavena mučení, včetně elektrických šoků, waterboardingu, bití a sexuálních útoků. To však místní úřady odmítají. Odvolací soud v Saúdské Arábii tvrzení Hazlúlové o mučení podle úterního sdělení rodiny zamítl pro nedostatek důkazů.

Organizace na ochranu práv Amnesty International vyzvala Rijád, aby postavil „osoby odpovědné za její mučení“ před soud a zajistil, aby Hazlúlová nebyla dál trestána a mohla cestovat. Představitelé Saúdské Arábie odsouzení Hazlúlové nekomentovali a podle Reuters se nevyjádřili ani k jejímu propuštění.

Hazlúlová je nominována na Cenu Václava Havla

Dříve tento měsíc Bílý dům oznámil, že americký prezident Joe Biden, který k Saúdské Arábii zaujal přísnější postoj než jeho předchůdce Donald Trump, očekává, že Rijád bude dodržovat lidská práva a propustí aktivistky za práva žen a další politické vězně. Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan propuštění Hazlúlové uvítal.

Propuštění aktivistky prostřednictvím svého mluvčího uvítal také generální tajemník OSN António Guterres. Zdůraznil, že je nutné propustit i další lidi, kteří byli uvězněni na základě podobných obvinění. 

Hazlúlová je mezi trojicí finalistek nominovaných na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2020. Laureátka výroční ceny doprovázené odměnou 60 tisíc eur (cca 1,5 milionu Kč) bude oznámena na zahajovací schůzi jarního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy 19. dubna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 5 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 9 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 9 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...